Nájemné na údržbu bytů nestačí

26. ledna 2004, 00:00 - EVA MARTÍNKOVÁ
26. ledna 2004, 00:00

ANI POSTUPNÝ RŮST NÁJEMNÉHO, NA NĚMŽ SE PRO NÁSLEDUJÍCÍ TŘI ROKY SHODLA VLÁDNÍ KOALICE, NEPOKRYJE NÁKLADY NA ÚDRŽBU DOMŮ. V PRAZE SE PO TROJÍM ZDRAŽENÍ "VYŠPLHÁ" V ROCE 2006 REGULOVANÝ NÁJEM NA 49 KORUN ZA M 2.

ANI POSTUPNÝ RŮST NÁJEMNÉHO, NA NĚMŽ SE PRO NÁSLEDUJÍCÍ TŘI ROKY SHODLA VLÁDNÍ KOALICE, NEPOKRYJE NÁKLADY NA ÚDRŽBU DOMŮ. V PRAZE SE PO TROJÍM ZDRAŽENÍ „VYŠPLHÁ“ V ROCE 2006 REGULOVANÝ NÁJEM NA 49 KORUN ZA M 2.

Pokud se proti vládnímu návrhu nepostaví v parlamentu opozice, vydá například nájemník pražského bytu I. kategorie začátkem roku 2006 o pouhých 12 korun za metr čtvereční více než dnes, kdy platí 37 korun. Tržní nájem se přitom v Praze pohybuje kolem 150 korun za čtvereční metr. „Naším cílem je srovnat regulované nájemné s tržním,“ vysvětluje ministr pro místní rozvoj Pavel Němec (US-DEU) a upozorňuje, že ruku v ruce s deregulací nájmů přijde pokles nájmů tržních. Pokud by se měly setkat na půl cesty, znamenalo by to v atraktivních lokalitách Prahy nájemné ve výši 90-100 Kč za metr čtvereční. U třípokojového bytu o rozloze 70 m 2 by se pak měl nájem pohybovat mezi 6300-7000 korunami. V méně žádaných lokalitách, například na sídlištích, by mohl být nižší. Unionisté a lidovci sice tvrdí, že jsou na straně majitelů domů, o rychlejším tempu deregulace však mohou pouze hovořit. Sociálně demokratičtí vládní partneři jim jasně dali najevo, že výraznější růst nájmů do konce volebního období nepovolí. Přestože se opoziční ODS chystá při projednávání zákona ve sněmovně přijít s pozměňovacími návrhy ve snaze uspíšit deregulaci, reálně odhaduje, že s nimi neuspěje. ODS například chce, aby ve velkých městech rostly nájmy rychleji než v problémových okresech. Komunisté naopak budou požadovat pouze pětiprocentní zvyšování nájmů. ODS slíbila podpořit kompenzace sociálně slabším nájemníkům. „Není možné dlouhodobě po majitelích domů chtít, aby se podíleli na řešení sociální situace určité skupiny obyvatelstva. Proto podporujeme sociální příspěvek na bydlení, ovšem za předpokladu, že půjde ruku v ruce s rychlou deregulací nájemného,“ upozorňuje stínový ministr ODS pro místní rozvoj Petr Gandalovič. Nejspokojenější je s vládním návrhem předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček. „Tento návrh vychází z naší předlohy. Takže jsme nemuseli dělat ústupek,“ říká. Majitelé domů se zřejmě opět obrátí na Ústavní soud. „Je ovšem otázka, jak se soud po nedávné obměně soudců zachová,“ obává se Gandalovič.

Srovnání nájmů s náklady na rekonstrukci bytů

Renovace průměrně zanedbaného bytu (výměna oken, 5-7000 /1m2

podlah, elektrických a vodovodních

rozvodů, modernizace WC a koupelny):

Roční nájemné dnes: 444 Kč/1m2

Roční nájemné v roce 2006: 588 Kč/1m2

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít