Nájemné na evropských kancelářských trzích vzrostlo

04. května 2011, 13:23 - Profit, TZ
04. května 2011, 13:23

Nejnovější průzkum společnosti Jones Lang LaSalle ukazuje, že nájemné za nejlepší kancelářské plochy v celé Evropě v prvním čtvrtletí roku 2011 mírně vzrostlo, i když rozdíly mezi jednotlivými trhy přetrvávají.

Foto: Profimedia.cz

Ukazatel nájemného za kancelářské prostory v Evropě společnosti Jones Lang LaSalle se za první tři měsíce roku zvýšil o 1,5 procenta; tento růst byl však způsoben především pokračujícím růstem nájemného v londýnské čtvrti West End (+4,6 %) a v Moskvě (+17,6 %). Z ostatních indexových trhů zaznamenaly růst nájemného pouze Lyon (+4,2 %) a Düsseldorf (+2,2 %). 

Nájemné ve španělsku, Portugalsku a Irsku nadále brzdily potíže s dluhy; na španělských trzích s kancelářskými prostory došlo v tomto čtvrtletí opět k poklesu nájemného (Madrid -0,9 % a Barcelona -1,3 %) a společnost Jones Lang LaSalle zde očekává další pokles než dosáhne nájemné v roce 2012 nejnižšího bodu cyklu. Stejnou situaci lze předpokládat i v Dublinu a Lisabonu, kde zůstaly nájmy stabilní. Navíc na mnoha trzích stále přetrvává rozdíl mezi nejlepšími a sekundárními prostory. 

Chris Staveley, ředitel pro kapitálové trhy v oblasti EMEA společnosti Jones Lang LaSalle, řekl: „Rozsáhlé oživení v Evropě se v tomto roce bude konsolidovat a objemy pronájmů kancelářských prostorů pravděpodobně dosáhnou podobných výsledků jako loni. Existují však značné rozdíly mezi jednotlivými státy regionu a nedávná jednání o finanční pomoci zadluženému Portugalsku připomínají hrozící rizika státních dluhů. Přísnější finanční opatření se uplatňují v mnoha zemích, zejména v Řecku, španělsku a Portugalsku. Zároveň s tím, jak oživení zmírňuje obavy z dalšího vývoje, nabývají na významu starosti vyvolávané inflací. Růst cen v celé Evropě v posledních měsících překonává všechna očekávání, především pak stoupající ceny surovin a rostoucí nepřímé daně. Evropská centrální banka nedávno zvýšila úrokové sazby a ostatní centrální banky ji budou během roku pravděpodobně následovat.“   

V prvním čtvrtletí roku 2011 bylo v Evropě pronajato okolo 2,6 milionu m2 kancelářských ploch, což bylo o 17 % méně než objem nově pronajatých ploch ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 (nejedná se o nic nečekaného, protože první čtvrtletí bývá obvykle nejslabší z celého roku). Celkový objem pronájmů za první čtvrtletí roku 2011 byl podobný jako v prvním čtvrtletí roku 2010 (+4 %) a pouze o málo nižší než průměr čtvrtletí za pět let. Objemy pronájmů byly mnohem vyšší ve střední a východní Evropě (CEE), přičemž nejlepších výsledků dosahoval moskevský trh a silné první čtvrtletí zaznamenala také Varšava a Praha. V západní Evropě se projevila silná aktivita nájemců ve Stockholmu, Milánu a Düsseldorfu - dobré první čtvrtletí na těchto trzích zlepšuje objemy v celé západní Evropě. V Londýně se objemy převzatých ploch snížily, úroveň poptávek na tomto trhu však vzrostla.

Bill Page, ředitel  průzkumu zaměřeného na kancelářské prostory v oblasti EMEA (EMEA Office Research) společnosti Jones Lang LaSalle, uvedl: „Poptávku po kancelářích dosud obecně vedou přijednávání nájemních podmínek a konsolidace, objevují se však známky rostoucího optimismu nájemců zejména ve skandinávských zemích, Německu a Francii. Při pohledu do budoucna očekáváme vyšší poptávku expandujících společností, přestože přísnější finanční opatření nadále snižují důvěru například ve španělsku, Řecku, Portugalsku a Irsku. Nezaměstnanost v Evropské unii navíc teprve začíná klesat a nadále trvají významné rozdíly mezi jednotlivými regiony.”  

Pohlcování kancelářských ploch trhem pokračovalo v 1. čtvrtletí v pozitivním trendu, a to i přestože jeho míra byla o 40 % nižší než v předešlém čtvrtletí a o 8 % nižší než v 1. čtvrtletí roku 2010. Podprůměrná úroveň výkonnosti největších trhů, tedy Paříže a Londýna, měla vliv na celkové výsledky. Roční míra pohlcování ploch trhem byla rovněž pozitivní, cca 3.8 milionů  m2, což odpovídá desetiletému průměru.

Devět evropských trhů s kancelářskými prostory vykázalo vzrůst množství neobsazených prostorů; nejvyšší vzestup byl zaznamenán v Rotterdamu (+170 bazických bodů/bps) a růst o 50 bazických bodů byl zjištěn v Amsterdamu a Budapešti. Míra neobsazenosti však také na 15 trzích klesla; největší pokles byl zaznamenán v Dublinu (-120 bps). Míra neobsazenosti v Evropě za čtvrtletí okrajově vzrostla o 10 bps na 10,3 % a míra neobsazenosti v západní Evropě a v oblasti CEE zůstala v součtu téměř beze změny. Na mnoha trzích je míra neobsazenosti kvalitních kancelářských ploch nízká, což ovlivňuje stabilizaci nebo růst nejlepších pronájmů. Celkově je nabídka již používaných ploch vysoká a tyto plochy jsou k dispozici za významně nižší ceny než nejvyšší ceny nájemného. 

Chris Staveley zprávu uzavřel: „V prvním čtvrtletí bylo dokončeno jen asi 900 000 m2 nových ploch, což je zhruba o třetinu méně než pětiletý průměr. Za celý rok očekává společnost Jones Lang LaSalle v uvedené oblasti dokončení 4 milionů m2, což je o 30 % méně než pětiletý průměr a nejnižší výsledek za více než deset let. Růst nájemného tak bude pokračovat a na některých trzích povede k ještě vyšší poptávce.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít