Náhubky do úst, jedeme

22. února 2008, 11:03 - Martin Rychlík
22. února 2008, 11:03

S automobilem sQuba můžete plavat rychlostí šest kilometrů v hodině

Té novince s nádechem sci-fi se nedá uniknout. Švýcaři vyvinuli obojživelné auto, které plave, a to nejen nad, ale i pod vodou! Jmenuje se sQuba a vychází z Lotusu Elise. Jeho autorem je Frank Rinderknecht (52), jenž si prý chtěl splnit sen a vytvořit vozítko, s nímž „dováděl“ James Bond ve filmu Špion, který mě miloval. Jde vskutku o revoluci? I na takové drobnosti lze vycítit, jak nadšeně tisk přejímá „bomby“ a propaguje věci jako nějaká PR agentura… Vývojáři označují sQubu za „první skutečně ponorné auto“, které oproti vojenským vozidlům, jež jsou schopna přebrodit po dně řeku, může vplout až do hloubky deseti metrů. „Kvůli váze a z bezpečnostních důvodů jsme museli vůz zkonstruovat jako otevřený roadster, aby ho cestující mohli v nouzi rychle opustit,“ říká Rinderknecht. I proto se osazenstvo namočí (takže namísto načančané bondgirl ve večerní róbě si pořiďte raději plavčici), kyslík se vdechuje z ústřední nádoby. O pohon se starají elektromotory bez emisí, jež roztáčejí jak kola, tak i lodní šroub. Vybavení „ponoauta“ je blyštivé, jak se na Švýcary sluší: koncept Esoro, senzory Ibeo, pneumatiky Pirelli, podvozek KW, kola AEZ, interiér Strähle + Hess, stylingové prvky Foliatec, moderní ion-lithiové baterie, a dokonce i mazadla Motorex jsou bioodbouratelná.
Premiéru si má vůz, který jako by vypadl z dílny filmového pana Q, odbýt 6. března na autosalonu v Ženevě. Jistě zaujme, a to ho ani nebude nutné předvádět v akváriu. Firma Rinspeed podobnou hračku neuvádí totiž poprvé. Již před čtyřmi lety představila concept-car Splash, jenž kromě jízdy po souši plaval a dokázal se proměnit i ve vznášedlo.
Nové sQuba má však kromě zatékání i další zápory, o nichž média (kdo ví zda z pohodlnosti či upřímného nadšení) opomínala referovat. Zjistíme-li si ale přesná technická data, zjistíme, že kabriolet dosahuje maximální rychlosti pouhých 120 km/h, což je na sporťák za 26 milionů korun trochu málo, že… A ve vodě? Ani tam se sQuba necítí jako ta pravá rybka; pluje jen „šestkou“ v hodině a potápí se „trojkou“. Co ale v bondovském autě chybí možná nejvíc, je odpalovací tlačítko raket, které by řidiči na českých silnicích jistě ocenili.

Popisek: Je šik a plave. Ale také do něj teče a není to žádný úhoř – spíše bezbranná želvička.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít