Náhubky do úst, jedeme

22. února 2008, 11:03 - Martin Rychlík
22. února 2008, 11:03

S automobilem sQuba můžete plavat rychlostí šest kilometrů v hodině

Té novince s nádechem sci-fi se nedá uniknout. Švýcaři vyvinuli obojživelné auto, které plave, a to nejen nad, ale i pod vodou! Jmenuje se sQuba a vychází z Lotusu Elise. Jeho autorem je Frank Rinderknecht (52), jenž si prý chtěl splnit sen a vytvořit vozítko, s nímž „dováděl“ James Bond ve filmu Špion, který mě miloval. Jde vskutku o revoluci? I na takové drobnosti lze vycítit, jak nadšeně tisk přejímá „bomby“ a propaguje věci jako nějaká PR agentura… Vývojáři označují sQubu za „první skutečně ponorné auto“, které oproti vojenským vozidlům, jež jsou schopna přebrodit po dně řeku, může vplout až do hloubky deseti metrů. „Kvůli váze a z bezpečnostních důvodů jsme museli vůz zkonstruovat jako otevřený roadster, aby ho cestující mohli v nouzi rychle opustit,“ říká Rinderknecht. I proto se osazenstvo namočí (takže namísto načančané bondgirl ve večerní róbě si pořiďte raději plavčici), kyslík se vdechuje z ústřední nádoby. O pohon se starají elektromotory bez emisí, jež roztáčejí jak kola, tak i lodní šroub. Vybavení „ponoauta“ je blyštivé, jak se na Švýcary sluší: koncept Esoro, senzory Ibeo, pneumatiky Pirelli, podvozek KW, kola AEZ, interiér Strähle + Hess, stylingové prvky Foliatec, moderní ion-lithiové baterie, a dokonce i mazadla Motorex jsou bioodbouratelná.
Premiéru si má vůz, který jako by vypadl z dílny filmového pana Q, odbýt 6. března na autosalonu v Ženevě. Jistě zaujme, a to ho ani nebude nutné předvádět v akváriu. Firma Rinspeed podobnou hračku neuvádí totiž poprvé. Již před čtyřmi lety představila concept-car Splash, jenž kromě jízdy po souši plaval a dokázal se proměnit i ve vznášedlo.
Nové sQuba má však kromě zatékání i další zápory, o nichž média (kdo ví zda z pohodlnosti či upřímného nadšení) opomínala referovat. Zjistíme-li si ale přesná technická data, zjistíme, že kabriolet dosahuje maximální rychlosti pouhých 120 km/h, což je na sporťák za 26 milionů korun trochu málo, že… A ve vodě? Ani tam se sQuba necítí jako ta pravá rybka; pluje jen „šestkou“ v hodině a potápí se „trojkou“. Co ale v bondovském autě chybí možná nejvíc, je odpalovací tlačítko raket, které by řidiči na českých silnicích jistě ocenili.

Popisek: Je šik a plave. Ale také do něj teče a není to žádný úhoř – spíše bezbranná želvička.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít