Nahrávku Kočí prý nevylepšili

05. srpna 2011, 19:32 - Petr Kolář
05. srpna 2011, 19:32

Česká televize

Čistit nahrávky s kompromitujícími materiály na politiky, aniž by je odvysílala jako první, je patrně v České televizi (ČT) povoleno. Týdeník Euro popsal (31/2011), že právě to se zřejmě stalo v ostravském studiu ČT v případě nahrávky Kristýny Kočí. Její dubnové zveřejnění na serveru Týden.cz přitom zásadním způsobem změnilo průběh třenic ve vládní koalici. Česká televize informace označuje za „nesmyslnou konstrukci“. Případem by se ale podle informací týdeníku Euro měla zabývat Rada ČT a možná i poslanci z mediálního výboru.
Co se přesně událo? V sobotu 9. dubna nahrál frýdecko-místecký kamarád poslankyně Kočí Lukáš Vích na mobilní telefon její skandální věty o plánu na puč v ODS proti premiérovi Petru Nečasovi, pokud nevyhodí Věci veřejné z vlády. Vích ještě týž den téměř nesrozumitelnou nahrávku neúspěšně nabízel poslanci ODS Igoru Svojákovi. Druhý den v neděli se sešel se svým dobrým známým Jiřím Loučkou, redaktorem ČT, a přímo v budově ostravské ČT záznam poslouchali. Tamtéž byl poté nejspíš zvukově vyčištěn do podoby, v jaké se ve středu dostal do Týdne. ČT záznam rozhovoru odvysílala až poté.
Zvukový technik z ČT Ostrava Jan Hrdý týdeníku Euro dříve řekl: „Já jsem měl něco v rukou, upravoval jsem to pouze, řekněme, akusticky. Jestli to bylo ono, nevím. Je to možné, to zcela nevylučuji, ale nejsem si jist.“ Technika se minulý týden již nepodařilo zastihnout, nereagovali ani editor Dalibor Bártek se šéfkou ostravské televize Šárkou Bednářovou. Podle informací týdeníku Euro od nejméně dvou zdrojů seznámených s děním v ČT Ostrava nicméně Hrdý čelil tlaku tamního vedení, přestože údajně jednal na pokyn nadřízených. Oficiálně ale vedení ČT přešlo do protiútoku. „Váš článek v aktuálním čísle týdeníku Euro v této chvíli zkoumá právní útvar České televize. Nahrávka byla Českou televizí zveřejněna v souladu s Etickým kodexem ČT a běžnými pravidly korektní novinářské práce po jejím získání a potvrzení její autenticity dne 13. 4. 2011, když cenou za tento korektní postup byla ztráta informační exkluzivity. Na tomto postupu neshledáváme nic závadného,“ uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha. „Důrazně odmítáme jakoukoli manipulaci s nahrávkou,“ dodal s tím, že ČT připravuje nespecifikované právní kroky.
Osudem nahrávky by se měla zabývat i Rada ČT. „Pokud by se tyto informace ukázaly jako pravdivé, rada by se tím měla stoprocentně zabývat. Jsme tu od toho, abychom dohlíželi na veřejnoprávnost. Navíc je to i otázka etiky,“ řekl týdeníku Euro místopředseda rady Jiří Kratochvíl. Mediální expert ODS Walter Bartoš se domnívá, že jen u Rady ČT by věc skončit neměla. „Pokud je pravda, co v článku je, a řada věcí tomu nasvědčuje, měla by se tím zabývat nejen Rada ČT, ale také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a mediální výbor sněmovny. Jestli došlo k selhání jednotlivců, měla by se k tomu ČT nějak postavit,“ uvedl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít