Nahodilé události nehrozí pojištěným

15. března 2004, 00:00 - EMIL DOČKAL
15. března 2004, 00:00

Ztráty firem eliminuje dobře zvolená pojišťovací strategie CHOD FIRMY JE NEUSTÁLE PLNÝ RIZIK. HROZÍ JÍ POŽÁRY, POVODNĚ, BOUŘE, ZEMĚTŘESENÍ, KRÁDEŽE, ÚRAZY, KOLÍSAJÍ CENY, MĚNÍ SE FINANČNÍ SITUACE. ZABRÁNIT ZTRÁTÁM MŮŽE POJIŠTĚNÍ. Živelné události a jiné faktory rizika vytvářejí, pojištění je pomáhá rozptylovat.

Ztráty firem eliminuje dobře zvolená pojišťovací strategie

CHOD FIRMY JE NEUSTÁLE PLNÝ RIZIK. HROZÍ JÍ POŽÁRY, POVODNĚ, BOUŘE, ZEMĚTŘESENÍ, KRÁDEŽE, ÚRAZY, KOLÍSAJÍ CENY, MĚNÍ SE FINANČNÍ SITUACE. ZABRÁNIT ZTRÁTÁM MŮŽE POJIŠTĚNÍ.

Živelné události a jiné faktory rizika vytvářejí, pojištění je pomáhá rozptylovat. Když firma platí protipožární pojištění, jako by se sázela s pojišťovnou o to, zda její objekt shoří, nebo ne. Pokud neshoří, a to je velice pravděpodobné, přijde o pojistné (sázku). Jestliže ale shoří, pojišťovna musí dohodnutou část škody uhradit (vyplatit výhru). Pojištění je tedy svým způsobem, řečeno s nadsázkou, zvláštní formou spekulace.

EKONOMIE POJIŠTĚNÍ

Funkcí pojišťoven je rozptylovat rizika společným sdílením mnoha různých rizik. Co je nepředvídatelné a náhodné pro jednotlivosti, to je předvídatelné a zákonité pro celek. Podívejme se na to, jaké produkty a služby pojišťovny nabízejí. A zdůrazněme, že se jejich paleta neustále rozšiřuje a zkvalitňuje. Proto každé nové pojištění musí znamenat nové podrobné studium podmínek. Přehled nabídky pojistných produktů:

* Pojištění osob (životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění denních dávek a řada dalších).

* Pojištění majetku (pojištění staveb - dokončených nebo nedokončených atp.).

* Zemědělské pojištění.

* Pojištění průmyslu a podnikatelů (pojištění přerušení provozu, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění technických rizik atp.). Zbývá nám ještě odpovědět na otázku z prvního odstavce této části: Proč pojišťovna vyplatí jenom část škody? Odpověď je prostá. Aby se vyloučilo morální riziko - pokušení majitelů firem, které jsou ve finanční tísni, zapálit si střechu nad hlavou a pojistným uhradit své chybné podnikatelské záměry. Ostatně pojišťovací podvody patří mezi nejběžnější případy podnikatelské kriminality.

PODNIKATELSKÉ VERSUS OBČANSKÉ POJIŠTĚNÍ

Není to tak dávno, co se pojištění chápalo jenom ve dvou rovinách: soukromé (občanské) a firemní (podnikatelské). Jenže časy se změnily a záludnosti pojištění domácnosti se pro mnohé drobné podnikatele staly i záludnostmi pojištění podnikání. Včetně takových „maličkostí“, jakými jsou například překonání překážky či zajištění bytu. Před několika málo lety by nikoho ani nenapadlo slučovat podnikatelské a soukromé občanské pojištění. Jednalo se přece o dva naprosto odlišné druhy pojištění. Jenže dlouhodobější trendy a zásadní změny v daních z příjmů, potažmo i v účetnictví postavily problematiku pojištění do úplně jiného světla. Brzy po politických změnách v roce 1989 bylo jasné, že se leccos změní. Pokud byly ve hře pouze mamutí socialistické kolosy, nemělo smysl slučovat firemní a občanské pojištění. Ale co znovuobjevení živnostníci? Jak správně rozumět jejich podnikatelskému pojištění? Snadné to už dokonce není ani v tak na první pohled jasném pojištění, jakým je majetkové pojištění. Spousta drobných podnikatelů a živnostníků pracuje doma. Jaké vztahy platí mezi „firemním“ a „soukromým“? Není to vůbec tak jednoduché, jak se zdá. Nová situace přinesla zcela nečekaný pohled i na obchodně-podnikatelskou strategii firem směrem k jakémukoliv pojištění. Má se malý autodopravce vozící týdně děti do škol v přírodě a na hory za sněhem zajímat o skupinové pojištění či pojištění dětí a mládeže, nebo ne? A tak se dnes, aniž si to většina zainteresovaných vůbec uvědomuje, přístup k chápání pojištění zásadně změnil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít