Nahodilé události nehrozí pojištěným

15. března 2004, 00:00 - EMIL DOČKAL
15. března 2004, 00:00

Ztráty firem eliminuje dobře zvolená pojišťovací strategie CHOD FIRMY JE NEUSTÁLE PLNÝ RIZIK. HROZÍ JÍ POŽÁRY, POVODNĚ, BOUŘE, ZEMĚTŘESENÍ, KRÁDEŽE, ÚRAZY, KOLÍSAJÍ CENY, MĚNÍ SE FINANČNÍ SITUACE. ZABRÁNIT ZTRÁTÁM MŮŽE POJIŠTĚNÍ. Živelné události a jiné faktory rizika vytvářejí, pojištění je pomáhá rozptylovat.

Ztráty firem eliminuje dobře zvolená pojišťovací strategie

CHOD FIRMY JE NEUSTÁLE PLNÝ RIZIK. HROZÍ JÍ POŽÁRY, POVODNĚ, BOUŘE, ZEMĚTŘESENÍ, KRÁDEŽE, ÚRAZY, KOLÍSAJÍ CENY, MĚNÍ SE FINANČNÍ SITUACE. ZABRÁNIT ZTRÁTÁM MŮŽE POJIŠTĚNÍ.

Živelné události a jiné faktory rizika vytvářejí, pojištění je pomáhá rozptylovat. Když firma platí protipožární pojištění, jako by se sázela s pojišťovnou o to, zda její objekt shoří, nebo ne. Pokud neshoří, a to je velice pravděpodobné, přijde o pojistné (sázku). Jestliže ale shoří, pojišťovna musí dohodnutou část škody uhradit (vyplatit výhru). Pojištění je tedy svým způsobem, řečeno s nadsázkou, zvláštní formou spekulace.

EKONOMIE POJIŠTĚNÍ

Funkcí pojišťoven je rozptylovat rizika společným sdílením mnoha různých rizik. Co je nepředvídatelné a náhodné pro jednotlivosti, to je předvídatelné a zákonité pro celek. Podívejme se na to, jaké produkty a služby pojišťovny nabízejí. A zdůrazněme, že se jejich paleta neustále rozšiřuje a zkvalitňuje. Proto každé nové pojištění musí znamenat nové podrobné studium podmínek. Přehled nabídky pojistných produktů:

* Pojištění osob (životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění denních dávek a řada dalších).

* Pojištění majetku (pojištění staveb - dokončených nebo nedokončených atp.).

* Zemědělské pojištění.

* Pojištění průmyslu a podnikatelů (pojištění přerušení provozu, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění technických rizik atp.). Zbývá nám ještě odpovědět na otázku z prvního odstavce této části: Proč pojišťovna vyplatí jenom část škody? Odpověď je prostá. Aby se vyloučilo morální riziko - pokušení majitelů firem, které jsou ve finanční tísni, zapálit si střechu nad hlavou a pojistným uhradit své chybné podnikatelské záměry. Ostatně pojišťovací podvody patří mezi nejběžnější případy podnikatelské kriminality.

PODNIKATELSKÉ VERSUS OBČANSKÉ POJIŠTĚNÍ

Není to tak dávno, co se pojištění chápalo jenom ve dvou rovinách: soukromé (občanské) a firemní (podnikatelské). Jenže časy se změnily a záludnosti pojištění domácnosti se pro mnohé drobné podnikatele staly i záludnostmi pojištění podnikání. Včetně takových „maličkostí“, jakými jsou například překonání překážky či zajištění bytu. Před několika málo lety by nikoho ani nenapadlo slučovat podnikatelské a soukromé občanské pojištění. Jednalo se přece o dva naprosto odlišné druhy pojištění. Jenže dlouhodobější trendy a zásadní změny v daních z příjmů, potažmo i v účetnictví postavily problematiku pojištění do úplně jiného světla. Brzy po politických změnách v roce 1989 bylo jasné, že se leccos změní. Pokud byly ve hře pouze mamutí socialistické kolosy, nemělo smysl slučovat firemní a občanské pojištění. Ale co znovuobjevení živnostníci? Jak správně rozumět jejich podnikatelskému pojištění? Snadné to už dokonce není ani v tak na první pohled jasném pojištění, jakým je majetkové pojištění. Spousta drobných podnikatelů a živnostníků pracuje doma. Jaké vztahy platí mezi „firemním“ a „soukromým“? Není to vůbec tak jednoduché, jak se zdá. Nová situace přinesla zcela nečekaný pohled i na obchodně-podnikatelskou strategii firem směrem k jakémukoliv pojištění. Má se malý autodopravce vozící týdně děti do škol v přírodě a na hory za sněhem zajímat o skupinové pojištění či pojištění dětí a mládeže, nebo ne? A tak se dnes, aniž si to většina zainteresovaných vůbec uvědomuje, přístup k chápání pojištění zásadně změnil.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít