Nahlaste změnu, o které už víme!

05. března 2007, 00:00 - PETR KUČERA
05. března 2007, 00:00

ŽIVNOSTENSKÉ ÚŘADYNadbytečnou zátěž podnikatelů chce odstranit Unie malých a středních podniků České republiky. Živnostenské úřady totiž po firmách vyžadují informace, které už mají z jiných zdrojů.Měníte sídlo firmy nebo jména jednatelů? Takovou změnu je nutné nahlásit rejstříkovému soudu.

ŽIVNOSTENSKÉ ÚŘADY Nadbytečnou zátěž podnikatelů chce odstranit Unie malých a středních podniků České republiky. Živnostenské úřady totiž po firmách vyžadují informace, které už mají z jiných zdrojů.

Měníte sídlo firmy nebo jména jednatelů? Takovou změnu je nutné nahlásit rejstříkovému soudu.

Pokud ji ale zároveň neoznámíte živnostenskému úřadu, hrozí vám pokuta až 20 tisíc korun. A to přesto, že stejnou změnu už živnostenskému úřadu musel ze zákona ohlásit rejstříkový soud.

ZBYTEČNÉ KRYTÍ

Hned několik podnikatelů si v posledních týdnech stěžovalo Profitu na postup živnostenských úřadů: Přestože změnu sídla firmy či jiných důležitých údajů nahlásili včas do obchodního rejstříku, vzápětí dostali výzvu od živnostenského úřadu: Pokud změnu nenahlásíte i nám, hrozí vám velká pokuta.

Přitom zápis do obchodního rejstříku a všechny jeho změny musí rejstříkový soud nejpozději do jednoho týdne oznámit příslušným finančním, statistickým a živnostenským úřadům. Tuto povinnost mají rejstříkové soudy přímo ze zákona č. 216/2005 Sb.

„Tyto údaje se přitom z velké části kryjí s údaji požadovanými po firmách živnostenským zákonem, podle nějž je podnikatel povinen do 15 dnů nahlásit změnu živnostenskému úřadu,“ upozorňuje David Šeich, poslanec ODS a zároveň předseda Unie malých a středních podniků. Potvrzuje, že za nesplnění této povinnosti může živnostenský úřad udělit pokutu až do výše 20 tisíc korun.

Zatímco rejstříkový soud musí živnostenskému úřadu nahlásit změnu do týdne, podnikatel na to má 15 dnů. „Živnostenské úřady se tak dozvědí o změně dříve, než podnikateli vyprší uvedená lhůta. Mohou tedy změnu živnostenského listu provést samy z úřední povinnosti a společnosti již zaslat přímo nové živnostenské listy,“ říká Šeich.

ŠETŘETE ČAS A PENÍZE PODNIKATELŮ I ÚŘEDNÍKŮ

Unie malých a středních podniků proto navrhuje, aby živnostenské úřady po podnikatelích nepožadovaly oznámení změn, o nichž se dozvěděly již na základě informace rejstříkového soudu. „V případě, že změna údajů vede ke změně údajů v živnostenském listu, navrhujeme, aby tuto změnu provedly z úřední povinnosti,“ upřesňuje Šeich.

Podle Petra Opluštila z Advokátní kanceláře Havel & Holásek by tento návrh ušetřil náklady (poštovné) a čas nejen podnikatelům, ale také živnostenskému úřadu.

Dojde tak k odstranění problematiky dvojí registrace při změnách údajů zapisovaných do obchodního rejstříku a oznamovaných pro účely živnostenského zákona. „Výše uvedený postup je v souladu se správním řádem, zejména s principy dobré správy a hospodárnosti správního řízení,“ dodává advokát Opluštil.

METODICKÝ POKYN? NE, POČKEJTE NA NOVELU

Unie malých a středních podniků proto po ministerstvu obchodu a průmyslu, do jehož kompetence živnostenské úřady spadají, požaduje vydání metodického pokynu. „Ten lze připravit a vydat ve velmi krátkém čase. Přinese okamžitý efekt,“ domnívá se Petr Opluštil.

Podle Unie by se jednalo o dobrý příklad snižování administrativní zátěže podnikatelů a rovněž zefektivnění fungování státní správy. „Pracovníci živnostenských úřadů by ušetřený čas mohli lépe využít pro jiné činnosti,“ říká David Šeich. Unie je připravena s ministerstvem průmyslu a obchodu na přípravě metodického pokynu úzce spolupracovat. A jaká je reakce ministerstva? „Podnět upozorňující na nedokonalost současné právní úpravy vítáme. V rámci projektu snižování administrativní zátěže pro podnikatele, který po svém nástupu nastartoval ministr Martin Říman, se již na odstranění tohoto problému pracuje,“ odpověděl Profitu tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Metodického pokynu se však podnikatelé nedočkají. Musí si počkat na připravovanou novelu živnostenského zákona. „Pokud lze některé otázky řešit výkladem nebo jiným přístupem, tak se o to snažíme. V tomto konkrétním případě však vidíme definitivní řešení v novele živnostenského zákona,“ vysvětluje Bartovský.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít