„Nahé“ ADSL přichází, ale jen někde

19. února 2009, 00:00 - Jan Němec
19. února 2009, 00:00

Operátor Telefónica O2 testuje nabídku internetového připojení bez nutnosti platit hlasový paušál.

Na zlevňování internetu se ale zákazníci O2 těšit nemohou – nabídka je pouze velkoobchodní.

Zřejmě nejkritizovanějšími parametry internetového připojení ADSL přes telefonní linku od Telefóniky O2 byly mezi uživateli limity pro přenos dat a nutnost platit k internetu i paušál za hlasové služby. Zatímco datové limity firma z nabídky odstranila už od loňského dubna, na hlasový paušál došlo až nyní. Nová nabídka „nahého“ ADSL, tedy samotné internetové přípojky bez hlasových služeb, je zatím jen velkoobchodní a týká se tak pouze klientů alternativních operátorů. Na koncové zákazníky O2 se prozatím nevztahuje.

Zahájení pilotního provozu nové nabídky oznámila Telefónica už na konci loňského roku. Mluvčí firmy Vlastimil Sršeň potvrdil, že nová varianta velkoobchodního ADSL neobsahuje nezbytnou součást ve formě služby telefonní přípojky. „Koncový uživatel tedy nebude současně s internetem odebírat službu přístupu k veřejné telefonní síti. Cena služby v pilotním provozu je 580 korun včetně daně,“ doplňuje Vlastimil Sršeň. Ceny se ale podle něj mohou ještě měnit. To naznačuje i mluvčí operátora Volný Alžběta Šťastná. Podle ní se nakonec cena za službu ve vybraných městech vyšplhala až na téměř 800 korun. V současné době probíhá testování v celkem deseti lokalitách: Havířov, Jablonec nad Nisou, Kladno, Mělník, Opava, Prostějov, Říčany, Šumperk, Tábor a Třebíč.

Moc lidí si ho neužije

Největším nedostatkem tarifu internetového připojení bez nutnosti platit i paušál za hlasové služby je právě to, že se nevztahuje na zákazníky Telefóniky O2. Ta má totiž na trhu vedoucí pozici a ukousla si přes osmdesát procent všech uživatelů internetu přes telefonní linky.

Nabídka se tedy teoreticky může dotknout pouze zhruba pětiny lidí, surfujících s technologií ADSL. Alternativní operátoři odříznutí internetu od hlasových služeb vítají, přestože podle nich mělo přijít dříve. „Na nabídku nahého ADSL čekají zákazníci i ostatní operátoři velmi dlouho. Měla přijít daleko dříve, a to v době největšího rozmachu ADSL připojení v letech 2006 a 2007. Právě její neexistence negativně ovlivnila vývoj penetrace tohoto typu připojení mezi zákazníky,“ tvrdí mluvčí společnosti GTS Novera Pavel Kaidl. „Podíl zákazníků, které obsluhujeme na základě plného či sdíleného přístupu od dominantního operátora ke koncové lince klienta je zhruba 25 procent z celkového počtu našich zákazníků,“ doplňuje. Právě těchto klientů se podle něj může novinka O2 dotknout.

I další z operátorů – Volný – o spolupráci s Telefónikou uvažuje. „V současnosti nabídku od O2 analyzujeme a možnou spolupráci budeme vyhodnocovat,“ říká Alžběta Šťastná, mluvčí Volného. Ten podle ní přišel s vlastní variantou nahého ADSL jako první už loni. Připojení nabízel však jen v rámci své sítě LLU (zpřístupněných místních smyček). Zbylé polovině klientů ADSL přeprodává na základě velkoobchodní nabídky Telefóniky O2. Podle mluvčí Alžběty Šťastné nahé ADSL od Volného využívá zhruba polovina zákazníků. „Právě zbylých 50 procent může tedy teoreticky nabídku Telefóniky O2 využít,“ dodává Alžběta Šťastná.

Alternativní operátoři však neočekávají, že by velkoobchodní nabídka Telefóniky O2 měla velký dopad. Například mezi zákazníky GTS Novery převažují firmy. A ty využívají jak datové, tak hlasové služby. „V našem portfoliu převažují firemní zákazníci, což v tomto segmentu znamená spíše malé firmy a živnostníky. A pro ty je možnost hlasového volání nezbytným předpokladem pro jejich podnikání,“ vysvětluje Pavel Kaidl. Podle mluvčí operátora Volný zase bude rozhodující příliš vysoká cena. „Nabídka od O2 nebude mít zásadní vliv, neboť se cenově pohybuje okolo 800 korun i s daní. A my totéž nabízíme za 700 korun s daní,“ tvrdí Šťastná.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít