Naděje na rychlé vyřešení padla

18. dubna 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
18. dubna 2005, 00:00

VLÁDNÍ KRIZE Ještě minulý týden ve středu se zdálo, že se stranám bývalé vládní koalice podaří ustát krizi a vytvořit funkční většinovou vládu. O den později bylo ale všechno jinak. Východiska jsou dvě: předčasné volby, nebo menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů.

VLÁDNÍ KRIZE Ještě minulý týden ve středu se zdálo, že se stranám bývalé vládní koalice podaří ustát krizi a vytvořit funkční většinovou vládu. O den později bylo ale všechno jinak. Východiska jsou dvě: předčasné volby, nebo menšinová vláda ČSSD s podporou komunistů. Klíčovým dnem pro jednání o nové podobě vlády byla minulý týden právě středa. Přes den ještě ministři projednávali materiály na tradičním zasedání kabinetu, večer se sešli lídři stran bývalé koalice, aby se pokusili nalézt shodu. Před třetí hodinou ráno zazněl konečný verdikt shodli jsme se, koaliční vláda bude pokračovat v pozměněném složení dále. „Je to výsledek kompromisu všech stran a jediné možné řešení,“ prohlásil předseda US-DEU Pavel Němec. „Základní body dohody, které jsme uzavřeli, skýtají nejenom naději, ale i jistotu, že se bude jednat o efektivně fungující vládu až do konce řádného volebního období,“ prohlásil lídr KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Shodu potvrdil i šéf ČSSD Stanislav Gross. Tajemstvím zůstalo personální obsazení nové vlády, podle dostupných informací se měl ministrem průmyslu a obchodu stát současný prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. ZASAHUJÍ STRANICKÉ APARÁTY Ve čtvrtek vyjádřil potěšení nad výsledkem jednání lídrů i prezident Václav Klaus, který následně oznámil ochotu pověřit sestavením nové vlády kandidáta ČSSD. Tím měl být současný velvyslanec Česka při Evropské unii Jan Kohout. O pár hodin se však situace směřující ke kompromisu radikálně změnila. Zatímco širší vedení KDU-ČSL noční dohodu potvrdilo, předsednictvo ČSSD se postavilo proti. Prý kvůli tomu, že vyjednavači za ČSSD nerespektovali zadání, se kterým měli do jednání jít - tedy zejména vládu bez stranických špiček. „Pokud bychom akceptovali tu takzvanou dohodu, tak de facto by to byla bezpodmínečná kapitulace Kalouskovým požadavkům a navíc za velmi ponižujících podmínek,“ řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Rýsující se naděje na vznik nové vlády tak vzala hned v zárodku za své. SOBOTKA: AŤ ODEJDOU LIDOVEČTÍ MINISTŘI**

Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je varianta proevropské vlády bez stranických lídrů na stole a pokud s ní lidovci nesouhlasí, mají odejít z vlády i oni. „Byla promarněna jedna dobrá šance, jak vytvořit většinovou nekomunistickou vládu v této zemi. KDU-ČSL za to nenese žádnou odpovědnost,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.

Ještě ve čtvrtek večer se znovu sešli zástupci vládních stran, jednání však předčasně končí bez jakéhokoliv výsledku. Mezitím podávají demisi ministři za US-DEU Pavel Němec a Karel Kühnl. Zatímco vedení sociální demokracie stále více hovoří o menšinové vládě této strany, ostatní strany se spíše kloní k předčasným volbám.

Podle prezidenta Klause je východiskem ze současné krize buď koaliční vláda, nebo dohoda o termínu voleb.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít