Nad hrabětem Gripenem spadla klec

06. března 2009, 17:39 - Tomáš Hořejší
06. března 2009, 17:39

Rakouský kšeftman skončil ve vazbě. Kdo bude další?

Korupční skandál Gripen vyšetřují, zdá se, opravdoví profíci. Vyšetřují rádi, vyšetřují dobře. Před novináři toho moc nenamluví, zato ale mají výsledky. Naposledy na konci února oznámili zatčení Rakušana Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, pětapadesátiletého hraběte, manžela exministryně a majitele hradu ve Skotsku. Především ale jednoho ze tří „externích agentů“ zbrojního koncernu BAE Systems pro český trh. A to už je opravdu velká ryba. Kdo přijde na řadu další? Otto J., Richard H. nebo Mirek K.?

VYCUKAT A PAK ZATKNOUT Strategie mezinárodního týmu vyšetřovatelů skandálu kolem britské zbrojovky BAE je zřejmá: nejprve potichu posbírat co největší množství důkazů, odhalit co nejvíce kontaktů podezřelého a až úplně nakonec utáhnout smyčku. Takhle to bylo i s hrabětem Mensdorffem-Pouillym. Detektivové z britského Serious Fraud Office (SFO) se o něj začali kvůli Gripenům zajímat už v roce 2005. Později, počátkem roku 2007, nechali přes švédskou veřejnoprávní televizi „řízeně uniknout“ některé informace, které mohly hraběte trošku znervóznit. A udělat chybu.
Loni ho agenti SFO zastavili přímo na silnici, když odjížděl ze svého zámku Dalnaglar ve Skotsku (který si mimochodem koupil krátce po uzavření českého „gripenového kšeftu“). Po výslechu ho zase propustili na svobodu. Na podzim 2008 pak SFO konečně požádal své rakouské partnery o pomoc: rozsáhlou razii v Mensdorffově rakouském sídle podnikla policie poslední zářijový den. Podle policejního mluvčího „bylo zajištěno poměrně velké množství dokumentů“. Ty byly následně předány Britům. A zřejmě taky Švédům, Švýcarům a Američanům, kteří kauzu také vyšetřují.
Nad Mensdorffem-Pouillym „spadla klec“ předminulý pátek. Policie ho zatkla přímo v jeho domě v Luisingu na jihovýchodě Rakouska. Soudce na něj uvalil 1. března vazbu (ze zákona musí soud za čtrnáct dní vazební důvody přezkoumat) a při prvním slyšení 16. března bude od potomka slavného šlechtického rodu chtít vysvětlit, za co přesně mu zbrojovka BAE poslala – přes krycí firmu Valurex registrovanou ve Švýcarsku – minimálně třináct milionů eur (asi 365 milionů korun). Bude chtít vědět, jestli náhodou nebyly určeny maďarským a českým politikům, úředníkům a vojákům. Jestli je náhodou neměly přimět k prosazení nákupů stíhaček Gripen, které BAE v konsorciu se švédským Saabem prodávala.

JDE HLAVNĚ O PROVIZI Koncern BAE při uzavírání zakázek postupoval podle instrukcí z exportní sekce britského ministerstva obrany, kterou mimochodem řídí její bývalý vrcholný manažer. „Tou správnou technikou, jak uzavřít zbrojní zakázku, je získávání detailních zpravodajských informací o lidech, kteří kontrolují nákup a prodej zbraní. Když objevíte tu správnou osobu, mělo by na ni být koncentrováno veškeré úsilí, aby byl obchod v pravý čas vhodně ovlivněn. Většina zbrojních obchodů neproběhne proto, že by někdo zbraně opravdu potřeboval, ale proto, že za to dostane provizi,“ říká instrukce ministerstva, která spíše připomíná kapitolku z učebnice špionáže. Mensdorff-Pouilly pracoval jako „tajný agent“ britské BAE celých 16 let. Vyšetřovatelé se domnívají, že právě on vyhledával a přesvědčoval “ty správné osoby“. Podrží ho nyní tato mocná firma, jež má v Británii konexe na nejvyšších místech? Příliš by na to spoléhat neměl. BAE se chová veskrze pragmaticky. Veškerou vinu úporně popírá. Jak říká její mluvčí: „Plně spolupracujeme při vyšetřování. Všechna obvinění, která jsou proti nám vznášena a která poškozují pověst celé firmy i jejích zaměstnanců, zcela odmítáme … BAE ctí nejvyšší etické standardy a protikorupční legislativu.“ Dá se předpokládat, že ve snaze zachránit si svou vlastní kůži a pověst, firma pravděpodobně hodí své bývalé spolupracovníky přes palubu. Včetně hraběte. Pak již půjde jen o to, jestli si její bývalí spolupracovníci nenechali nějaké trumfy v rukávu… Může to ještě být velmi zajímavé. A to i v České republice.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít