Article, show

Nabízím i let stíhačkou

11. září 2006, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
11. září 2006, 00:00

PETR ČECHKromě ubytování a dalších standardních služeb nabízí lounská cestovní agentura 1BigEurope třeba i let stíhačkou MiG-29. Kdo je ochoten investovat deset tisíc eur, může si to vyzkoušet.

PETR ČECH Kromě ubytování a dalších standardních služeb nabízí lounská cestovní agentura 1BigEurope třeba i let stíhačkou MiG-29. Kdo je ochoten investovat deset tisíc eur, může si to vyzkoušet.

Ačkoli je Petr Čech z Loun absolventem stavební fakulty ČVUT, stavařině se nikdy profesně nevěnoval. „Neměl bych sílu na to, honit partu padesáti chlapů z hospody od piva do práce na stavbě,“ hledí skepticky na takovou činnost. A tak již při studiích vysoké školy začal podnikat v cestovním ruchu.

„Nápad začít s podnikáním přišel v roce 1992, kdy jsem studoval ve třeťáku. Tedy krátce po listopadové revoluci, jež přinesla velké změny. Do Česka tehdy začali jezdit studenti a jiní turisté. Tak jako naši do Bibione. Byli rádi, že jezdili do hostelů s vícelůžkovými pokoji a společným sociálním zařízením na patře. Tak mě napadlo, že bych jim mohl zajišťovat trochu lepší ubytování. Jelikož jsem tehdy coby student bydlel na Strahově, pronajal jsem na letní prázdniny tamní koleje a turisty ubytovával. Byla to legrace, plno zážitků. A především příjemná a poučná brigáda,“ vzpomíná.

FASCINACE INTERNETEM

Zanedlouho založil cestovní kancelář Petros, která se zabývala zajišťováním kompletních cestovních služeb pro návštěvníky České republiky se specializací na klienty z bývalého východního bloku - Pobaltí, Maďarska, Polska či Bulharska. „Zpětně se na to dívám jako na poměrně odvážný krok, neměl jsem tehdy žádné kontakty. Vše jsem začínal od píky s tím, že jsem si kontakty v tamních zemích postupně vytvářel a spolupracoval s nejrůznějšími kancelářemi,“ říká.

První léto všechno zvládal sám. Později už mu pomáhalo kolem pětadvaceti spolupracovníků, včetně brigádníků. „Už bych na to sám nestačil. Ono zajišťovat servis třeba třem recepcím na různých kolejích, kde ke každé náleželo několik set lůžek, nebylo snadné,“ vysvětluje.

Zvrat v jeho podnikání přinesl internet. „V roce 1997 začal můj kamarád provozovat softwarovou firmu. Měla sídlo vedle naší kanceláře. S internetem mě důvěrně seznámil. Ukázal mi, jak fungují e-maily a podobně. Byl jsem tím doslova fascinován,“ říká Čech. V témže roce proto zaregistroval doménu a začal podnikat na internetu.

„Začátky byly velice povzbudivé, a proto jsem v roce 2001 zaregistroval další doménu 1BigEurope.com a v roce 2005 založil akciovou společnost, cestovní agenturu 1BigEurope, v překladu jedna velká Evropa. A pustil jsem se do zprostředkovávání cest. Měl jsem a mám kolem patnácti stálých spolupracovníků. A vždy jsem vlastnil a nadále vlastním kolem 99 procent akcií,“ přibližuje.

Podle svých slov šel do takového podniku s tím, že netouží být dvacátý v Paříži, ale patřit mezi nejlepší ve střední a východní Evropě. Zaměřuje se proto na země jako je Albánie, Bělorusko, Rumunsko, Ukrajina či Rusko. „Jsem rád, že se to podařilo. Naše webové stránky fungují především v angličtině. Obrací se na nás plno Evropanů i Američanů. Moje mamka dodnes nechápe, proč si Američan přes Louny objedná Bělorusko,“ směje se Čech. On sám to ale chápe velmi dobře. Snaží se totiž podle svých slov nabízet co nejatraktivnější služby.

MIGEM 29 LETĚLA ČEŠKA

„Nejprve s námi jezdili hlavně takzvaní baťůžkáři, dnes už to je jinak. Ozývají se i lidé toužící po dokonalejším servisu. Přitom nejsme klasickou cestovní kanceláři. U nás to není tak, že klientům řekneme: v tolik a tolik buďte tam a tam, delegát se o vás postará. Vše jede pouze přes internet a spolupracujeme se zahraničními cestovkami,“ vysvětluje. Proto k práci potřebuje především počítače s funkčním a rychlým připojením na internet.

V různých zemích se vedle ubytování snaží nabídnout i doplňkové, netradiční zážitky. Třeba let nadzvukovou stíhačkou MiG-29 na území Ruské federace. „Samotný let trvá třicet minut a je to zážitek na celý život,“ říká Čech. Navzdory tomu, že on sám let nevyzkoušel - pouze jej zprostředkovává. Provozovatelkou je jedna z ruských společností.

„Předpokládal jsem, že se jako první přihlásí třeba nějaký odvážlivec z Ameriky. To se kupodivu zatím nestalo. Zato let podnikla jedna úspěšná žena z Česka. Předtím musela podstoupit povinné zdravotnické vyšetření. Následně byla velmi spokojena,“ nepřestává se divit Čech. A to i proto, že let MiG-29 není rozhodně laciná záležitost - přijde na deset tisíc eur.

A využívá on sám alespoň některých z dalších služeb své agentury? „Ano, ale letos jsem zatoužil i po jiném odpočinku. A tak jsme se s rodinou vydali a slunili na Kanárských ostrovech,“ uzavírá.

PETR ČECH Absolvent ČVUT. Při studiu začal podnikat v oblasti cestovního ruchu. Zanedlouho založil cestovní kancelář Petros se specializací především na země východní Evropy. V roce 2005 založil cestovní agenturu 1BigEurope, která funguje především prostřednictvím internetu a využívají ji hlavně zahraniční klienti. Orientuje se na země střední a východní Evropy. UBYTOVÁNÍ PRO JEHOVISTY

Agentura 1BigEurope ráda prezentuje několik svých nej. Třeba největší skupinou, pro kterou zajišťovala ubytování, bylo 2500 osob v průběhu celosvětového sjezdu církve Svědci Jehovovi v Praze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít