Nabídka ve městech je spíše slabá

08. ledna 2007, 00:00 - PETR BÝM
08. ledna 2007, 00:00

SKLADOVÉ PROSTORYLogistická centra rostou jako houby po dešti. Především malé podniky ale z různých důvodů vyhledávají spíše menší a levnější sklady, obvykle uvnitř měst. Jejich nabídka je ale nedostatečná.Na rychlostní silnici R 10 mezi Prahou a Mladou Boleslaví, pár set metrů za obchodně-zábavním centrem Černý most, vyrůstá nový logistický komplex.

SKLADOVÉ PROSTORY Logistická centra rostou jako houby po dešti. Především malé podniky ale z různých důvodů vyhledávají spíše menší a levnější sklady, obvykle uvnitř měst. Jejich nabídka je ale nedostatečná. Na rychlostní silnici R 10 mezi Prahou a Mladou Boleslaví, pár set metrů za obchodně-zábavním centrem Černý most, vyrůstá nový logistický komplex. Vzniknou zde prostory pro skladování, distribuci i lehkou průmyslovou výrobu (balení, jednoduché kompletace výrobků). To vše za poměrně nízkou cenu - 3,5 eura za metr čtvereční měsíčně. V jiných podobných areálech pronajímatelé požadují i o 30 procent více. Jenže i taková nabídka je pro leckterou menší firmu nevyhovující. V mnoha případech je problém také v lokalitě. Logistické parky rostou na okrajích měst, odkud je například do obchodu v centru města daleko. Malí obchodníci, ale nejen oni, proto hledají skladovací prostory v městské zástavbě. Těch ovšem není mnoho. „Nabídka není příliš široká. Nové sklady se ve městech víceméně nestaví. Obvykle se využívají staré objekty a nevyužívané tovární haly. Jenže právě ty se často mění na byty či obchody,“ komentuje aktuální stav na trhu malých skladovacích prostor Richard Chupáč z realitní kanceláře Olympia Reality Praha. NIKOLI PRO MALÉ PODNIKY

„Pro menší firmy bylo velmi těžké pronajmout si prostory v moderních skladovacích parcích. To se však mění. Mnoho developerů nyní nabízí flexibilní objekty, v kterých lze uspokojit i méně náročné požadavky,“ říká Richard Curran ze společnosti CB Richard Ellis. Dodává ovšem, že i v takových případech zůstávají normou pětileté nájemní lhůty. Délka kontraktu a minimální rozsahy pronajímatelných ploch jsou hlavními příčinami toho, proč do logistických parků segment středního a hlavně malého podnikání zatím nenašel cestu. Jejich developeři, respektive investoři, totiž stojí hlavně o velké a dlouhodobé zákazníky. Ti jim zaručují stálou obsazenost, potažmo také plynulé příjmy. Donedávna se přitom velkokapacitní sklady stavěly víceméně na objednávku. V poslední době ovšem narůstá i spekulativní výstavba. To pronajimatele vedlo k větší pružnosti, nicméně pro řadu firem jsou nesporně kvalitní sklady v logistických parcích stále nedosažitelné. „Nejmenší pronajímané jednotky mají obvykle plochu 1000 až 2000 metrů čtverečních. Narůstá ale nabídka flexibilních skladů. Například v parcích Plzeň West Business Centre či Zličín Business Centre jsou k mání i jednotky od 500 metrů,“ říká Curran. I to však může být pro malý podnik mnoho. Totéž platí pro pětileté nájemní lhůty, kterým se lze jen málokdy vyhnout. V tomto ohledu jsou pro podnikatele mnohem výhodnější menší sklady v městské zástavbě. Na tomto segmentu trhu se podle odborníků nájemní lhůty obvykle počítají v měsících, ale není problém sehnat sklady i na jeden týden, přičemž se jedná o plochy o rozměrech v řádu stovek metrů, někdy i menších. VÝHODNÉ CENY, ALE OMEZENÁ KAPACITA**

Oproti logistickým parkům je výhodnější nájemné v malých „městských“ skladech. „Průměrné ceny se pohybují v rozpětí 600 až 700 korun za metr a rok. Skutečně kvalitní objekty s dobrou dostupností lze ovšem pronajímat i za 1500 korun,“ říká Radim Choc ze společnosti PTF reality - Plzeňské realitní centrum. Dodává ovšem, že v západočeské metropoli je nabídka slabá a navíc nepříliš pestrá.

V Ostravě, kde hospodářský růst nyní viditelně akceleruje výstavba automobilky Hyundai, jsou městské skladové kapacity rovněž omezené. „Zákazníci zájem o sklady v centru města mají, ale je jich nedostatek. Nabízejí se hlavně plochy v nevyužívaných výrobních halách. Právě teď je to například areál někdejšího Kovopodniku,“ říká Pavel Vašíček ze společnosti Ostravská aukční síň. Ceny skladových prostor se podle jeho odhadů na Ostravsku pohybují mezi 500 a 800 korunami za metr čtvereční plochy ročně.

Vedle Prahy jsou přitom Plzeňsko a sever Moravy nejoblíbenějším místem výstavby logistických center. Ta jsou většinou dražší. Jejich ceníky uvádějí sazby 3,5 až pět eur za měsíc a metr, tedy přibližně 1100 až 1700 korun za rok.

Je ovšem pravda, že pouze tato část trhu je statisticky podchycena způsobem, který lze označit za věrohodný. Pro ostatní sklady musíme veškerá čísla považovat spíše za orientační. Přitom v malých skladech velmi záleží na lokalitě, dopravní dostupnosti a samozřejmě i na kvalitě (zateplení, výška, sociální zázemí, četnost nakládacích ramp). To v praxi představuje velký cenový rozptyl, který je ve statistikách umocněný ještě nízkým počtem kontraktů. Ročenka Asociace realitních kanceláří uvádí nájemné skladů v nejatraktivnějších lokalitách vybraných měst, to znamená v jejich centrech. Tady se ceny často vyšplhají až na úroveň 3000 korun za metr a rok.

Výstavba logistických center je dnes v České republice vysloveným developerským hitem. Poptávka je enormní. V třetím čtvrtletí minulého roku byly uzavřeny kontrakty na pronájem 150 tisíc metrů čtverečních, což představovalo meziroční nárůst o 37 procent. Totéž platí pro malé sklady v městské zástavbě. „Pokud se nějaký volný sklad objeví, poměrně rychle se pronajme,“ popisuje situaci Richard Chupáč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít