Nabídka ve městech je spíše slabá

08. ledna 2007, 00:00 - PETR BÝM
08. ledna 2007, 00:00

SKLADOVÉ PROSTORYLogistická centra rostou jako houby po dešti. Především malé podniky ale z různých důvodů vyhledávají spíše menší a levnější sklady, obvykle uvnitř měst. Jejich nabídka je ale nedostatečná.Na rychlostní silnici R 10 mezi Prahou a Mladou Boleslaví, pár set metrů za obchodně-zábavním centrem Černý most, vyrůstá nový logistický komplex.

SKLADOVÉ PROSTORY Logistická centra rostou jako houby po dešti. Především malé podniky ale z různých důvodů vyhledávají spíše menší a levnější sklady, obvykle uvnitř měst. Jejich nabídka je ale nedostatečná. Na rychlostní silnici R 10 mezi Prahou a Mladou Boleslaví, pár set metrů za obchodně-zábavním centrem Černý most, vyrůstá nový logistický komplex. Vzniknou zde prostory pro skladování, distribuci i lehkou průmyslovou výrobu (balení, jednoduché kompletace výrobků). To vše za poměrně nízkou cenu - 3,5 eura za metr čtvereční měsíčně. V jiných podobných areálech pronajímatelé požadují i o 30 procent více. Jenže i taková nabídka je pro leckterou menší firmu nevyhovující. V mnoha případech je problém také v lokalitě. Logistické parky rostou na okrajích měst, odkud je například do obchodu v centru města daleko. Malí obchodníci, ale nejen oni, proto hledají skladovací prostory v městské zástavbě. Těch ovšem není mnoho. „Nabídka není příliš široká. Nové sklady se ve městech víceméně nestaví. Obvykle se využívají staré objekty a nevyužívané tovární haly. Jenže právě ty se často mění na byty či obchody,“ komentuje aktuální stav na trhu malých skladovacích prostor Richard Chupáč z realitní kanceláře Olympia Reality Praha. NIKOLI PRO MALÉ PODNIKY

„Pro menší firmy bylo velmi těžké pronajmout si prostory v moderních skladovacích parcích. To se však mění. Mnoho developerů nyní nabízí flexibilní objekty, v kterých lze uspokojit i méně náročné požadavky,“ říká Richard Curran ze společnosti CB Richard Ellis. Dodává ovšem, že i v takových případech zůstávají normou pětileté nájemní lhůty. Délka kontraktu a minimální rozsahy pronajímatelných ploch jsou hlavními příčinami toho, proč do logistických parků segment středního a hlavně malého podnikání zatím nenašel cestu. Jejich developeři, respektive investoři, totiž stojí hlavně o velké a dlouhodobé zákazníky. Ti jim zaručují stálou obsazenost, potažmo také plynulé příjmy. Donedávna se přitom velkokapacitní sklady stavěly víceméně na objednávku. V poslední době ovšem narůstá i spekulativní výstavba. To pronajimatele vedlo k větší pružnosti, nicméně pro řadu firem jsou nesporně kvalitní sklady v logistických parcích stále nedosažitelné. „Nejmenší pronajímané jednotky mají obvykle plochu 1000 až 2000 metrů čtverečních. Narůstá ale nabídka flexibilních skladů. Například v parcích Plzeň West Business Centre či Zličín Business Centre jsou k mání i jednotky od 500 metrů,“ říká Curran. I to však může být pro malý podnik mnoho. Totéž platí pro pětileté nájemní lhůty, kterým se lze jen málokdy vyhnout. V tomto ohledu jsou pro podnikatele mnohem výhodnější menší sklady v městské zástavbě. Na tomto segmentu trhu se podle odborníků nájemní lhůty obvykle počítají v měsících, ale není problém sehnat sklady i na jeden týden, přičemž se jedná o plochy o rozměrech v řádu stovek metrů, někdy i menších. VÝHODNÉ CENY, ALE OMEZENÁ KAPACITA**

Oproti logistickým parkům je výhodnější nájemné v malých „městských“ skladech. „Průměrné ceny se pohybují v rozpětí 600 až 700 korun za metr a rok. Skutečně kvalitní objekty s dobrou dostupností lze ovšem pronajímat i za 1500 korun,“ říká Radim Choc ze společnosti PTF reality - Plzeňské realitní centrum. Dodává ovšem, že v západočeské metropoli je nabídka slabá a navíc nepříliš pestrá.

V Ostravě, kde hospodářský růst nyní viditelně akceleruje výstavba automobilky Hyundai, jsou městské skladové kapacity rovněž omezené. „Zákazníci zájem o sklady v centru města mají, ale je jich nedostatek. Nabízejí se hlavně plochy v nevyužívaných výrobních halách. Právě teď je to například areál někdejšího Kovopodniku,“ říká Pavel Vašíček ze společnosti Ostravská aukční síň. Ceny skladových prostor se podle jeho odhadů na Ostravsku pohybují mezi 500 a 800 korunami za metr čtvereční plochy ročně.

Vedle Prahy jsou přitom Plzeňsko a sever Moravy nejoblíbenějším místem výstavby logistických center. Ta jsou většinou dražší. Jejich ceníky uvádějí sazby 3,5 až pět eur za měsíc a metr, tedy přibližně 1100 až 1700 korun za rok.

Je ovšem pravda, že pouze tato část trhu je statisticky podchycena způsobem, který lze označit za věrohodný. Pro ostatní sklady musíme veškerá čísla považovat spíše za orientační. Přitom v malých skladech velmi záleží na lokalitě, dopravní dostupnosti a samozřejmě i na kvalitě (zateplení, výška, sociální zázemí, četnost nakládacích ramp). To v praxi představuje velký cenový rozptyl, který je ve statistikách umocněný ještě nízkým počtem kontraktů. Ročenka Asociace realitních kanceláří uvádí nájemné skladů v nejatraktivnějších lokalitách vybraných měst, to znamená v jejich centrech. Tady se ceny často vyšplhají až na úroveň 3000 korun za metr a rok.

Výstavba logistických center je dnes v České republice vysloveným developerským hitem. Poptávka je enormní. V třetím čtvrtletí minulého roku byly uzavřeny kontrakty na pronájem 150 tisíc metrů čtverečních, což představovalo meziroční nárůst o 37 procent. Totéž platí pro malé sklady v městské zástavbě. „Pokud se nějaký volný sklad objeví, poměrně rychle se pronajme,“ popisuje situaci Richard Chupáč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít