Nabídka nových bytů se začíná diferencovat

21. června 2004, 00:00 - PETR BÝM, TOMÁŠ JOHÁNEK
21. června 2004, 00:00

BYTOVÁ VÝSTAVBA KONEČNĚ NABRALA DECH Loni se v ČR dokončila výstavba 27 tisíc bytových jednotek. Jen v letošním prvním pololetí začala stavba téměř 37 tisíc nových bytů. V porovnání s minulostí je to počet rekordní - nic ovšem nevypovídá o kvalitě a ceně.

BYTOVÁ VÝSTAVBA KONEČNĚ NABRALA DECH

Loni se v ČR dokončila výstavba 27 tisíc bytových jednotek. Jen v letošním prvním pololetí začala stavba téměř 37 tisíc nových bytů. V porovnání s minulostí je to počet rekordní - nic ovšem nevypovídá o kvalitě a ceně.

Skutečně nových bytů se staví více - výše uvedená čísla totiž představují jen zcela novou výstavbu, která se na vzniku nových bytů podílí pouze zhruba čtvrtinou. Zbytek připadá na byty v rodinných domcích, přestavby, adaptace nebytových prostor apod. To je důsledek vývoje poptávky, která byla a do jisté míry je vzhledem k relativně vysokým cenám poměrně omezená. Nicméně význam bytové otázky pro celou populaci, dostupné hypotéky a v neposlední řadě stále nevyřešený problém nájemného zájem o nové byty postupně zvyšuje.

NEJDRÁŽE JE V PRAZE

Podle odhadů developerů a realitních kanceláří se dnes metr plochy v nových bytových domech v P raze (ta je motorem domácího trhu s byty) prodává za cca 35 000 korun. V poslední době se ale nabídka rozšiřuje, takže dnes lze v některých projektech pořídit byt levněji. Například Central Group bude nabízet v N ovém Zahradním Městě 1+kk o rozloze 27 m 2 za 871 tisíc Kč, když u některých jiných projektů této společnosti se cena snižuje až na 27 000 Kč za metr bytové plochy. Mimo Prahu, kde je poptávka menší, lze metr plochy pořídit i za 25 000 Kč. N a druhou stranu - ten kdo, chce skutečně kvalitní bydlení se vším co k tomu patří, musí v P raze u velkých bytů počítat s částkou nad čtyři miliony korun, přičemž mimo metropoli zase něco málo ušetří.

KVALITA ZÁVISÍ NA POPTÁVCE

V porovnání s někdejší panelovou výstavbou je kvalita dnes stavěných bytů výrazně vyšší. Platí to jak pro výměru a dispozice bytů, tak jejich vybavení. Praktické zkušenosti naznačují, že „standard“ často bývá sice dostatečně funkční, ale nevyhovující z hledisek jiných, především estetických. A tak kupci v duchu hesla „když už, tak už“ zvyšují kvalitu bytu nadstandardními dlaždicemi či krytinami. Jiná věc je, že i pro nezasvěcence je patrna jistá vnější uniformita současné bytové výstavby. To je nepochybně důsledkem ekonomických imperativů. Kupní síla populace ČR je zatím slabá. Za průměrnou výplatu se u nás pořídí kolem 0,5 metru bytové plochy, zatímco ve vyspělých státech Unie to bývá i 3x více, nemluvě o tom, že podprůměrné platy má u nás většina zaměstnaných. Zvláště u velkých projektů s touto okolností musí developeři počítat, a to je nutí stavět především co nejlevněji, byť to znamená i rezignaci na architektonickou kvalitu. Snad jedině Praha by svou silnou poptávkou umožňovala více, bariéru ovšem představují vysoké ceny pozemků, kterých je v hlavním městě obecně nedostatek. Zároveň je ovšem zřetelné, že i v rámci úzkých ekonomických mantinelů se kvalita jednotlivých projektů a následně i ceny začínají diferencovat.

PRO LIDI S VYŠŠÍMI PŘÍJMY

Nové byty jsou určeny vrstvám s vyššími příjmy. Nicméně i v rámci tohoto zákaznického segmentu lze nabídku rozlišit kvalitou. Tento trend bude nepochybně sílit. Jednotlivých projektů se dnes realizuje poměrně hodně, jde řádově o desítky akcí. Pokud budeme mluvit o klasické bytové výstavbě, tedy bytových domech, pak už čísla mluví v rámci jednotlivých projektů o stovkách, někdy dokonce tisících bytech. Příklady konkrétních staveb přinášíme na dalších stranách. Letmý, ale přece jen podrobnější pohled přitom naznačuje, že jednotlivé projekty se odlišují zejména externími faktory, především kvalitou lokality.

Bytová výstavba se u nás po roce 1989 značně zpomalila - z takřka 45 tis. bytových jednotek postavených v roce 1990 klesla na pouhých 12,66 tis. bytů v roce 1995. Od té doby ovšem pomalu nabírá dech. Letos je z hlediska počtů zahájeno o 8 % více bytových projektů, když všeobecně lze říci, že jejich kvalita je řádově vyšší než v éře komunistického režimu. V porovnání s vyspělými zeměmi Unie se ovšem bytů pořád staví málo. Lze ale počítat s tím, že v souvislosti s přece jen snadnějším financováním (především díky dostupnějším hypotečním úvěrům) bude bytová výstavba i v následujících letech vykazovat velkou dynamiku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít