Nabídka kryje nezvyklá rizika

10. října 2005, 00:00 - PETR BÝM
10. října 2005, 00:00

Vyznat se v širokém spektru podnikatelských pojištění není úplně snadné, nicméně pro klienty to větší problém zřejmě nepředstavuje. I menší podniky se v tomto ohledu spoléhají na makléře, kteří by jim jejich „pojistné“ portfolio měli ušít skutečně na míru.

Vyznat se v širokém spektru podnikatelských pojištění není úplně snadné, nicméně pro klienty to větší problém zřejmě nepředstavuje. I menší podniky se v tomto ohledu spoléhají na makléře, kteří by jim jejich „pojistné“ portfolio měli ušít skutečně na míru.

Dynamické změny na pojišťovacím trhu v současné době nelze čekat. Aktuální nabídka kryje veškerá možná rizika, která jsou či mohou být s podnikatelskými aktivitami spojena. Přitom se vedle tradičních pojistek (například živelní, proti přerušení provozu, havarijní a podobně) stále více prosazují pojistky speciální, které ještě před nějakým časem u nás neexistovaly -třeba pojištění právní ochrany, úvěrové pojištění či pojištění vlastnického titulu k nemovitosti.

Jestliže z hlediska věcného je tuzemský trh plně srovnatelný se standardními tržními ekonomikami, trochu jiné je to s celkovou úrovní pojištění. V tomto ohledu - nikterak překvapivě, protože sumy směřující do této sféry jsou přímo úměrné celkové hospodářské úrovni - trochu zaostáváme. V Evropské unii se dnes pojistné v relaci k HDP blíží jeho devíti procentům, zatímco u nás je to přesně polovina této úrovně. Přitom předchozí růst v letošním prvním pololetí vystřídala stagnace - pod tlakem řady faktorů se v tomto období v meziročním porovnání pojistné téměř nezměnilo. Podíl pojištění podnikatelských rizik na celku vybraného pojistného se přitom také nezměnil, v současnosti se pohybuje mezi 15 až 16 procenty, když loni vykázal spíše mírný pokles.

Jakkoli se zdá, že podnikatelské pojištění jako celek je ve své struktuře už stabilizováno, není to tak docela pravda. V dohledné době pravděpodobně dojde k zásadní změně na poli povinného pojištění pracovních úrazů a chorob, v chodu je také proces vyčlenění komerčního úvěrového pojištění ze státní sféry. Trochu paradoxně jde o jakýsi protipohyb: zatímco v Exportní garanční a pojišťovací společnosti se chystá privatizace její „části“, která se věnuje úvěrovému pojištění na komerční bázi, pojištění pracovních úrazů a nemocí s největší pravděpodobností přejde ze soukromého sektoru (konkrétně z České pojišťovny a Kooperativy) do státního sektoru. V prvním případě lze už dnes tvrdit, že trhu i zákazníkům prospěje, v případě druhém zbývá otázka, zdali na tomto částečném znárodnění pojištěnci vydělají.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít