Nabídka kryje nezvyklá rizika

10. října 2005, 00:00 - PETR BÝM
10. října 2005, 00:00

Vyznat se v širokém spektru podnikatelských pojištění není úplně snadné, nicméně pro klienty to větší problém zřejmě nepředstavuje. I menší podniky se v tomto ohledu spoléhají na makléře, kteří by jim jejich „pojistné“ portfolio měli ušít skutečně na míru.

Vyznat se v širokém spektru podnikatelských pojištění není úplně snadné, nicméně pro klienty to větší problém zřejmě nepředstavuje. I menší podniky se v tomto ohledu spoléhají na makléře, kteří by jim jejich „pojistné“ portfolio měli ušít skutečně na míru.

Dynamické změny na pojišťovacím trhu v současné době nelze čekat. Aktuální nabídka kryje veškerá možná rizika, která jsou či mohou být s podnikatelskými aktivitami spojena. Přitom se vedle tradičních pojistek (například živelní, proti přerušení provozu, havarijní a podobně) stále více prosazují pojistky speciální, které ještě před nějakým časem u nás neexistovaly -třeba pojištění právní ochrany, úvěrové pojištění či pojištění vlastnického titulu k nemovitosti.

Jestliže z hlediska věcného je tuzemský trh plně srovnatelný se standardními tržními ekonomikami, trochu jiné je to s celkovou úrovní pojištění. V tomto ohledu - nikterak překvapivě, protože sumy směřující do této sféry jsou přímo úměrné celkové hospodářské úrovni - trochu zaostáváme. V Evropské unii se dnes pojistné v relaci k HDP blíží jeho devíti procentům, zatímco u nás je to přesně polovina této úrovně. Přitom předchozí růst v letošním prvním pololetí vystřídala stagnace - pod tlakem řady faktorů se v tomto období v meziročním porovnání pojistné téměř nezměnilo. Podíl pojištění podnikatelských rizik na celku vybraného pojistného se přitom také nezměnil, v současnosti se pohybuje mezi 15 až 16 procenty, když loni vykázal spíše mírný pokles.

Jakkoli se zdá, že podnikatelské pojištění jako celek je ve své struktuře už stabilizováno, není to tak docela pravda. V dohledné době pravděpodobně dojde k zásadní změně na poli povinného pojištění pracovních úrazů a chorob, v chodu je také proces vyčlenění komerčního úvěrového pojištění ze státní sféry. Trochu paradoxně jde o jakýsi protipohyb: zatímco v Exportní garanční a pojišťovací společnosti se chystá privatizace její „části“, která se věnuje úvěrovému pojištění na komerční bázi, pojištění pracovních úrazů a nemocí s největší pravděpodobností přejde ze soukromého sektoru (konkrétně z České pojišťovny a Kooperativy) do státního sektoru. V prvním případě lze už dnes tvrdit, že trhu i zákazníkům prospěje, v případě druhém zbývá otázka, zdali na tomto částečném znárodnění pojištěnci vydělají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít