Nabídka dobrá, kvalita pokulhává

28. srpna 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
28. srpna 2006, 00:00

SLUŽBY NA SILNICI Řidiči mají v Česku k dispozici přes 1300 čerpacích stanic, téměř 800 odpočívadel a 140 motorestů, kiosků či restaurací. Hustota služeb je tak srovnatelná s ostatními státy Evropské unie. Problémem je ovšem kvalita. Hustota rozmístění čerpacích stanic, restaurací či odpočívadel věrně kopíruje strukturu českých komunikací.

SLUŽBY NA SILNICI Řidiči mají v Česku k dispozici přes 1300 čerpacích stanic, téměř 800 odpočívadel a 140 motorestů, kiosků či restaurací. Hustota služeb je tak srovnatelná s ostatními státy Evropské unie. Problémem je ovšem kvalita.

Hustota rozmístění čerpacích stanic, restaurací či odpočívadel věrně kopíruje strukturu českých komunikací. Zatímco na dálnicích a rychlostních komunikacích je většinou mezi benzinkami jen několik kilometrů, na okresních silnicích narazí motoristé na čerpací stanici po 43 kilometrech.

Přitom žádný zákon neupravuje to, jak daleko mají být benzinové stanice od sebe vzdáleny. Je to prý pouze otázka trhu. „Čerpacími stanicemi je Česká republika přesycena,“ míní zástupce Autoklubu České republiky Václav Špička. Přitom například v Německu může řidič na dálnici ujet k další benzince až desítky kilometrů. To v Česku rozhodně nehrozí.

KVALITA SLUŽEB NENÍ ŽÁDNÝ ZÁZRAK Zatímco kvalita čerpacích stanic zejména na dálnicích je srovnatelná s unijním standardem, totéž rozhodně neplatí pro motoresty, kiosky a restaurace nejen v okolí páteřních komunikací. Tady chybí především jednotná pravidla, která by určovala zejména sortiment, kvalitu a koneckonců i cenu.

Německý autoklub ADAC pravidelně testuje restaurace u tuzemských dálnic a výsledky nejsou zrovna optimistické. Nejčastěji kontroloři českým motorestům vytýkali nedostatečně čisté sociální zařízení, nekvalitní toalety pro vozíčkáře a to, že nenabízejí zázemí pro rodiče, jako jsou přebalovací pulty nebo dětský koutek. Naopak ocenili levnou a chutnou stravu.

V souvislosti se stravováním motoristů se v poslední době stále výrazněji prosazuje nový trend: řidiči využívají služeb nových restaurací spojených s čerpacími stanicemi.

KAMIONY TRÁPÍ NEDOSTATEK PARKOVIŠŤ Velkým problémem, zejména pro řidiče kamionů, je malá kapacita odstavných parkovišť. Nedostatek odpočívadel se projevil již po vstupu do Evropské unie, kdy se v souvislosti se zavedením mýtného v Rakousku a Německu kamionová doprava přes Českou republiku výrazně zvýšila.

Znovu na tento problém poukázalo červencové omezení jízd kamionů o víkendu. Opakovaně se totiž stává, že řidič prostě nemá kde kamion odstavit. Podle mluvčí ministerstva dopravy Marcely Žižkové je v současnosti k dispozici 1500 parkovacích míst, potřeba by byl nejméně dvojnásobek. Řešením prý je rozšíření nynějších parkovišť a stavba dvou truck center v Rozvadově a Herolticích u Jihlavy, vše by mělo být hotovo do konce roku 2008.

Přitom za nedodržení zákazu jízdy, případně povinné přestávky, hrozí řidičům kamionů poměrně vysoké tresty. Mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix proto požaduje, aby se změnil bodový postih právě za tyto prohřešky. „V Česku není dostatek parkovacích míst pro velká vozidla. Řidiči kamionů tak musejí buď porušit zákon a jet i v době, kdy mají zastavit na povinnou přestávku, nebo stát mimo parkoviště,“ upozornil.

Mluvčí ministerstva dopravy Žižková tvrdí, že tento rezort připravuje novelu silničního zákona, která by měla odstranit největší chyby. „Příprava novely je zatím ve stadiu sběru informací. Evidujeme všechny výhrady k pravidlům silničního provozu i bodům, o nichž se hovoří, a na příslušném odboru našeho ministerstva to zkoumají právníci,“ dodala mluvčí.

SLUŽBY NA SILNICÍCH A DÁLNICÍCH (kromě měst)

Druh komunikace Počet kilometrů Benzinky Odpočívadla Kiosky, motoresty, restaurace

dálnice 564 59 71 29

silnice I. třídy 6154 598 287 70

silnice II. třídy 14 668 513 227 27

silnice III. třídy 34 124 155 188 14

celkem 55 510 1325 773 140

Pramen: ŘSD, Silniční databanka

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít