Na zvýšení platů chybí šest miliard

01. září 2003, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
01. září 2003, 00:00

ANI APELY MINISTRYNĚ ŠKOLSTVÍ PETRY BUZKOVÉ, ANI STATISTIKY, KTERÉ DOKAZUJÍ, ŽE PLATY ROSTLY NEJVÍCE PRÁVĚ VE ŠKOLSTVÍ, NEZABRÁNILY UČITELŮM VE STÁVCE.

ANI APELY MINISTRYNĚ ŠKOLSTVÍ PETRY BUZKOVÉ, ANI STATISTIKY, KTERÉ DOKAZUJÍ, ŽE PLATY ROSTLY NEJVÍCE PRÁVĚ VE ŠKOLSTVÍ, NEZABRÁNILY UČITELŮM VE STÁVCE.

Téměř polovina škol se připojila k protestní akci odborového svazu, v němž je organizována zhruba třetina všech českých učitelů. Platy učitelů v současné době kopírují prakticky průměrnou mzdu, respektive jsou o něco vyšší, a dostaly se již na vyšší úroveň než průměrná mzda v nepodnikatelské sféře. To ovšem učitelům nestačí. Přestože vláda některým z jejich platových požadavků vyhověla, stále se jí nedaří dosáhnout cíle programového prohlášení, podle něhož mají učitelské mzdy dosáhnout 130 % průměrné mzdy v národním hospodářství. Vláda ale zatím nenašla ani peníze na výplatu poloviny třináctých a čtrnáctých platů. Pokud by požadavkům na jejich výplatu vyhověla, znamenalo by to při omezeném objemu prostředků státního rozpočtu, že by nebyla schopna splnit slib odměnit nejkvalifikovanější pracovníky. Pro tento záměr navrhl kabinet před více než rokem zákon o platech státních úředníků, ve kterém rozšířil platové třídy z dvanácti na šestnáct. Kvůli nedostatku peněz však platnost zákona o rok pozdržela. K tomu, aby vláda mohla splnit své sliby a zároveň vyplatit třinácté a čtrnácté platy, musí ministerstvo práce dostat z rozpočtu ještě nejméně šest miliard korun nad rámec současného návrhu. Původně to měla být částka téměř dvojnásobná, nakonec však vláda rozhodla, že peníze získá ušetřením míst ve státní správě o třicet tisíc úředníků - tedy o tolik, o kolik se v posledním roce zvýšil jejich počet. Rýsující se možnost, že by na platy učitelů šla část mimořádných příjmů, o nichž v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok hovořilo ministerstvo financí, se zatím zdá nereálná. Ministerstvo financí totiž chce více než deset miliard, které by měly být navíc, použít jako rezervu na neočekávané investice, případně na snížení deficitu na příští rok. Část prostředků pro ostatní státní zaměstnance včetně učitelů by se dala získat iv případě neschválení služebního zákona příslušníků ministerstva vnitra. Podle pravicové opozice si současnou revoltu státních zaměstnanců, protože vedle výstražné stávky učitelů se symbolicky účastní i další profese, vykoledovala vláda sama - svou nereálnou slibovačnou politikou bez dostatečných zdrojů.

Průměrné mzdy ve státě a ve školství

rok 1999 2000 2001 2002

průměrná mzda v ČR (v Kč) 13042 13914 15122 16212

průměrná mzda v nepodnikatelské sféře 12507 12768 14025 15424

učitelé ZŠ 13863 13668 15269 16620

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít