Na zámku Libochovany mají cykloturisté povolený vjezd

06. dubna 2009, 00:00 - Robert Šimek
06. dubna 2009, 00:00

Severočeské Libochovany patří mezi nejstarší obce Litoměřicka. V jejich jižní části stojí jednoduchý renesanční zámek, který byl ještě nedávno v havarijním stavu. Nyní je čerstvě po rekonstrukci a čeká na nové využití.

Penzion, nebo menší hotel? Budova zámku, kancelářské a hospodářské budovy a pozemek jsou nabízeny za 25 milionů korun.

Autor: Obec Libochovany

Zámek Libochovany stojí na jižním okraji stejnojmenné obce mezi nádražím a řekou. Jedná se o jednopatrovou budovu s kamenným renesančním portálem a mansardovou střechou. Celková plocha objektu je 21 tisíc metrů čtverečních a interiéry tvoří čtyři bytové jednotky včetně vybavení a dvě další dosud neupravené.

Budova má vlastní čističku, novou střechu, vnitřní omítky a veškeré instalace. K zámku náležejí hospodářské a kancelářské budovy, které však vyžadují rekonstrukci. Topení zajišťuje plynový kotel a krbová kamna.

Stavba dnes vypadá téměř idylicky, ještě před pár lety bylo ale všechno jinak. V některých průvodcích je památka popisována jako „zubožené stavení na pokraji zkázy“. Roku 2001 ovšem objekt získala holandská společnost B.V.G. Invest, která jej kompletně zrekonstuovala. Objekt chtěla původně přeměnit na penzion, nyní se však snaží nemovitost prodat. Cena je 25 milionů korun.

Tvrz v rybářské osadě První zmínku o Libochovanech lze najít v zakládací listině litoměřické kapituly z let 1056 až 1058. Vyplývá z ní, že se zdejší obyvatelé živili především rybolovem na Labi. Majitelé panství se rychle střídali, tvrz se ale poprvé uvádí teprve roku 1395 za Jindřicha z Libochovan. POPIS OBJKETU název - zámek Libochovany kraj - Ústecký adresa - č. p. 1 kult. památka -ano vlastník- B.V.G. Invest cena - 25 milionů Kč výhody nákupu - udržovaný objekt, nová střecha, na cyklostezce možné problémy - vysoká cena, obnova hosp. budov, dostupnost Část obce byla od 14. století spojena se Sebuzínem a roku 1496 ji daroval král Vladislav II. Buškovi Kaplířovi ze Sulevic. Později byl majetek rozdělen mezi bratry Jana a Fridricha Kunáty a roku 1569 držel Libochovany Frycal Klusák z Kostelce. Koncem 16. století získali obec Roupovci z Roupova, kteří ji roku 1596 prodali Vilému Kamýckému ze Lstiboře. Tomu již původní panské sídlo přestalo vyhovovat a tvrz nechal přestavět na pozdně renesanční zámek. Jan Všebor Kamýtský ze Lstiboře, účastník stavovského povstání, zemřel roku 1625 a jeho dědici odmítli přestup ke katolíkům. Jimi držené statky byly proto zabaveny a roku 1626 prodány za 65 379 kop míšeňských grošů prezidentu české komory a nejvyššímu mincmistrovi Vilému z Vřesovic. V letech 1658 až 1681 byl libochovanský zámek několikrát přestavován. Roku 1667 získali zdejší panství Nosticové, jimž zůstalo až do konce 19. století. Posledním soukromým majitelem zámku byl v letech 1916 až 1945 ústecký podnikatel Johann Schicht, výrobce známého mýdla s jelenem. Holandská záchrana**

Po druhé světové válce využíval budovu místní statek a začalo chátrání. Do konce 20. století se kdysi luxusní rezidence změnila téměř v ruiny a nebýt holandské firmy B.V.G. Invest, která roku 2001 začala s rekonstrukcí, zřejmě by neunikla demolici.

V budoucnu by objekt, který stojí na frekventované cyklostezce z Ústí nad Labem do Litoměřic, mohl sloužit jako penzion či menší hotel. Nabízí se i vybudování kempu, s čímž však památkáři zatím nesouhlasí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít