Na začátku je vždy směr

06. října 2003, 00:00 - MICHAL ZACHAR, info@imageaudit.info
06. října 2003, 00:00

KAŽDÝ DEN SE ROZHODNEME NĚCO VYKONAT, NĚKAM JÍT, NĚČEHO DOSÁHNOUT. K TOMU POTŘEBUJEME MÍT VYTÝČENÝ SMĚR. BEZ "SMĚŘOVÁNÍ" K NĚJAKÉMU CÍLI SE NAŠE ČINNOST STÁVÁ POUHÝM ZMATENÝM POBÍHÁNÍM V PROSTORU.Ani ve starých kulturách se mnoho staveb nebo činností nezačínalo bez vytýčení směru.

PROSTOR KOLEM NÁS

KAŽDÝ DEN SE ROZHODNEME NĚCO VYKONAT, NĚKAM JÍT, NĚČEHO DOSÁHNOUT. K TOMU POTŘEBUJEME MÍT VYTÝČENÝ SMĚR. BEZ „SMĚŘOVÁNÍ“ K NĚJAKÉMU CÍLI SE NAŠE ČINNOST STÁVÁ POUHÝM ZMATENÝM POBÍHÁNÍM V PROSTORU.

Ani ve starých kulturách se mnoho staveb nebo činností nezačínalo bez vytýčení směru. Většinu křesťanských památek najdeme na ose západ-východ. Islámští věřící zase hledají směr k Mekce. K určení správné orientace se používá systém 8 trigramů neboli pa-kua (v starších textech také bagua). Jde o soubor osmi obrazců starého čínského systému věštění z knihy I Ťing. Podle teorií feng-shuei se přiřazuje ke každému směru světových stran jeden trigram. Každý z nich představuje určitou přírodní sílu. Odpovídá i jednomu ze základních 5 prvků. V dnešní době je již teorie zjednodušena, aby se mohla používat bez některých pomůcek (např. bez kompasu). Výchozím prvkem pro určení počátku je hlavní vchod do místnosti (takže vchod je čtverec s číslem 1, případně s číslem 8 nebo 6). Ze středu místnosti vymezte na každé stěně tři třetiny prostoru. A máte čtverec rozdělen podobně jako na obrázku. Tento magický čtverec, připisovaný císaři Jüovi, který ho údajně spatřil na zádech kouzelné želvy, vypovídá o tom, jací byli staří Číňané výborní matematici. Součet všech čísel dává vždy číslo 15, což je v končeném součtu číslo 6 následující po číslu 5, které je středem tohoto čtverce. Zjišťujeme, že jak filozoficky, tak architektonicky k tomu, aby se něco postavilo, musíte znát jeho střed. Č. 1 představuje oblast práce symbolizované tekoucí vodu - řeku. Č. 2 jsou symboly země. Země je oblastí vztahů, a tak je třeba vše nechat působit v páru. Č. 3 je hrom, kdy se z nebe snáší poselství až k nám na zem, což jsou většinou atributy našich rodičů. Č. 4 je vítr přinášející bohatství (nejen finanční). Č. 5 je magickým středem všeho. Č. 6 pak nebe, což jsou nápomocní přátelé symbolizující lidské přátelství a pomoc bez nároku na odměnu. Č. 7 je jezero představující pramen tvorby. Č. 8 hora neboli oblast meditace, klidu a osamění. Číslo 9 je symbolem OHNĚ - protikladného k živlu voda, který také leží naproti a symbolizuje nám víru. Těžko asi donutíte architekta, aby vám otočil nebo přestavěl dům, když pozemek má nějaké dané dispozice. Vše se však dá přizpůsobit. Použitelnost této metody spočívá v tom, že ve vámi vytýčeném směru se v prostoru umístí několik symbolů, které vám jako majiteli prostoru připomínají onu symboliku (např. v oblasti bohatství, která je symbolizována větrem, vše co vám připomíná vítr - pohupující se drobnolisté květiny, obrázek lodi s napnutými plachtami nebo obrázek oblohy).

Příště: Prostředí firmy

Autor je vizážista a specialista na firemní image. Je členem sdružení PEI-Vaše inspirace, www.imageaudit.info

4 vítr 9 oheň 2 země

(Dřevo) (Oheň) (Země)

3 hrom 5 střed 7 jezero

(Dřevo) (Tai-Chi) (Kov)

8 hora 1 voda 6 nebe

(Dřevo) (Voda) (Kov)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít