Na webu za paušál, tištěné podraží

28. května 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
28. května 2007, 00:00

Stavební firmy či architekti si začínají houfně předplácet přístup ke stavebním normám. Za necelých 600 korun k nim nyní mohou přes internet po celý rok. Stát tak vyslyšel volání podnikatelů po zlevnění norem. Ovšem pozor: ty tištěné naopak tento týden podraží.

TECHNICKÉ NORMY

Pro všechny podnikatele, kteří k práci potřebují technické normy, máme jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Ta dobrá je, že část norem - ty, jež se týkají stavebnictví - jsou nyní k mání za přijatelných cenových podmínek. Levný přístup k normám přes internet by se měl navíc v dohledné době rozšířit i na další obory.

Špatná zpráva je, že veškeré tištěné normy tento týden podraží. V průměru o čtyři procenta.

PŘEDPLATNÉ PRO MENŠÍ FIRMY

Ceny technických norem jsou již mnoho let terčem kritiky desetitisíců podnikatelů a živnostníků. Ti je musejí znát a dodržovat, mimo jiné i kvůli požadavkům státu na bezpečnost práce. Novým fouknutím do stále doutnajících oharků sporu byl nový stavební zákon, který začal platit letos. Ten obsahuje i ustanovení, že související normy musejí být přístupny zdarma.

Zákon je ale velmi vágní. Neupřesnil, v jaké podobě mají být stavební normy zdarma přístupny a hlavně kterých řad norem se to vlastně týká. Tím také argumentoval Český normalizační institut (ČNI), který normy v Česku publikuje a prodává. Ten bezplatné zpřístupnění dokumentů odmítl. (Na problém upozornil Profit v čísle 6/2007.)

Pod tlakem odborné veřejnosti se ale nakonec našel kompromis. Svaz podnikatelů ve stavebnictví podepsal před několika týdny s ČNI smlouvu, která zajišťuje jeho členům levný paušální přístup ke stavebním normám přes internet. „Předplatitel získá roční přístup za 500 korun bez DPH, tedy 595 s daní. Týká se to stavebních norem řad 72 až 75. Ty si může přes internet prohlížet, nemůže je ale tisknout a šířit,“ vysvětluje ředitel ČNI Otakar Kunc. „Zhruba od počátku května již začala služba v praxi fungovat. Z 838 našich členských firem se zatím přihlásilo asi 150. Musíme ale vzít v potaz, že větší členské podniky jsou ze služby vyloučeny. Možnost přístupu k normám za paušál se totiž nevztahuje na podniky, které mají přes 500 zaměstnanců,“ uvádí obchodnětechnický ředitel svazu Václav Kulhánek.

„Většina firem posílá seznam, na němž je hned několik lidí, kteří mají mít ke službě přístup. Od zmíněných 150 podniků tak máme přihlášeno už přibližně 550 lidí. Za každého jednotlivce se platí separované předplatné. Jejich seznam předáváme ČNI, ten nám zpětně poskytuje přístupová hesla, jimiž si uživatel přístup k normám otevírá,“ dodává Kulhánek.

JEN PRO PROFESNÍ ASOCIACE

Pro firmy je zprovoznění takové služby novinkou. Pro fyzické osoby ji naopak již na počátku roku po dohodě s ČNI nabídla také Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků. „Uživatel má přístup k více než tisícovce norem. Součástí jsou také evropské i nově vydané normy. Ty jsou v systému k dispozici po 14 dnech od vydání. Službu si do poloviny května objednaly už téměř čtyři tisíce osob,“ říká Radek Hnízdil z informačního centra komory.

K systému se postupně připojují další organizace. „Ke smlouvě se připojila také Česká komora architektů, Český svaz stavebních inženýrů, Společnost pro techniku prostředí a Česká asociace konzultačních inženýrů,“ vypočítává Hnízdil. Členové všech těchto organizací mají tedy přístup k elektronické podobě norem pro letošní rok za zmíněných 595 korun.

A co podnikatelé, kteří stojí mimo tyto profesní komory nebo Svaz podnikatelů ve stavebnictví? Na ty se bohužel nabídka nevztahuje. „Musíme jít přes oborové asociace, aby existoval nějaký seriózní garant a zpřístupňování norem se nevymklo kontrole,“ vysvětluje ředitel ČNI Otakar Kunc. „My jsme garantem, že nikdo nebude švindlovat. Ručíme za to, že předplatitelé jsou skutečně zaměstnanci našich členských firem,“ dodává k tomu Václav Kulhánek ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

UŠETŘÍ I ELEKTROTECHNICI?

Stavební normy jsou však jen malým zlomkem mezi mnoha dokumenty, které musejí kupovat podnikatelé z jiných oborů. I ti ale mohou doufat v levnější cestu k normám. „Pro příští rok budeme jednat o prodloužení služby a také o rozšíření tříd dostupných norem pro další obory,“ říká Radek Hnízdil. „Začali jsme u stavebnictví, protože tam byla situace nejožehavější. Nyní ale jednáme i s asociacemi v jiných odvětvích. Jedná se například o elektrotechniku, plynárenství nebo oblast tlakových zařízení,“ vysvětluje Otakar Kunc. Ten by chtěl v příštím roce vylepšit službu také po technické stránce. „Například v tom ohledu, aby ji bylo možné rychle a jednoduše uhradit platební kartou,“ říká.

PAPÍROVÉ NORMY PODRAŽÍ

Příznivé zvěsti z oblasti technické normalizace ale trochu kazí ta nejčerstvější novinka. Od 1. června podraží tištěná podoba norem v průměru o čtyři procenta. „Důvodem je zvyšování cen vstupních nákladů, ale také dorovnání inflačního růstu,“ stojí ve vysvětlení, které ČNI vyvěsil na svých webových stránkách.

Z finančního hlediska je tedy čím dál méně výhodné kupovat tištěné normy. „Elektronická verze ale není všelékem. Když řešíte nějaký problém, musíte si položit několik norem vedle sebe a pracovat s nimi souběžně. To s těmi elektronickými dost dobře nejde,“ upozorňuje podnikatel Kamil Novák, který dělá revize elektroinstalací. Jak je tedy vidět, problémy kolem norem zatím zdaleka nekončí. Letos se ovšem konečně věci začaly -i když po malých krůčcích - hýbat.

PRO ŠKOLY ZA POLOVIC

Jednou ze skupin, které dělají těžkou hlavu drahé normy, jsou vysokoškoláci. „Studuji sice pozemní stavitelství, ale mezi moje předměty budou patřit i mosty, doprava či vodohospodářské stavby. Musím se učit z norem. Jak je mám získat? Opsat je nesmím, okopírovat je nesmím -a koupit? Jsou drahé,“ posteskla si například jedna čtenářka Profitu. „Vysoké i střední školy mají již dlouhou dobu na všechny normy 50procentní slevu. Ale málo se o tom ví,“ říká k tomu ředitel Českého normalizačního institutu Otakar Kunc. Je ovšem otázka, zda tato poloviční sleva něco řeší. Běžná brožura s jedinou normou stojí i přes tisíc korun, studenti jich navíc při šíři studia mají znát mnoho. Masivní zpřístupnění norem studentům tak zůstává další otazníkem -nebo spíše vykřičníkem - který se s politikou státu v oblasti norem pojí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít