Na vysoké noze

13. října 2003, 00:00 - KAROLINA KAMBERSKÁ, styl@profit.cz
13. října 2003, 00:00

MOUDROST, PŘEDÁVANÁ PO DLOUHÉ GENERACE ŽEN, HOVOŘÍ JASNĚ: BOTY MOHOU ZKAZIT CELKOVÝ VZHLED, NEBO HO NAOPAK "POSTAVIT NA NOHY". VŠECHNY TO OSTATNĚ PODVĚDOMĚ TUŠÍME I BEZ PŘISPĚNÍ NAŠICH MAMINEK, A ASI PROTO NÁS PŮVABNÉ BOTIČKY TOLIK FASCINUJÍ.

Trendem sezony jsou jehly - vysoké i nízké

MOUDROST, PŘEDÁVANÁ PO DLOUHÉ GENERACE ŽEN, HOVOŘÍ JASNĚ: BOTY MOHOU ZKAZIT CELKOVÝ VZHLED, NEBO HO NAOPAK „POSTAVIT NA NOHY“. VŠECHNY TO OSTATNĚ PODVĚDOMĚ TUŠÍME I BEZ PŘISPĚNÍ NAŠICH MAMINEK, A ASI PROTO NÁS PŮVABNÉ BOTIČKY TOLIK FASCINUJÍ.

Všechny známe, jak rozdílné pocity míváme z rozdílných druhů bot. Lodičky na pořádně vysokém podpatku si bereme, jen pokud chceme „udělat dojem“ (na čemž nic nemění ani fakt, že některé z nás je nosí nepřetržitě). Boty, které na sobě máme, podvědomě ovlivňují naše chování a snad by se dalo říci: jaká bota, taková žena. Když si vezmete šněrovací martensky, hned tak něco vás nerozhází (a budete se asi cítit trochu jako chlap). V jednoduchých lodičkách na podpatku budete důstojná, elegantní a trochu komisní. Pokud se ale chcete po práci jít pobavit, nechte je v kanceláři, jinak si s sebou můžete rovnou vzít i laptop. V pohodlných „plackách“ budete veselá a uvolněná - ale nepříliš sexy. V extravagantních botách na šíleném podpatku se budete cítit sexy, ale možná zase ne veselá a uvolněná. A pokud objevíte boty, které mají od každého tohoto extrému jen kousek, budou pravděpodobně úplně nudné. Tady je ovšem také potřeba dodat, že pokud se chcete především líbit svému oblíbenému muži, možná sáhněte právě po těch úplně nudných.

TREND VELÍ JEHLY

Všechny tyto úvahy jsou ovšem zbytečné, pokud jste rozhodnutá následovat Paní Módu ve všech jejích rozmarech. Na letošní podzim a zimu totiž káže jednoznačně - „in“ jsou hodně vysoké a hodně štíhlé podpatky. Není ovšem pochyb o tom, že jsou velmi elegantní. Pokud si tedy věříte, že si na zabláceném chodníku nezlomíte ani podpatek, ani nohu, nemusíte se dlouho rozmýšlet. Pokud považujete boty na podpatku za moderní obdobu středověkého mučení, nemusíte si zoufat. Návrháři přišli i s legračními „nižšími obdobami“ výše zmíněných bot. Vypadají v zásadě stejně, až na to, že titěrný podpateček měří jen pár centimetrů. Ponechává si však onu „jehlovou“ šířku, kterou u nízkých bor neočekáváme, proto působí velmi neobvykle.

KAMÍNKY, PERLIČKY A SPORTOVNÍ STYL

Zelenou mají nejrůznější ozdoby na botách - milovnice výšivek, děrování, kamínků, aplikací a jiných maličkostí si přijdou na své. Stejně kreativní náladu měli letos návrháři i při vymýšlení kabelek - pokud máte dost odvahy, třeba se vám podaří sehnat pěkně divokou soupravu. Není třeba dodávat, že kromě odvahy je k nošení zdobených doplňků třeba i značná dávka vkusu a uměřenosti ve výběru ostatního oblečení. Další možností jsou boty působící sportovním dojmem (i když všechny dobře víme, že na sport tedy rozhodně určeny nejsou) - nosí se už několik sezon, jsou nízké, barevné, vypadají velmi lehce a pohodlně, a oproti botám na jehlovém podpatku mají tu nezanedbatelnou výhodu, že na ně půl minuty po obutí zapomenete. Ať už pro svůj vzhled zvolíme dokonalou harmonii, nebo promyšlenou disharmonii, naše boty budou vždy samy sebou jen v kombinaci s vhodnými punčochami. Letošní zima navíc nabízí mnoho bláznivých punčochových kreací.

MAGIE PUNČOCH

Prvotní funkcí punčoch je hřát. A pokud nechceme přijít v podzimních a zimních plískanicích ke zdravotní úhoně, měly bychom se vzdát punčošek lehkých jako pírko, a zvolit raději silnou variantu. Silné punčocháče bývají neprůhledné, působí měkce a příjemně, ale měly bychom si dát pozor na kvalitu - řada z nich se krčí, nežádoucím způsobem leskne, vytváří se na nich žmolky. Vybírejte tedy pečlivě. Na letošní chladnou sezonu jsou povoleny všechny barvy punčocháčů, které máte odvahu obléci. Konzervativně zaměřené dámy zůstanou u decentních barev, ale všechny ostatní mohou sáhnout po křiklavých odstínech. Musí přitom ovšem pamatovat na několik pravidel. Štíhlá nožka ve světlé punčoše vypadá pěkně, kulatější nožce budou ovšem slušit spíše tmavé barvy. Odstín, který zvolíte pro punčocháče, se překvapivě nemusí vyskytovat vůbec nikde jinde na vašem oblečení. Musíte ale respektovat pravidlo, že pokud se barva punčocháčů nikde neopakuje, musí být všechno ostatní oblečení a doplňky tón v tónu, aby byly vaše nohy v podstatě jediným barevným akcentem.

VÝRAZNÉ KOMBINUJTE S JEDNODUCHÝM

Ještě opatrnější musíte být při oblékání punčocháčů vzorovaných. Kombinujte je vždy s jednoduchým oblečením. Vzorované punčocháče jsou velmi výrazný prvek celkového outfitu, takže je třeba mu prioritu nechat. Na přehlídkách se vzorované punčocháče objevovaly téměř zásadně v kombinaci s jehlovými podpatky - pokud chcete být „in“, jděte do toho. Pokud chcete vypadat jen vesele, klidně podpatky vynechte. Pro běžné, módními trendy neškolené oko je tato kombinace přece jen příjemnější - a pro vás ostatně také.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít