Na vlastní kůži: Spící oprávnění se stalo přítěží

10. května 2004, 00:00 - ZDENĚK KUBÍN redaktor Profitu
10. května 2004, 00:00

Živnostenský list jsem si pořídil v roce 1996. V té době jsem uvažoval o vydávání nového specializovaného časopisu pro bytová družstva. Byla to doba, kdy obce ve větší míře začaly prodávat obecní byty a domy. Připravil jsem tedy časopis, grafickou podobu, tematické členění, spočítal náklady a určil cenu inzerce.

Právě v tento moment se stalo nezbytností získat živnostenský list - v mém případě na vydavatelské činnosti. Proč nezbytností? Působilo seriózně přijít s oprávněním podnikat v oboru, než kdyby přišel někdo neznámý „z ulice“. Byly potřebné živnostenský list s IČO pro zahájení podnikatelské činnosti i při uzavírání a podpisu smluv. Situace se však změnila a já nikdy časopis nezačal vydávat. Dostal jsem výhodnou nabídku zaměstnání částečně se změnil i trh a s podobnými tématy přišel konkurenční tisk.

PRO STRÝČKA PŘÍHODU

Živnostenský list mi ale zůstal. Investice do něj byla malá, v té době jsem zaplatil tisíc korun. V dalších letech jsem ho pak příležitostně využíval pro vedlejší činnost a občas něco udělal v tiskové branži. Ale pro obživu už nebyl list nezbytný. Novinář může vykonávat svobodné povolání, aniž by měl živnostenský list a z příjmů si odepisovat vynaložené náklady. Přesto jsem živnostenské oprávnění nezrušil. Co kdyby se jednou hodilo? A tak jsem vlastně držitelem spícího živnostenského listu. V této republice určitě nejsem sám -

lidí, kteří mají živnostenský list pro příležitostný vedlejší výdělek nebo pro strýčka Příhodu, jsou snad desetitisíce.

PRACÁK MI NEDÁ PODPORU

V poslední době ale uvažuji o jeho zrušení. Začíná se totiž stávat přítěží. V okamžiku, kdy bych odešel z trvalého pracovního poměru, jsem znevýhodněn. Na pracovním úřadě mi řeknou, že mi nebudou vyplácet podporu, nebudou mě chtít vzít do evidence nezaměstnaných. A odkážou mě na to, že když mám živnostenský list, tak ať podnikám. To bude znamenat, že na jedné straně nebudu mít příjmy, ale výdaje mi zůstanou - budu si muset platit zdravotní a sociální pojištění.

KOMOŘE PLATIT NEBUDU

Další nevýhody se rýsují v budoucnu. Například když Hospodářská komora přichází s požadavkem, aby jí všichni podnikatelé v rámci povinné registrace platili roční příspěvek. V mém případě by to podle představ komory činilo tisíc korun ročně. Spící živnostenský list by se pak stal ztrátovým.

Kolik za to?

Vydání živnostenského listu pro koncesovanou živnost stojí dva tisíce korun, v případě průmyslového způsobu provozování živnosti desetkrát tolik. Poplatky za ostatní živnosti jsou tisíc a deset tisíc korun. Výpis z rejstříku trestů přijde na padesát korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít