Na úvěr od CzechInvestu je nejvyšší čas

20. listopadu 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
20. listopadu 2006, 00:00

STÁTNÍ PODPORA Jen do konce listopadu mají podnikatelé možnost ucházet se u agentury CzechInvest o zvýhodněný úvěr z programu Start. Agentura nabízí podnikatelům úvěry a dotace v celkovém objemu 7,4 miliardy korun. Důležitou roli v podpoře malých a středních podnikatelů hrají v Česku programy směřující do oblasti rozvoje lidských zdrojů.

STÁTNÍ PODPORA Jen do konce listopadu mají podnikatelé možnost ucházet se u agentury CzechInvest o zvýhodněný úvěr z programu Start. Agentura nabízí podnikatelům úvěry a dotace v celkovém objemu 7,4 miliardy korun.

Důležitou roli v podpoře malých a středních podnikatelů hrají v Česku programy směřující do oblasti rozvoje lidských zdrojů. Program Profese (Operační program Rozvoj lidských zdrojů), dotující odborné školení zaměstnanců ve firmách, bude pravděpodobně zcela vyčerpán.

Velký zájem očekává agentura CzechInvest i v případě Národního projektu Standard rozvoje lidských zdrojů - Investors in People (IIP). Z toho mohou podniky se sídlem mimo Prahu získat až 320 tisíc korun na zavedení jediného mezinárodně uznávaného standardu v oblasti řízení a rozvoje lidských zdrojů.

„Čeští podnikatelé jsou základním pilířem ekonomiky, a proto je naším hlavním úkolem podporovat jejich konkurenceschopnost a pomáhat jim dosáhnout na dotace od státu a ze strukturálních fondů Evropské unie,“ říká generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda.

ÚSPĚŠNÁ JE POLOVINA ŽADATELŮ

CzechInvest jako státní agentura na podporu podnikání a investic přijímá žádosti o dotace a úvěry do celé řady programů na podporu českých firem ze zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb, zejména pak do Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP).

Do něj agentura přijala přes 4600 žádostí o dotaci nebo úvěr, přičemž podpora byla zatím přislíbena zhruba polovině žadatelů. Celkem se jedná o částku převyšující 7,4 miliardy korun. O peníze z dotačních programů OPPP a úvěrového programu Kredit se mohli podnikatelé ucházet do konce září, úvěrový program Start se uzavře 30. listopadu. Souběžně s příjmem a hodnocením žádostí probíhá i fyzické vyplácení peněz na dokončené projekty. Do této chvíle jde o částku 2,5 miliardy korun.

POMOHOU TAKÉ PROVĚŘENÍ PORADCI

Kromě toho vyvíjí CzechInvest další aktivity směřující k posílení podnikatelského sektoru. „Loni na podzim jsme například spustili databázi prověřených poradců - Národní registr poradců. Na jejich služby mohli podnikatelé navíc získat dotace z programu Konkurenceschopnost,“ připomíná Hruda.

Novinek je ale víc. Třeba Český bench-markingový index nebo Národní program výzkumu II - Trvalá prosperita. Šestým rokem také agentura podporuje společnosti, které se ucházejí o zakázky velkých investorů. I díky tomu se českým firmám doposud podařilo uzavřít dodavatelské kontrakty za čtyři miliardy korun.

JEN SAMOTNÉ PENÍZE NESTAČÍ

Samotná finanční pomoc z evropských fondů a ze státního rozpočtu samozřejmě nestačí. Je to ale významný nástroj k posilování těch odvětví a činností, které povedou k trvalému zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky.

V příštím programovacím období na léta 2007 až 2013 se proto agentura CzechInvest hodlá zaměřit především na podporu inovačních procesů, spolupráci mezi podniky a výzkumnými institucemi, využívání nových technologií a inovovaných výrobků, včetně nových informačních a komunikačních technologií, a na rozvoj lidských zdrojů v podnikatelské sféře.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít