Na úvěr od CzechInvestu je nejvyšší čas

20. listopadu 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
20. listopadu 2006, 00:00

STÁTNÍ PODPORA Jen do konce listopadu mají podnikatelé možnost ucházet se u agentury CzechInvest o zvýhodněný úvěr z programu Start. Agentura nabízí podnikatelům úvěry a dotace v celkovém objemu 7,4 miliardy korun. Důležitou roli v podpoře malých a středních podnikatelů hrají v Česku programy směřující do oblasti rozvoje lidských zdrojů.

STÁTNÍ PODPORA Jen do konce listopadu mají podnikatelé možnost ucházet se u agentury CzechInvest o zvýhodněný úvěr z programu Start. Agentura nabízí podnikatelům úvěry a dotace v celkovém objemu 7,4 miliardy korun.

Důležitou roli v podpoře malých a středních podnikatelů hrají v Česku programy směřující do oblasti rozvoje lidských zdrojů. Program Profese (Operační program Rozvoj lidských zdrojů), dotující odborné školení zaměstnanců ve firmách, bude pravděpodobně zcela vyčerpán.

Velký zájem očekává agentura CzechInvest i v případě Národního projektu Standard rozvoje lidských zdrojů - Investors in People (IIP). Z toho mohou podniky se sídlem mimo Prahu získat až 320 tisíc korun na zavedení jediného mezinárodně uznávaného standardu v oblasti řízení a rozvoje lidských zdrojů.

„Čeští podnikatelé jsou základním pilířem ekonomiky, a proto je naším hlavním úkolem podporovat jejich konkurenceschopnost a pomáhat jim dosáhnout na dotace od státu a ze strukturálních fondů Evropské unie,“ říká generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda.

ÚSPĚŠNÁ JE POLOVINA ŽADATELŮ

CzechInvest jako státní agentura na podporu podnikání a investic přijímá žádosti o dotace a úvěry do celé řady programů na podporu českých firem ze zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb, zejména pak do Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP).

Do něj agentura přijala přes 4600 žádostí o dotaci nebo úvěr, přičemž podpora byla zatím přislíbena zhruba polovině žadatelů. Celkem se jedná o částku převyšující 7,4 miliardy korun. O peníze z dotačních programů OPPP a úvěrového programu Kredit se mohli podnikatelé ucházet do konce září, úvěrový program Start se uzavře 30. listopadu. Souběžně s příjmem a hodnocením žádostí probíhá i fyzické vyplácení peněz na dokončené projekty. Do této chvíle jde o částku 2,5 miliardy korun.

POMOHOU TAKÉ PROVĚŘENÍ PORADCI

Kromě toho vyvíjí CzechInvest další aktivity směřující k posílení podnikatelského sektoru. „Loni na podzim jsme například spustili databázi prověřených poradců - Národní registr poradců. Na jejich služby mohli podnikatelé navíc získat dotace z programu Konkurenceschopnost,“ připomíná Hruda.

Novinek je ale víc. Třeba Český bench-markingový index nebo Národní program výzkumu II - Trvalá prosperita. Šestým rokem také agentura podporuje společnosti, které se ucházejí o zakázky velkých investorů. I díky tomu se českým firmám doposud podařilo uzavřít dodavatelské kontrakty za čtyři miliardy korun.

JEN SAMOTNÉ PENÍZE NESTAČÍ

Samotná finanční pomoc z evropských fondů a ze státního rozpočtu samozřejmě nestačí. Je to ale významný nástroj k posilování těch odvětví a činností, které povedou k trvalému zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky.

V příštím programovacím období na léta 2007 až 2013 se proto agentura CzechInvest hodlá zaměřit především na podporu inovačních procesů, spolupráci mezi podniky a výzkumnými institucemi, využívání nových technologií a inovovaných výrobků, včetně nových informačních a komunikačních technologií, a na rozvoj lidských zdrojů v podnikatelské sféře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
Auta
Tento Mercedes třídy E nevypadá na to, že by měl víc koní…
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon. Stojí 400 tisíc a ujede 30 km
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Technologie
Asus Lyra: Wi-Fi bez kompromisů (uživatelská recenze)
Cnews FM: S historicky prvním hostem o Firefoxu a Mozille [podcast]
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít