Na úvěr od CzechInvestu je nejvyšší čas

20. listopadu 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
20. listopadu 2006, 00:00

STÁTNÍ PODPORA Jen do konce listopadu mají podnikatelé možnost ucházet se u agentury CzechInvest o zvýhodněný úvěr z programu Start. Agentura nabízí podnikatelům úvěry a dotace v celkovém objemu 7,4 miliardy korun. Důležitou roli v podpoře malých a středních podnikatelů hrají v Česku programy směřující do oblasti rozvoje lidských zdrojů.

STÁTNÍ PODPORA Jen do konce listopadu mají podnikatelé možnost ucházet se u agentury CzechInvest o zvýhodněný úvěr z programu Start. Agentura nabízí podnikatelům úvěry a dotace v celkovém objemu 7,4 miliardy korun.

Důležitou roli v podpoře malých a středních podnikatelů hrají v Česku programy směřující do oblasti rozvoje lidských zdrojů. Program Profese (Operační program Rozvoj lidských zdrojů), dotující odborné školení zaměstnanců ve firmách, bude pravděpodobně zcela vyčerpán.

Velký zájem očekává agentura CzechInvest i v případě Národního projektu Standard rozvoje lidských zdrojů - Investors in People (IIP). Z toho mohou podniky se sídlem mimo Prahu získat až 320 tisíc korun na zavedení jediného mezinárodně uznávaného standardu v oblasti řízení a rozvoje lidských zdrojů.

„Čeští podnikatelé jsou základním pilířem ekonomiky, a proto je naším hlavním úkolem podporovat jejich konkurenceschopnost a pomáhat jim dosáhnout na dotace od státu a ze strukturálních fondů Evropské unie,“ říká generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda.

ÚSPĚŠNÁ JE POLOVINA ŽADATELŮ

CzechInvest jako státní agentura na podporu podnikání a investic přijímá žádosti o dotace a úvěry do celé řady programů na podporu českých firem ze zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb, zejména pak do Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP).

Do něj agentura přijala přes 4600 žádostí o dotaci nebo úvěr, přičemž podpora byla zatím přislíbena zhruba polovině žadatelů. Celkem se jedná o částku převyšující 7,4 miliardy korun. O peníze z dotačních programů OPPP a úvěrového programu Kredit se mohli podnikatelé ucházet do konce září, úvěrový program Start se uzavře 30. listopadu. Souběžně s příjmem a hodnocením žádostí probíhá i fyzické vyplácení peněz na dokončené projekty. Do této chvíle jde o částku 2,5 miliardy korun.

POMOHOU TAKÉ PROVĚŘENÍ PORADCI

Kromě toho vyvíjí CzechInvest další aktivity směřující k posílení podnikatelského sektoru. „Loni na podzim jsme například spustili databázi prověřených poradců - Národní registr poradců. Na jejich služby mohli podnikatelé navíc získat dotace z programu Konkurenceschopnost,“ připomíná Hruda.

Novinek je ale víc. Třeba Český bench-markingový index nebo Národní program výzkumu II - Trvalá prosperita. Šestým rokem také agentura podporuje společnosti, které se ucházejí o zakázky velkých investorů. I díky tomu se českým firmám doposud podařilo uzavřít dodavatelské kontrakty za čtyři miliardy korun.

JEN SAMOTNÉ PENÍZE NESTAČÍ

Samotná finanční pomoc z evropských fondů a ze státního rozpočtu samozřejmě nestačí. Je to ale významný nástroj k posilování těch odvětví a činností, které povedou k trvalému zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky.

V příštím programovacím období na léta 2007 až 2013 se proto agentura CzechInvest hodlá zaměřit především na podporu inovačních procesů, spolupráci mezi podniky a výzkumnými institucemi, využívání nových technologií a inovovaných výrobků, včetně nových informačních a komunikačních technologií, a na rozvoj lidských zdrojů v podnikatelské sféře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít