Na úvěr od CzechInvestu je nejvyšší čas

20. listopadu 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
20. listopadu 2006, 00:00

STÁTNÍ PODPORA Jen do konce listopadu mají podnikatelé možnost ucházet se u agentury CzechInvest o zvýhodněný úvěr z programu Start. Agentura nabízí podnikatelům úvěry a dotace v celkovém objemu 7,4 miliardy korun. Důležitou roli v podpoře malých a středních podnikatelů hrají v Česku programy směřující do oblasti rozvoje lidských zdrojů.

STÁTNÍ PODPORA Jen do konce listopadu mají podnikatelé možnost ucházet se u agentury CzechInvest o zvýhodněný úvěr z programu Start. Agentura nabízí podnikatelům úvěry a dotace v celkovém objemu 7,4 miliardy korun.

Důležitou roli v podpoře malých a středních podnikatelů hrají v Česku programy směřující do oblasti rozvoje lidských zdrojů. Program Profese (Operační program Rozvoj lidských zdrojů), dotující odborné školení zaměstnanců ve firmách, bude pravděpodobně zcela vyčerpán.

Velký zájem očekává agentura CzechInvest i v případě Národního projektu Standard rozvoje lidských zdrojů - Investors in People (IIP). Z toho mohou podniky se sídlem mimo Prahu získat až 320 tisíc korun na zavedení jediného mezinárodně uznávaného standardu v oblasti řízení a rozvoje lidských zdrojů.

„Čeští podnikatelé jsou základním pilířem ekonomiky, a proto je naším hlavním úkolem podporovat jejich konkurenceschopnost a pomáhat jim dosáhnout na dotace od státu a ze strukturálních fondů Evropské unie,“ říká generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda.

ÚSPĚŠNÁ JE POLOVINA ŽADATELŮ

CzechInvest jako státní agentura na podporu podnikání a investic přijímá žádosti o dotace a úvěry do celé řady programů na podporu českých firem ze zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb, zejména pak do Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP).

Do něj agentura přijala přes 4600 žádostí o dotaci nebo úvěr, přičemž podpora byla zatím přislíbena zhruba polovině žadatelů. Celkem se jedná o částku převyšující 7,4 miliardy korun. O peníze z dotačních programů OPPP a úvěrového programu Kredit se mohli podnikatelé ucházet do konce září, úvěrový program Start se uzavře 30. listopadu. Souběžně s příjmem a hodnocením žádostí probíhá i fyzické vyplácení peněz na dokončené projekty. Do této chvíle jde o částku 2,5 miliardy korun.

POMOHOU TAKÉ PROVĚŘENÍ PORADCI

Kromě toho vyvíjí CzechInvest další aktivity směřující k posílení podnikatelského sektoru. „Loni na podzim jsme například spustili databázi prověřených poradců - Národní registr poradců. Na jejich služby mohli podnikatelé navíc získat dotace z programu Konkurenceschopnost,“ připomíná Hruda.

Novinek je ale víc. Třeba Český bench-markingový index nebo Národní program výzkumu II - Trvalá prosperita. Šestým rokem také agentura podporuje společnosti, které se ucházejí o zakázky velkých investorů. I díky tomu se českým firmám doposud podařilo uzavřít dodavatelské kontrakty za čtyři miliardy korun.

JEN SAMOTNÉ PENÍZE NESTAČÍ

Samotná finanční pomoc z evropských fondů a ze státního rozpočtu samozřejmě nestačí. Je to ale významný nástroj k posilování těch odvětví a činností, které povedou k trvalému zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky.

V příštím programovacím období na léta 2007 až 2013 se proto agentura CzechInvest hodlá zaměřit především na podporu inovačních procesů, spolupráci mezi podniky a výzkumnými institucemi, využívání nových technologií a inovovaných výrobků, včetně nových informačních a komunikačních technologií, a na rozvoj lidských zdrojů v podnikatelské sféře.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít