Na tiskárnu s rozmyslem

24. května 2004, 00:00 - Stranu připravil RADAN DOLEJŠ
24. května 2004, 00:00

Přestože ceny tiskáren v posledních letech výrazně klesly, vyplatí se při jejich nákupu znalost odpovědí na některé základní otázky.Není to tak dávno, kdy barevná tiskárna stála i přes deset tisíc korun a patřila k takřka nedostupným hračkám. Dnes se dá v nejjednodušším provedení do domácnosti sehnat i za tisícovku.

Přestože ceny tiskáren v posledních letech výrazně klesly, vyplatí se při jejich nákupu znalost odpovědí na některé základní otázky.

Není to tak dávno, kdy barevná tiskárna stála i přes deset tisíc korun a patřila k takřka nedostupným hračkám. Dnes se dá v nejjednodušším provedení do domácnosti sehnat i za tisícovku. Tiskárny do firem, které nemají příliš veliké nároky a neživí se výrobou propagačních materiálů, často bohatě uspokojí inkoustové tiskárny v ceně do pěti tisíc korun.

LASEROVOU, INKOUSTOVOU NEBO JEHLIČKOVOU?

Jehličkové tiskárny už dávno nepatří do bytů nebo malých firem. Jejich doménou je v současnosti vysokonákladový rychlý tisk kancelářských dokumentů, např. bankovních výpisů.

Laserové tiskárny se začínají prosazovat postupně, v závislosti na poklesu jejich cen. Obzvláště černobílé tiskárny už nestojí příliš mnoho a do kanceláří jsou velmi vhodné. Jsou rychlejší i méně hlučné než inkoustové tiskárny a zpravidla mají lepší tiskařské výsledky.

Nejlevnější tiskárny jsou inkoustové. Na obyčejné tisknutí do nenáročných kanceláří se hodí velmi dobře. Pořizovací cena je často nižší než další provozní náklady. Zejména se to týká nákladů na nové zásobníky barev - cartidge. Ceny černé a zejména barevné cartridge mnohdy převýší cenu tiskárny. Zpravidla platí, že čím levnější tiskárna, tím dražší cartridge a tím vyšší nároky na peněženku. Dobrý obchodník by vám měl říct, kolik stojí u inkoustových tiskáren cartridge a jestli se dají renovovat. Právě renovace barevných zásobníků ušetří významné částky. Jsou na to specializované firmy, které do vyprázdněných zásobníků doplní nové barvy. Takových cyklů nejde dělat neomezeně mnoho, vhodné jsou tak dva, protože potom dojde ke značnému opotřebení tiskových trysek a tisk již není tak přesný.

Už téměř nemá smysl se rozhodovat, jestli se zakoupí barevná, nebo černobílá tiskárna. Monochromatické přístroje splní dnes účel jen u vysokonákladových tisků, kdy je potřeba často a ve velkých množstvích tisknout textové dokumenty (tehdy se vyplatí koupit černobílou laserovou tiskárnu).

Do menších podniků, které tak velké nároky nemají, se vyplatí nákup barevné tiskárny, jež dokáže bez zbytečného plýtvání tisknout černobílé i barevné dokumenty. Ovšem, chcete-li okouzlovat klienty množstvím prezentačních materiálů s plnoba-revnými obrázky, pořídit si samostatnou kvalitní barevnou tiskárnu bude jistě na místě.

Pokud tisknete jednou za čas, postačí vám tiskárna inkoustová. Tisknete-li každý den, poohlédněte se po laserové. Jestliže jste si po zvážení všech kladů a záporů vybrali inkoustovou barevnou tiskárnu, doporučujeme bedlivě sledovat cartridge. Není výhodné nakoupit levný stroj, který má oddělený zásobník s černou barvou a zbylé tři barvy v dalším zásobníku. Rozhodně doporučujeme tiskárny, které mají všechny barvy v oddělených zásobnících. Proč? Tisknete například především v modré barvě, a ta dojde. Máte-li tiskárnu s kombinovanou cartridge, musíte si připravit přibližně 1400 Kč na novou cartridge, která obsahuje i další barvy, tj. i ty, které vám nedošly. Budete-Ii mít ale tiskárnu s dělenými zásobníky, postačí přibližně 400 korun na jednu jedinou barvu.

OBNOVA ZÁSOBNÍKŮ

Také zásobníky barev do laserových tiskáren (tonery) lze renovovat, takže i zde se vyplatí schovat si vypotřebovaný zásobník a nechat ho u specializované firmy znovu naplnit. Na trhu se prakticky nesetkáte s vyloženě špatnou tiskárnou, pokud sáhnete alespoň po trochu známější značce. Na výběr je opravtiu široké portfolio. Výrobci se předhánějí s nižšími cenami a se schopnostmi tiskáren. Pečlivě však važte, jestli veškeré nabízené funkce využijete. Rozdíly mezi tiskárnami jsou především v tom, na jakou zátěž jsou stavěny a jaké mají náklady na tisk.

PŘED NÁKUPEM

Než půjdete do obchodu, položte si následující otázky:

* Co budu na tiskárně tisknout?

* Kolik výtisků přibližně měsíčně vytisknu?

* Na jaký formát a druh papíru budu tisknout?

* Jaké náklady na jednu kopii výtisku jsem ochotný zaplatit?

* Kolik času jsem ochotný čekat, než se vytiskne jedna stránka?

* Kolik peněz jsem ochotný investovat?

Pokud přijdete k obchodníkovi s už jasně definovanými potřebami, určitě si vyberete rychle, efektivně a levněji.

dolejs@profit.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít