Na tiskárnu s rozmyslem

24. května 2004, 00:00 - Stranu připravil RADAN DOLEJŠ
24. května 2004, 00:00

Přestože ceny tiskáren v posledních letech výrazně klesly, vyplatí se při jejich nákupu znalost odpovědí na některé základní otázky.Není to tak dávno, kdy barevná tiskárna stála i přes deset tisíc korun a patřila k takřka nedostupným hračkám. Dnes se dá v nejjednodušším provedení do domácnosti sehnat i za tisícovku.

Přestože ceny tiskáren v posledních letech výrazně klesly, vyplatí se při jejich nákupu znalost odpovědí na některé základní otázky.

Není to tak dávno, kdy barevná tiskárna stála i přes deset tisíc korun a patřila k takřka nedostupným hračkám. Dnes se dá v nejjednodušším provedení do domácnosti sehnat i za tisícovku. Tiskárny do firem, které nemají příliš veliké nároky a neživí se výrobou propagačních materiálů, často bohatě uspokojí inkoustové tiskárny v ceně do pěti tisíc korun.

LASEROVOU, INKOUSTOVOU NEBO JEHLIČKOVOU?

Jehličkové tiskárny už dávno nepatří do bytů nebo malých firem. Jejich doménou je v současnosti vysokonákladový rychlý tisk kancelářských dokumentů, např. bankovních výpisů.

Laserové tiskárny se začínají prosazovat postupně, v závislosti na poklesu jejich cen. Obzvláště černobílé tiskárny už nestojí příliš mnoho a do kanceláří jsou velmi vhodné. Jsou rychlejší i méně hlučné než inkoustové tiskárny a zpravidla mají lepší tiskařské výsledky.

Nejlevnější tiskárny jsou inkoustové. Na obyčejné tisknutí do nenáročných kanceláří se hodí velmi dobře. Pořizovací cena je často nižší než další provozní náklady. Zejména se to týká nákladů na nové zásobníky barev - cartidge. Ceny černé a zejména barevné cartridge mnohdy převýší cenu tiskárny. Zpravidla platí, že čím levnější tiskárna, tím dražší cartridge a tím vyšší nároky na peněženku. Dobrý obchodník by vám měl říct, kolik stojí u inkoustových tiskáren cartridge a jestli se dají renovovat. Právě renovace barevných zásobníků ušetří významné částky. Jsou na to specializované firmy, které do vyprázdněných zásobníků doplní nové barvy. Takových cyklů nejde dělat neomezeně mnoho, vhodné jsou tak dva, protože potom dojde ke značnému opotřebení tiskových trysek a tisk již není tak přesný.

Už téměř nemá smysl se rozhodovat, jestli se zakoupí barevná, nebo černobílá tiskárna. Monochromatické přístroje splní dnes účel jen u vysokonákladových tisků, kdy je potřeba často a ve velkých množstvích tisknout textové dokumenty (tehdy se vyplatí koupit černobílou laserovou tiskárnu).

Do menších podniků, které tak velké nároky nemají, se vyplatí nákup barevné tiskárny, jež dokáže bez zbytečného plýtvání tisknout černobílé i barevné dokumenty. Ovšem, chcete-li okouzlovat klienty množstvím prezentačních materiálů s plnoba-revnými obrázky, pořídit si samostatnou kvalitní barevnou tiskárnu bude jistě na místě.

Pokud tisknete jednou za čas, postačí vám tiskárna inkoustová. Tisknete-li každý den, poohlédněte se po laserové. Jestliže jste si po zvážení všech kladů a záporů vybrali inkoustovou barevnou tiskárnu, doporučujeme bedlivě sledovat cartridge. Není výhodné nakoupit levný stroj, který má oddělený zásobník s černou barvou a zbylé tři barvy v dalším zásobníku. Rozhodně doporučujeme tiskárny, které mají všechny barvy v oddělených zásobnících. Proč? Tisknete například především v modré barvě, a ta dojde. Máte-li tiskárnu s kombinovanou cartridge, musíte si připravit přibližně 1400 Kč na novou cartridge, která obsahuje i další barvy, tj. i ty, které vám nedošly. Budete-Ii mít ale tiskárnu s dělenými zásobníky, postačí přibližně 400 korun na jednu jedinou barvu.

OBNOVA ZÁSOBNÍKŮ

Také zásobníky barev do laserových tiskáren (tonery) lze renovovat, takže i zde se vyplatí schovat si vypotřebovaný zásobník a nechat ho u specializované firmy znovu naplnit. Na trhu se prakticky nesetkáte s vyloženě špatnou tiskárnou, pokud sáhnete alespoň po trochu známější značce. Na výběr je opravtiu široké portfolio. Výrobci se předhánějí s nižšími cenami a se schopnostmi tiskáren. Pečlivě však važte, jestli veškeré nabízené funkce využijete. Rozdíly mezi tiskárnami jsou především v tom, na jakou zátěž jsou stavěny a jaké mají náklady na tisk.

PŘED NÁKUPEM

Než půjdete do obchodu, položte si následující otázky:

* Co budu na tiskárně tisknout?

* Kolik výtisků přibližně měsíčně vytisknu?

* Na jaký formát a druh papíru budu tisknout?

* Jaké náklady na jednu kopii výtisku jsem ochotný zaplatit?

* Kolik času jsem ochotný čekat, než se vytiskne jedna stránka?

* Kolik peněz jsem ochotný investovat?

Pokud přijdete k obchodníkovi s už jasně definovanými potřebami, určitě si vyberete rychle, efektivně a levněji.

dolejs@profit.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít