Na Šumavě to žije i bez sněhu

23. dubna 2010, 14:02 - Petra Klíčová
23. dubna 2010, 14:02

Letos se na šumavském Špičáku i spřízněném areálu Nad Nádražím v Železné Rudě lyžovalo až do Velikonočního pondělí. Sedačky čtyřmístné lanovky na Špičák mají chvilku oddech, ale ne na dlouho. V obou areálech se už připravují na zahájení letní sezony.

Autor: Svengali Communications

V létě se na Železnorudsku rozhodně nudit nebudete. Oba zdejší sportovní areály, tedy Ski areál Špičák a lyžařský areál Nad Nádražím, se totiž nezaměřují pouze na lyžaře, ale nabízejí sportovní vyžití i v době, kdy na šumavských stráních sníh neleží. Před letošní zimou navíc oba areály zahájily spolupráci a hodlají v ní pokračovat i nadále. „Svým zaměřením si nekonkurujeme, naopak se navzájem doplňujeme,“ vysvětlují Josef Treml a Ladislav Zísler, jednatelé společností provozujících obě sportovní střediska.

Zatímco Špičák se orientuje hlavně na sportovce, areál Nad Nádražím nabízí relaxaci a zábavu především pro rodiny s dětmi.

Špičkoví evropští bikeři se sejdou na Špičáku V roce 2007 byla na Špičáku otevřena první trať pro sjezd horských kol, v současné době jsou v provozu tratě tři. Vedou částečně po sjezdovkách, částečně pod lanovkou a po stávajících cestách a pěšinách. Každá z tratí nabízí jiné prvky, převýšení, délku a obtížnost. Tratě doplňuje takzvané skill centrum, tedy místo pro nácvik základních dovedností, určené začátečníkům a dětem. Bikeři si tu opravdu užijí čistou „downhill“ (z kopce) jízdu, na vrchol tratí se totiž nemusejí dopravit po vlastní ose, ale vyveze je moderní čtyřsedačková lanovka postavená v roce 2005.

Zdejší bikepark patří k nejlepším v republice a místní sjezdařská trať pro horská kola se svou délkou i obtížností řadí mezi špičku i v evropském měřítku. Úroveň bikeparku potvrzuje také to, že se tu poprvé v České republice pojede letos v srpnu Evropský pohár ve sjezdu horských kol. Tato atraktivní disciplína využívá existujících sjezdových tratí a parků, je tedy šetrná k přírodě. S ochranou přírody je spojen i další rozvoj špičáckého KONA Bikeparku. „Bikepark hodláme dále rozšiřovat. V současné době probíhají ekologické studie a pozorování k projektu další trati,“ vysvětluje Treml.

Evropský pohár ve sjezdu horských kol není událost pouze pro profesionální bikery. Kromě samotného závodu nabídne také festival pro veřejnost. V rámci doprovodného programu se budou konat netradiční závody pro diváky, představení novinek a trendů sezony, testování nejnovějších modelů kol. Výrobci kol zde budou mít své prodejní stánky, budou se konat exhibice, módní show, koncerty a vystoupení dýdžejů.

Zkuste Tarzanův skok

Železnorudský areál Nad Nádražím nabízí v letní sezoně zábavu a sportovní vyžití především pro rodiny s dětmi, firemní teambuildingy, skupiny (cyklo)turistů a školní výlety. Na děti tady opravdu mysleli, a tak malí návštěvníci mohou ve zmenšené a bezpečnější verzi podnikat to, co dospělí. Místní lanové centrum tak jako první u nás nabídlo dva okruhy překážek. Nižší okruh tvoří překážky určené dětem ve věku 6 až 11 let a konstruované tak, aby při jejich zdolávání nebylo třeba jištění a dohled instruktora. Instruktor naopak dohlíží na bezpečí, pomáhá s překonáním náročnějších úseků a poskytuje psychickou podporu lezcům na okruhu „pro velké“, určeném starším deseti let. Velký okruh tvoří osm překážek ve výšce 10 až 12 metrů nad zemí.

Pokud patříte k těm, kdo z výšky respekt nemají, můžete si v horní části lanového centra vyzkoušet i místní speciality, tedy adrenalinovou houpačku, na níž se zhoupnete do volného prostoru lanového centra, Tarzanův skok, při němž přeskočíte na dva metry vzdálenou hrazdu, a na závěr se můžete svézt šedesátimetrovou lanovkou.

Další atrakcí, která Nad Nádražím v létě funguje, jsou slalomové káry. „Pro vytažení káry do kopce využíváme našich vleků, dolů se jede po sjezdovce, vybrat si můžete ze dvou drah, náročnější červenou a povlovnější modrou,“ popisuje fungování vozítek Zísler. Nemusíte se bát, káry mají speciální konstrukci bránící převrácení a kotoučovou brzdu, takže rychlost sjezdu můžete ovlivnit. O rychlost tu však jde, čas měří časomíra, takže se tu pořádají také závody.

Po celé léto si v areálu můžete ještě navíc zaskákat na trampolíně. Jsou tu celkem tři. Na té největší, bungee trampolíně s průměrem sedm metrů, si díky jištění můžete vyzkoušet i odvážné skoky. „Natáhne vás jako prak a vystřelí nahoru,“ směje se Zísler. Dvě menší jsou určeny hlavně dětem, je tu i dětské hřiště pro ty nejmenší děti a u něj velká terasa s občerstvením. Občerstvení jsou tu schopni zajistit i pro firemní akce, třeba v podobě opékání prasátka, a pro větší skupiny připraví i paintball.

Nejlevnějších pět hvězd a nejprudší sjezdovka

Pokud už teď uvažujete o tuzemské zimní dovolené v příštím roce, zde je několik důvodů, proč si vybrat právě Železnorudsko. Šumavský Špičák patří profilem tratí, sjezdovkami a vybavením mezi absolutní špičku českých lyžařských středisek. Podle nezávislého hodnocení společnosti Sitour je areál stabilně mezi sedmi nejlépe hodnocenými zimními centry u nás. Zároveň je ze špičkových středisek nejlevnější. Celodenní skipas pro dospělého stál v letošní sezoně 490 korun a rodinnou jízdenku je možné využít pro neomezený počet vlastních dětí.

Šance, černá sjezdovka na Špičáku, má v nejstrmější části sklon více než 40 stupňů. Je to nejprudší sjezdovka v Česku. Její nejnáročnější úsek se od letošní zimy na přání freestylových lyžařů neupravuje a funguje jako boulový svah pro freeridery a snowboardisty. Pro snowboardisty je tu také Horsefeathers snowpark upravovaný speciální rolbou, který se rovněž řadí k tuzemské špičce.

Pokud ve vás nejprudší černá sjezdovka v republice budí respekt nebo s sebou máte malé děti, můžete využít špičáckou lyžařskou školu. Je nejstarší u nás, na Špičáku funguje od roku 1975 a od letošní zimy spolupracuje s areálem Nad Nádražím. Tam jsou vhodnější podmínky pro začínající lyžaře, zejména děti, včetně lepšího zázemí pro jejich hlídání. „Rodina ubytovaná v Železné Rudě tak může nechat děti ve zdejší lyžařské škole nebo jen v péči našeho dozoru a rodiče se přesunou na Špičák,“ vysvětluje výhody spolupráce obou areálů Zísler. A spolupráce se má dále prohlubovat. V dalších sezonách hodlají oba areály sjednotit i využití svých skipasů tak, aby zakoupené jízdenky platily v obou střediscích a bylo možné se mezi nimi volně přesouvat. Nad Nádražím se tedy začátečníci naučí lyžovat a ostatní vyrazí na večerní lyžování, přičemž na Špičáku si zkušenější lyžaři vychutnají pestré sjezdovky.

A co je nejlepší, na rozdíl od ostatních pětihvězdičkových středisek si tu neužijí čekání ve frontě u vleku. „Když se u naší lanovky čeká čtvrt hodiny, lidi nadávají,“ popisuje největší místní pozoruhodnost Josef Treml.

Do konce roku 2012 chtějí na Špičáku investovat do areálu zhruba 100 milionů korun. Plány počítají s novou lanovkou z parkoviště Kaskády do poloviny špičáckého svahu a s rekonstrukcí chaty Blaženka na víceúčelový objekt s restaurací, kde by v podzemí byly garáže pro rolby a skútry.

Výhledově pak hodlají investovat dalších zhruba 105 milionů korun. Už letos by mělo dojít k rozšíření sjezdovek o 20 procent. Souhlasí s tím ochranáři a areál již má i souhlas majitelů pozemků – Lesů ČR. Dřevěná rozhledna na vrcholu Špičáku by měla stát do roku 2012. V areálu je také plánována výstavba multifunkčního objektu, kde by mělo být k dispozici další ubytování, nové pokladny, bufet, učebna, servis, úschovny a moderní infokancelář.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít