Na strategii konkurenceschopnosti dohlédne Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost

21. října 2011, 17:41 - Profit, TZ
21. října 2011, 17:41

Do konce roku by měla vláda schválit plán implementace 250 opatření Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti. Jejich realizaci bude řídit Rada vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost.

Foto: Profimedia.cz

Na dnešní tiskové konferenci to oznámili premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti ČR na roky 2012 až 2020 schválila vláda v září. Dokument má ambiciózní cíl – vrátit Českou republiku mezi 20 zemí na světě, které dokážou nejlépe čelit současným i budoucím globálním výzvám. Na tvorbě strategie se podílel NERV, MPO a další resorty. „Bez konkurenceschopnosti nejsou firmy schopny obstát nejenom v zahraničí, ale prohrávají i boj o zákazníka na domácí půdě. Často z důvodů špatných podmínek, které jim vytváří stát. Vládní strategie nabízí celou řadu řešení pro překonání hospodářské krize a nastartování hospodářského růstu. Naplňování Strategie bude vyžadovat veliké úsilí při zavedení jednotlivých ustanovení do praxe, proto jsme připravili podrobný harmonogram implementace,“ konstatoval premiér Petr Nečas.

Zásadní součástí Strategie je spolupráce všech resortů na celkové modernizaci státní správy, aby odpovídala standardům 21. století. Naplňování strategie vychází ze současných nástrojů, které vláda využívá, a nezavádí tedy nové byrokratické struktury. Změna se dotkne zejména fungování současné Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost, která bude hrát v procesu implementace klíčovou úlohu. Pro tento účel v ní budou vytvořeny čtyři pracovní výbory, které budou zasedat ve dvoutýdenním cyklu a budou se zabývat detaily realizace jednotlivých opatření.

Půjde o výbory pro:

  • Veřejný sektor“ tedy opatření odstraňující nedostatky v nakládání s veřejnými prostředky a k efektivnímu uspořádání institucí veřejné služby.
  • „Vzdělání a zaměstnanost“ tedy opatření vedoucí k provázanosti vzdělávání s trhem práce, zvýšení mobility pracovní síly, zaměstnanosti a snižování nákladů zaměstnavatelů.
  • „Podnikatelské prostředí“ tedy opatření vedoucí ke zlepšování prostředí pro podnikání, včetně zpřehlednění legislativy a rozvoje infrastruktury.
  • „Ekonomika globálních inovací“ tedy opatření vedoucí k posílení významu inovací jako zdroje dlouhodobému zvyšování životní úrovně.

Rada vlády bude koordinátorem naplňování Strategie a jejích jednotlivých opatření. Prvním místopředsedou rady bude jmenován ministr průmyslu a obchodu. Jak zdůraznil premiér Nečas, za naplňování Strategie budou osobně odpovědní jednotliví ministři. „Navrhovaný mechanismus implementace zahrnuje i nástroje, které umožní pravidelné vyhodnocování činnosti jednotlivých resortů a jejich úspěšnosti v naplňování Strategie,“ dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek novinářům řekl, že plán zavádění jednotlivých opatření Strategie konkurenceschopnosti by měl být schválen ještě letos, aby se s jeho plněním mohlo začít hned na začátku roku 2012. “Dokončujeme připomínkové řízení s ostatními resorty a předpokládáme, že na přelomu října a listopadu předložíme plán implementace vládě,“ uvedl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít