Na startu v Brně

06. září 2007, 16:14 - Kateřina Menzelová
06. září 2007, 16:14

Jediný realitní fond v Česku zaměřený na drobné investory dokončil první akvizici

Sedm set milionů korun zaplatil realitní fond REICO, patřící do skupiny České spořitelny a zatím jediný na českém trhu zaměřený na drobné investory, za administrativní budovu v Brně. Vedení fondu předpokládá, že během měsíce se portfolio rozroste o další čtyři objekty. Na přelomu roku by pak měl fond uskutečnit první nákup nemovitosti v zahraničí.

Do regionů.

REICO se stalo majitelem administrativního centra Platinium v Brně, které bylo dokončeno před dvěma lety. Zahrnuje plochu více než 8600 metrů čtverečních kanceláří, které si pronajaly například společnosti ČSOB, Grisoft, KPMG či Generali Pojišťovna. „Brněnská akvizice pro nás znamená ideální start naplnění fondu,“ tvrdí investiční ředitel Martin Skalický. Své tvrzení zdůvodňuje dvěma faktory. „Již dříve jsme avizovali, že chceme nakupovat v regionech. Důležité pro nás zároveň je, že Platinium je kvalitní nemovitost, téměř stoprocentně pronajatá.“ Brněnská transakce probíhala formou tendru, jehož řízením pověřil developer objektů, společnost JRA, mezinárodní realitní firmu Jones Lang LaSalle. Soutěže se účastnilo více než deset zájemců. „Od získání exkluzivity po podepsání kupní smlouvy uběhly pouhé čtyři týdny,“ dodává Skalický. Vedení fondu říká, že nejdůležitější při výběru konkrétního objektu k akvizici je to, jakou zajistí budova pro fond výkonnost. „Nemovitostní fond by měl zhodnocovat investici podílníků nad úrovní státních dluhopisů, tedy v rozmezí pěti až sedmi procent,“ tvrdí Martin Skalický. Generální ředitel fondu Tomáš Trčka dodává, že významnou roli při zvažování obchodu hraje také lokalita, kde se objekt nachází. „Primárně se chceme soustředit na Českou republiku, ale již nyní máme rozjednané obchody v zahraničí,“ říká. První zahraniční transakci plánuje REICO uzavřít na Slovensku. „Později bychom se chtěli dostat i dále, a to hlavně do zemí, kde působí Erste Group,“ upřesňuje Trčka. V portfoliu fondu budou převládat administrativní budovy, část peněz utratí také za obchodní komplexy. O nákupu rezidenčních nemovitostí zatím management neuvažuje. „V Česku nejsou doposud na rezidenčním trhu vhodné podmínky. Potřebujeme budovy, které generují cash flow v podobě nájemného. To u bytových projektů prakticky neexistuje,“ vysvětluje Trčka. V nejbližší době do fondu přibudou čtyři objekty a na přelomu roku další dvě, z nichž jedna je zahraniční. V současné době má fond k dispozici zhruba 600 milionů korun. „V příštích letech plánujeme, že by se nárůst kapitálu fondu měl ročně pohybovat kolem dvou miliard korun,“ říká Trčka.

Vyčkávají.

Několik bank a společností pohybujících se v oblasti nemovitostí již dříve zveřejnilo, že uvažují o založení realitního fondu určeného pro drobné investory. REICO ale doposud zůstává na českém trhu jedinou možností, kam mohou střadatelé vložit peníze, pokud je chtějí investovat do nemovitostí. „V současné době se naprostá většina problémů znesnadňujících založení a provoz nemovistostních fondů vyřešila. Je však pravda, že pro Českou národní banku jakožto regulátora jsou realitní fondy rovněž novinkou a musí řešit záležitosti, se kterými se dosud nesetkala. Na trhu je patrné, že společnosti vyčkávají se zakládáním fondu, až proběhnou první transakce a bude jasné, s jakým výnosem mohou počítat,“ konstatuje Trčka.
Dle informací týdeníku EURO podaly dva subjekty žádost o vydání licence na retailový realitní fond. Povolení od ČNB již má investiční společnost Realtia, vlastněná ze sta procent firmou Nationwide Holding. Jejím hlavním akcionářem je Peter Donnelly, jeden ze tří zakládajících partnerů irské investiční skupiny Quinlan Private, jež v současnosti spravuje nemovitostní investice v hodnotě přes 9,5 miliardy eur po celé Evropě. Realitní fond již uvedla na trh také ČSOB. Pro české drobné investory, kteří by se rádi podíleli na realitním boomu doma i ve světě, ale ČSOB Property Fund žádnou šanci nepředstavuje. Jde totiž o uzavřený fond určený pro institucionální investory. Investiční ředitel REICO Martin Skalický očekává, že na trhu začnou působit nové fondy zaměřené na nemovitosti, lze tedy předpokládat, že podíl transakcí uzavřených českými hráči vzroste. „Tento růst bude ale jen velmi pozvolný vzhledem k značnému celkovému objemu realitních obchodů v Česku,“ vysvětluje Skalický. V loňském roce se na českém trhu prodaly nemovitosti za 1,3 miliardy eur a letos bude tato rekordní částka zcela jistě překročena.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít