Na seminář s Gregerem

05. prosince 2008, 16:20 - Vadim Fojtík
05. prosince 2008, 16:20

Odvolaný šéfporadce ministra zemědělství má vrátit přes půl milionu korun

Problémy exporadce ministra zemědělství Petra Gregera, kterého Evropská komise podezřívá z neoprávněného čerpání peněz z evropských fondů, pokračují. Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž minulý týden došel z Bruselu dopis, ve kterém komise oznámila, že ukončila s Gregerem veškerou spolupráci. Zároveň upozornila, že exporadce musí do třiceti dnů vrátit zpět do unijních fondů 23 500 eur, tedy více než 600 tisíc korun. Pokud Greger nechce peníze vrátit, má třicet dní na to, aby dokázal, že prostředky čerpal oprávněně a neporušil při tom žádná pravidla. Do kopie dopisu směl týdeník EURO nahlédnout. V dokumentu Evropská komise tvrdí, že z informací, jež má k dispozici, vyplývá, že u dvou akcí, na jejichž spolupořadatelství se měl kromě Gregerova sdružení Europlatform podílet i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, nabyla podezření, že se vůbec nekonaly.

NEJDŘÍVE DOBROZDÁNÍ Vše začalo zhruba před dvěma roky, kdy Greger přišel za šéfem ÚOHS Martinem Pecinou. „Zeptal se, zda nemáme zájem o uspořádání nějakých seminářů, že je schopen na takové akce sehnat peníze z fondů Evropské unie,“ tvrdí Pecina. Se spoluprací posléze souhlasil, dokonce ještě zařídil, aby úřad Gregerovi pro Brusel napsal doporučující dopis. Greger v Bruselu uspěl a po dalším půlroce přišel za Pecinou, že má finance od unie schváleny. Z peněz pak částečně hradil třeba seminář, který pořádala Hospodářská komora. Letos v polovině srpna ale na ÚOHS přišel z Bruselu dopis s dotazem, zda se úředníci této instituce zúčastnili dalších dvou seminářů, na nichž letos Gregerovo sdružení Europlatform mělo školit soudce a jiné experty o veřejných soutěžích a unijních pravidlech. Na jednom takovém semináři měl přednášet i šéf antimonopolního úřadu Pecina. „Na ničem takovém jsem nepřednášel. Stejně tak naši zaměstnanci tvrdí, že na těchto akcích nikdo z nich nebyl,“ konstatoval Pecina. Evropská komise však má pochybnosti i nad správností dalších jmen uvedených v prezenčních listinách zmíněných akcí. Třeba soudci Jaromír Jirsa nebo Irena Nosková již dříve pro ČT uvedli, že na seminářích nebyli, natož aby na nich přednášeli.

BEZ KOMENTÁŘE Greger ale trvá na tom, že se akce uskutečnily. „Všechny semináře proběhly tak, jak měly. Nemohu vyloučit, že například někteří přednášející, kteří byli na pozvánce uvedeni, nepřijeli,“ uvedl pro Českou televizi. Redaktor týdeníku EURO se snažil z Gregerem sejít a získat jeho názor na výše popsanou kauzu. Nejprve exporadce ministra zemědělství se schůzkou souhlasil s tím, že termín určí, jakmile se vrátí ze zahraničí. Následně sdělil, že se osobně dostaví do redakce týdeníku. Neučinil tak, pouze prostřednictvím své spolupracovnice vzkázal, že se ke kauze již nebude vyjadřovat. Zdůvodnil to tím, že se skutečný stav věcí snažil vysvětlit České televizi. Ta údajně jeho tvrzení neodvysílala celé, čímž jej vytrhla z kontextu a překroutila. Poté, co týdeník EURO získal aktuální informace o dopisu, který Brusel poslal na ÚOHS, se redaktor opět snažil prostřednictvím SMS zprávy dojednat s Gregerem schůzku. Následovala stejná odpověď jako o několik týdnů dříve. Exporadce ministra zemědělství opět prostřednictvím své spolupracovnice potvrdil, že se ke kauze stále odmítá vyjádřit. Zdroje týdeníku EURO však upozornily, že Greger přešel do útoku a sám zaslal dopis na ÚOHS. V něm žádá, aby úřad okamžitě dementoval všechny své výroky, ve kterých tvrdí, že se jeho pracovníci dvou uvedených akcí nezúčastnili. „V opačném případě hrozí antimonopolnímu úřadu, že po něm bude požadovat milion korun jako náhradu vzniklé škody,“ uvedl dobře informovaný zdroj. Ministr Gandalovič krátce poté, co se objevily informace, že šéfa jeho poradců šetří policie, s Gregerem přerušil spolupráci. A to do doby, než se celá záležitost vyřeší. Co měl Greger na ministerstvu na starost? „Analytickou činnost v oblasti vztahů k institucím Evropské unie,“ reagoval mluvčí resortu Petr Vorlíček.

BOX: Personální přehmaty Petr Greger nebyl zdaleka jediným, u něhož Petru Gandalovičovi (ODS) coby ministru zemědělství selhal cit pro výběr nejbližších spolupracovníků. Anebo si nesprávné lidi nechal „jenom“ naordinovat, jak už to v politice chodí. Poprvé se ministr spálil u svého náměstka pro lesní a vodní hospodářství Romana Schindlera, který se musel odporoučet přesně po dvou měsících od svého jmenování. Oficiálně skončil z osobních důvodů, pravou příčinou ale byl falešný vysokoškolský diplom, jímž se mladý náměstek prokazoval. Údajně po přímé intervenci premiéra Mirka Topolánka se Gandalovič musel vzdát svého ekonomického náměstka Ivo Vrzala a uklidil ho do podřízeného Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. „Bezpečnějšího“ ekonomického náměstka už ministr poté ani nejmenoval. Hlavu na špalek dal Gandalovič za Jiřího Holického, kterého bez výběrového řízení dosadil za generálního ředitele státního podniku Lesy ČR. Už po pěti měsících byl však stále obtížněji řiditelný Holický odklizen. Verze pro veřejnost? Rezignace na vlastní žádost. Gandalovič tím vybruslil z politické odpovědnosti, k níž se původně přihlásil. Neprůhledně postupoval i při přeobsazení šéfa Státního zemědělského intervenčního fondu, který slouží jako pošťák desítek miliard korun ročně. Na návrh Gandaloviče poslala vláda do ředitelského křesla Tomáše Révésze. Na rozdíl od svého předchůdce Vladimíra Ecka, jehož schválení vládě doporučila ministryně zemědělství v první Topolánkově vládě Milena Vicenová, ale Révész nevzešel z výběrového řízení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve…
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Technologie
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít