Na regeneraci panelových domů nejsou peníze

30. června 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, johanek@edoras.cz
30. června 2003, 00:00

Technický stav starých sídlišť se podle odborníků blíží katastrofěNa opravy panelových domů by u nás bylo nutné ročně vynaložit kolem deseti miliard korun. Jen tak by se mohlo podařit odstranit všechny technické vady stárnoucích domů, jejichž stav se v řadě případů blíží havarijnímu.

Technický stav starých sídlišť se podle odborníků blíží katastrofě

Na opravy panelových domů by u nás bylo nutné ročně vynaložit kolem deseti miliard korun. Jen tak by se mohlo podařit odstranit všechny technické vady stárnoucích domů, jejichž stav se v řadě případů blíží havarijnímu.

Podle odborníků nehrozí, že by se snad tyto domy začaly hroutit, ale například opadávání omítky či praskání zdí není nic výjimečného. Stát na tyto opravy poskytl od roku 2001 pouhých 1,5 mld. Kč, což je i podle Jana Wagnera, šéfa Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), který státní pomoc do této oblasti rozděluje, naprosto nedostatečné.

Milióny namísto miliard

Panelové domy se v někdejším Československu začaly stavět v 50. letech a v současné době jich je na území České republiky přibližně 1,2 milionu. Na jejich opravy by bylo třeba 300 až 400 miliard korun. Částky, které na ně směřují, však daleko zaostávají za těmito požadavky: SFRB poskytl od začátku letošního roku do května na opravu paneláků dotace ve výši 54,8 mil. Kč. Podle J. Wagnera by státní podpora regenerace panelových domů měla být letos o něco vyšší než loni, kdy to bylo 251,9 mil. Kč. Peníze na opravy a celkové rekonstrukce ale poskytuje také ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Zatímco peníze z fondu jsou určeny na celkové rekonstrukce a zhodnocení budov, MMR dává peníze na řešení havarijních závad. Letos na dotacích rozdělilo zatím zhruba 264 mil. Kč, přitom zbývá už jen asi 6 mil. Kč. Loni MMR na tyto opravy vydalo téměř 285 milionů korun. Naopak ani korunu nemá pro letošní rok toto ministerstvo pro program regenerace sídlišť.

Tempo oprav je nutné zrychlit

Odborníci včetně ředitele SFRB Wagnera se shodují na tom, že je třeba tempo oprav panelových domů výrazně zrychlit. „Odkládání opravy prodražuje a případně i ohrožuje zdraví osob, které v panelových domech bydlí,“ tvrdí například generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) Ladislav Macka. V rámci státního programu Panel (podle některých vyžaduje rozsáhlou revizi a analýzu), který ČMZRB realizuje, bylo dosud opraveno 8900 bytů. To je ale pouhý zlomek z celkového počtu bytů v panelových domech. Do regenerace panelových domů je nutné podle ředitele Macky zapojit zejména menší družstva a společenství vlastníků, kterých je dnes na desítky tisíc, dále i více bank a stavebních spořitelen. J. Wagner zdůraznil, že smyslem programu oprav panelových domů Panel je komplexní regenerace panelového domu a nikoli pouze dílčí opravy. „Chceme, aby se prodloužila životnost domů a zvýšil standard bydlení,“ vysvětlil Wagner.

Špatně dostupné úvěry

Příčinou pomalého tempa oprav panelových domů je vedle nedostatku finančních prostředků i to, že malá bytová družstva a společenství vlastníků jen obtížně získávají bankovní úvěry. „Byrokracie spojená se snahou získat úvěr není úměrná výši státní podpory,“ říká předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Ivan Přikryl. „Banky by si měly uvědomit, že tyto subjekty pro ně do budoucna představují velkou zásobu poptávky,“ tvrdí zase Wagner. Podle něj by se lidé neměli bát úvěru, protože regenerace domu jim zachraňuje majetek a výrazně prodlužuje životnost nemovitosti. Postavení majitelů panelových domů by měla zlepšit novela zákona o vlastnictví bytů, kterou chystá ministerstvo pro místní rozvoj. „O změně zákona se při přípravě koncepce bytové politiky uvažuje,“ řekl mluvčí tohoto rezortu Petr Dimun. Dodal, že nová koncepce bytové politiky vlády by měla být na světě do konce tohoto roku. Na obnově bytového fondu a zejména regeneraci panelových domů by se mohly podílet i strukturální fondy Evropské unie. Podle Přikryla je však nutné pro tyto účely připravit vhodné kvalitní projekty a zajistit dostatek peněz z jiných zdrojů, neboť EU poskytuje vždy jen částečné financování.

Pomohly by bezúročné úvěry

Generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek se domnívá, že velkou pomocí zejména pro ta menší bytová družstva a společenství vlastníků by bylo to, pokud by půjčka na regeneraci panelového domu byla bezúročná nebo pokud by stát hradil konkrétní práce, jako je například vypracování energetického auditu, který musí zájemce o úvěr předložit. Tyto práce prý stojí statisíce korun a zvyšují tak náklady na opravy domů. Wagner varuje před tím, aby se komplexní rekonstrukce panelových domů rozdělila do několika fází, jak to požadují některá družstva. „Hrozilo by, že by se nakonec kompletní rekonstrukce neuskutečnila,“ upozornil. Podle ministerstva pro místní rozvoj je v průměru na rekonstrukci panelového bytu třeba 280-300 tis. Kč.

Na opravu bytu v panelovém domu je v průměru zapotřebí 300 000 Kč. Panelových domů ke u nás 1,2 milionu, mnohé z nich v takřka havarijním stavu.

FOTO: MICHAELA KOTÍKOVÁ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít