Na řadě jsou poslanci

20. února 2009, 15:10 - Lukáš Novotný
20. února 2009, 15:10

Vládní opatření mají vytvořit ekonomický stimul za téměř 180 miliard korun

Vláda minulý týden představila plody činnosti své Národní ekonomické rady (NERV). Zatímco Němci se rozhodli dát skomírajícímu hospodářství infuzi 50 miliard eur (vyjma bankovního sektoru), a Američané dokonce téměř 800 miliard dolarů (18 bilionů korun), český kabinet byl střízlivější. Veškerá jeho protikrizová opatření mají připravit státní rozpočet přibližně o „pouhých“ 74 miliard korun. Na druhou stranu mají tyto výdaje vytvořit stimul za téměř 180 miliard. Ze samotného Nervu vzešly pobídky, jež přijdou daňové poplatníky na 41,5 miliardy a vytvoří dvojnásobný pozitivní efekt. „Například miliarda vložená do České exportní banky generuje úvěry až za 35 miliard korun,“ vysvětlil premiér Mirek Topolánek. Celkové náklady na protikrizová opatření budou 1,95 procenta hrubého domácího produktu, stimul tvoří 4,7 procenta HDP. Česko tak letos s určitostí nesplní tříprocentní limit schodku veřejných rozpočtů, který je nutný dodržovat, aby země mohla přijmout euro.
Přesto se plán české vlády setkal s pozitivním ohlasem Evropské komise, podle níž je dobře načasovaný a zaměřený na sektory, které budou zpomalením ekonomiky nejvíce zasaženy. „Je to každopádně dobrá zpráva a vnímáme to především jako impulz pro další vývoj České republiky,“ uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Naopak opozice považuje vládní návrhy za nedostatečné. ČSSD proto předložila vlastní materiál, jenž počítá například s rozdáváním peněz v podobě 13. důchodu, dále se zvýšením daní lidem s hrubým příjmem nad 1,2 milionu korun ročně, se zvednutím přídavků na dítě či růstem podpor v nezaměstnanosti. Na financování svých nápadů chtějí socialisté využít i dividend z ČEZ. Osud protikrizových opatření mají nyní v rukou poslanci.

TABULKA
Infuzní balíček - Sleva na sociálním pojištění - Rychlejší odpisy
- Snížení sociálního pojištění
- Odpočet DPH u automobilů - Snižování daňové zátěže podniků - Snížení poplatků na železnicích
- Zajištění dopravní obslužnosti v krajích
- Garance a podpora úvěrů - Snižování energetické náročnosti budov - Podpora exportu - Podpora podnikatelů v zemědělství - Investice do výzkumu a vývoje
- Investice do dopravní infrastruktury
- Program obnovy venkova - Osvobození od záloh daně z příjmů v roce 2009
- Opatření pro firmy v konkurzu - Zrychlení vratek DPH

Více na http://www.vlada.cz/

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít