Na řadě je pětasedmdesátka

14. července 2010, 14:01 - (kaj)
14. července 2010, 14:01

Křížová výprava Bruselu proti klasickým žárovkám vstoupí na konci léta do další fáze. Výrobci a dovozci nebudou moci od 1. září na evropský trh uvádět žárovky o příkonu 75 wattů.

Autor: Profit

Po prázdninách přibude další hřebíček do rakve klasických žárovek. Od 1. září totiž nebude možné na trh uvádět žárovky o příkonu 75 wattů. Nejčastěji používané šedesátiwattové žárovky skončí v září 2011 a čtyřiceti a pětadvacetiwattové žárovky o rok později. Již loni přitom skončila výroba stowattových žárovek.

Neplačte, je to pro vaše dobro O postupný odchod žárovek do věčných lovišť se loni postarala Evropská komise. Její nařízení zavazuje všechny členské státy k postupnému přechodu od matných i čirých žárovek a halogenových žárovek na úsporné kompaktní zářivky či jiné nízkoenergetické světelné zdroje. Smyslem opatření má být snížení emisí oxidu uhličitého, jinými slovy čistší životní prostředí a potažmo spokojení občané. Spolu se stowattovými žárovkami skončila 1. září 2009 i produkce matných žárovek. Všechny matné světelné zdroje musí od tohoto data splňovat energetickou třídu A. V současnosti tomuto standardu vyhovují LED žárovky nebo kompaktní fluorescentní žárovky, které oproti klasickým žárovkám ušetří zhruba 80 procent energie. Podle Evropské komise představuje osvětlení v domácnosti až pětinu spotřeby elektrické energie. Spotřeba elektřiny se může u nejvíce a nejméně účinných osvětlovacích technologií, které jsou dostupné na trhu, lišit čtyř až pětinásobně. Využitím dokonalejších­ žárovek by se mohla spotřeba elektřiny v domácnostech snížit o 10 až 15 procent. Celkem by se tak v EU mohlo ušetřit téměř 40 terawatthodin, což odpovídá roční spotřebě Rumunska. Emise oxidu uhličitého by se měly snížit o 15 milionů tun za rok. Nařízení se týká pouze takzvaných nesměrových světelných zdrojů, které vydávají světlo rovnoměrně do všech stran. Nepostihuje tedy směrové světelné zdroje, z nichž světlo pomocí reflektoru směřuje do určitého úhlu. V současnosti se připravuje nové nařízení, které by mělo postihnout i tyto zdroje světla. S jeho přijetím se počítá v průběhu roku 2010. Máme ještě skladem**

Spotřebitelé se však se svými oblíbenými žárovkami ještě loučit nemusejí. Nařízení Evropské komise se totiž týká pouze výrobců a dovozců. Obchodníci mohou bez jakýchkoliv omezení doprodávat své skladové zásoby.

Předzásobení domácností žárovkami chce Brusel zamezit nepřímo – osvětovou kampaní. Ta by měla občany Evropské unie přesvědčit o přechodu na energeticky šetrnější zdroje světla.

Unie tak chce předejít podobnému nákupnímu boomu, jaký Česko zažilo přibližně před rokem, kdy končila platnost čirých stowattových žárovek. Lidé nakupovali „zakázané“ žárovky po celých baleních, aby se tak předzásobili na několik let dopředu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít