Na pojištění by se nemělo šetřit ani v hubených letech

01. května 2009, 00:00 - Tomáš Johánek
01. května 2009, 00:00

Jedním z průvodních jevů krize je škrtání výdajů, které se podnikatelům a firmám jeví jako zbytečné. Jednouz takovýchto položek by mohlo být i pojištění. Jak ale vyplývá z ankety Profitu, pojišťovny zatím žádný masový pokles zájmu o své produkty nezaznamenávají.

Po zkušenostech z předešlých let si podnikatelé sjednávají hlavně pojištění majetku.

Autor: Martin Siebert

1. Jaké novinky letos nabízíte v oblasti pojištění pro podnikatele? 2. O jaké produkty mají podnikatelé největší zájem? 3. Registrujete v důsledku hospodářské krize změny trendů v pojištění?

Pavla Paseková

vedoucí oddělení komunikace

Allianz pojišťovna

1) Pilířem nabídky pojištění pro podnikatele Allianz pojišťovny je Komplexní program pojištění podnikatelů NOE. Je určen pro střední a menší podnikatele v oblasti obchodu, výroby i služeb. Prostřednictvím pojištění NOE je možné snadno, rychle a komplexně pojistit všechna obvyklá rizika. Základem tohoto programu je pojištění majetku, odpovědnosti za škodu a pojištění přepravovaného nákladu.

Na podporu podnikatelů v oblasti gastronomických služeb jsme připravili speciální akci, která trvá od března do října 2009. Nabízíme doložku k pojištění NOE, která plně pokryje pojistné potřeby restaurací nebo penzionů (například pojištění zahradního nábytku, stavebních součástí a úprav v případě pronajatých prostor nebo odpovědnost za škody způsobené přenosem salmonely).

2) Pojištění sjednáváme na nemovitý i movitý majetek podnikatelů včetně strojů a elektroniky. V poslední době však zaznamenáváme zejména zvýšení zájmu o pojištění odpovědnosti a o pojištění přerušení provozu.

3) Finanční krize nepochybně ovlivňuje i poptávku po pojistných produktech. Firmy se snaží šetřit a omezit takové náklady, které nejsou pro jejich běžnou činnost zcela nezbytné. Otázkou je, zda je tento pohled prospěšný z dlouhodobého hlediska – podcenit v této chvíli právě pojištění může mít velmi neblahé důsledky. V případě pojištění každopádně platí, že cena by neměla být rozhodujícím kritériem pro výběr – důležitý je rozsah pojištění, výše pojistných krytí, kvalita asistenčních služeb a rychlost likvidace. Trend posledních let a zejména posledních měsíců je zřejmý – bohužel velmi často je rozhodujícím aspektem pro uzavření pojištění právě jeho cena.

Michal Šimon

specialista pro neživotní pojištění

Česká asociace pojišťoven

1) Největší zájem je o tradiční pojištění majetku a odpovědnosti za škodu, ostatní pojištění (například pojištění finančních rizik) jsou spíše okrajová a jejich sjednávání v některých případech vyžaduje přímo právní předpis. V oblasti pojištění majetku je to potom především živelní pojištění.

2) V posledních letech se znatelně zvyšuje zájem o pojištění odpovědnosti podnikatelů, což velmi pravděpodobně souvisí s rozšiřováním právního povědomí občanské i podnikatelské veřejnosti a medializaci některých větších případů odpovědnosti za škodu.

3) Domníváme se, že trend zmiňovaného zájmu o pojištění odpovědnosti podnikatelů může, ale také nemusí nabrat na ještě větší intenzitě. Jedním z důvodů je fakt, že právě v kritických dobách znamená pojistný sektor pro podnikatele klíčový prvek stability. Chrání totiž jejich již historicky nabyté hodnoty a poskytuje jim i jistotu pro případ krytí finančních a majetkových ztrát.

Avšak vinou oslabování ekonomiky a boje o odbyt vyprodukovaného zboží může naopak v rámci podnikatelských pojištění docházet ke zpomalení tempa růstu. Více ovšem napoví očekávané statistiky.

Václav Bálek

tiskový mluvčí

Česká pojišťovna

1) Česká pojišťovna pro letošní rok připravila několik novinek – například pojištění pro zemědělské podnikatele Náš venkov, Komplexní pojistný program pro dopravce, speciální flotilové pojištění pro jednotlivé typy vozových parků – pro provozovatele osobní přepravy, municipality či zemědělce.

Novinkou v oblasti odpovědnostního pojištění je pojištění nákladů na stažení výrobku z trhu, v rámci pojištění finančních rizik vzniklo několik speciálních produktů – organizátoři golfového turnaje si u nás mohou sjednat pojištění Hole-in-one (trefa stanovené jamky na první ránu), pořadatelé festivalů a dalších akcí pod širým nebem zase pojištění finančních ztrát v důsledku nekonání akce. Inovacemi prošlo i pojištění obcí a samosprávních celků a zbrusu novým produktem je od 1. dubna pojištění pro ordinace soukromých lékařů.

2) Tradičně je největší zájem o majetkové pojištění, po několika letech doprovázených kalamitami pak hlavně o živelní pojištění. V poslední době však pozorujeme nárůst odpovědnostního pojištění, které bylo podnikateli často opomíjeno. Na výrazný posun v oblasti zajištění firmy odpovědnostními pojištěními měly vliv často mnohamilionové škody, které se staly nepojištěným nebo špatně pojištěným subjektům a působily jako memento pro ostatní.

3) Na krizi a její případné důsledky u jednotlivých podnikatelů se Česká pojišťovna připravovala již od podzimu loňského roku, jednotlivé úseky podnikatelských pojištění upravily některé produkty a rozdělily je pro co nejužší oblasti podnikatelských činností. Zároveň naši odpovědní pracovníci zvýšili intenzitu kontaktů při správě pojištění a průběžnou komunikaci s klienty v rámci běhu smlouvy, nikoliv až při její obnově. Tak jde mnohem operativněji a lépe reagovat na případné ekonomické nebo provozní problémy pojištěných.

Tomáš Hejda

tiskový mluvčí

ČSOB Pojišťovna

1) Stejně jako v minulých letech je naše nabídka v oblasti podnikatelských rizik založena na principu pojištění ušitého na míru konkrétnímu subjektu. V letošním roce jsme se zaměřili především na podpůrné nástroje pro své agenty. S jejich pomocí jsou schopni daleko efektivněji analyzovat pojistné potřeby klientů z oblasti menších a středních podnikatelů a navrhnout jim a následně i sjednat moderní, efektivní a pružný způsob pojištění, vyhovující konkrétním klientovým potřebám.

2) Tradičním základem zůstává pojištění proti škodám způsobeným živelními riziky a odcizením. Samozřejmě se zaměřujeme také na pojištění vozidel, jak odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tak havarijní pojištění. Stranou nezůstává ani pojištění obecné odpovědnosti z výkonu činnosti a ze vztahu. Pojištění strojů, elektroniky nebo různých druhů profesních odpovědností je pak závislé na předmětu podnikaní konkrétní firmy či společnosti.

3) Finanční krize sama o sobě nemá na zájem velkých podniků o pojištění vliv. Pokud nějaký je, tak je pozitivní – podniky si teď mohou méně dovolit nečekané finanční ztráty. Proto je pro ně pojištění právě v této době o to důležitější.

Marek Vích

tiskový mluvčí

Kooperativa pojišťovna

1) Úplně čerstvou novinkou je pojištění pro živnostníky a drobné podnikatele Start Plus. Jedn

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít