Na Plzeňsku potřebujeme spíše techniky

26. června 2006, 00:00 - admin
26. června 2006, 00:00

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL PLZEŇSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: Ne všude chybějí řemeslníci. Zástupci krajů s velkou koncentrací továren upozorňují na nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Techniky shánějí například firmy na Plzeňsku. * Plzeňský kraj je tradičním místem vysoké koncentrace strojírenství, kovoobrábění, elektrotechniky.

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL PLZEŇSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: Ne všude chybějí řemeslníci. Zástupci krajů s velkou koncentrací továren upozorňují na nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Techniky shánějí například firmy na Plzeňsku. Plzeňský kraj je tradičním místem vysoké koncentrace strojírenství, kovoobrábění, elektrotechniky. Jaká je zde situace na trhu práce?

Ano, v podnikání zde převládají technické obory. S tím logicky souvisí vyšší poptávka po kvalifikovaných pracovnících. Přestože dřívější dominantní zaměstnavatel regionu, koncern Škoda, zaměstnával před rokem 1989 přibližně 35 tisíc zaměstnanců a dnes pracuje ve všech jeho společnostech sotva pět tisíc zaměstnanců, není zde vysoká nezaměstnanost. Naopak je hluboko pod celorepublikovým průměrem, dosahujeme téměř druhých nejlepších výsledků po Praze. Souvisí to s tím, že se zde usídlila řada nových podniků a zahraničních investorů, kteří také potřebují zejména technicky vzdělané pracovníky. Takže již delší dobu se prakticky všechny firmy v regionu potýkají s nedostatkem technicky kvalifikovaných pracovních sil.

Pomáhá Hospodářská komora těmto firmám?

Při Hospodářské komoře Plzeň působí odborná sekce Rozvoje lidských zdrojů, která sdružuje převážně personalisty z významných podniků regionu, které trápí tato neuspokojivá situace na trhu práce. Největší problém vidíme v malém zájmu mladých lidí o technické vzdělání, přestože podniky paradoxně hledají pracovníky pro technické profese. Školy mají volnou kapacitu v oborech, ale chybějí žáci. Vzbudit v nich zájem o technické obory je během na dlouhou trať a je třeba určitého posunu v myšlení žáků, jejich rodičů a výchovných poradců.

Jakých úspěchů už váš projekt dosáhl?

Loni jsme uspořádali prezentační výstavu „Perspektiva technických oborů ve třetím tisíciletí“, která se setkala se značným zájmem, a letos se bude konat opět. Kromě toho se snažíme i při jiných našich akcích propagovat technické obory jako velmi perspektivní. Jsme rádi, že technické profese jsou též prioritou u našich bavorských kolegů, kde je obdobná situace jako u nás, takže pracujeme na různých projektech v tomto směru společně.

Má podle vás nedostatek lidí v určitých profesích vliv na posilování odborů?

Určitě. Znamená to nejenom posilování moci odborů, ale i posilování pozice každého takového zaměstnance jako jednotlivce, zejména co se týká nároků na odměnu. I mzdy se musí řídit zákonitostmi nabídky a poptávky, a tak si často vysoce kvalifikovaný dělník může vydělat víc než třeba vysokoškolák v humanitním oboru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít