Na Plzeňsku potřebujeme spíše techniky

26. června 2006, 00:00 - admin
26. června 2006, 00:00

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL PLZEŇSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: Ne všude chybějí řemeslníci. Zástupci krajů s velkou koncentrací továren upozorňují na nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Techniky shánějí například firmy na Plzeňsku. * Plzeňský kraj je tradičním místem vysoké koncentrace strojírenství, kovoobrábění, elektrotechniky.

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL PLZEŇSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: Ne všude chybějí řemeslníci. Zástupci krajů s velkou koncentrací továren upozorňují na nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Techniky shánějí například firmy na Plzeňsku. Plzeňský kraj je tradičním místem vysoké koncentrace strojírenství, kovoobrábění, elektrotechniky. Jaká je zde situace na trhu práce?

Ano, v podnikání zde převládají technické obory. S tím logicky souvisí vyšší poptávka po kvalifikovaných pracovnících. Přestože dřívější dominantní zaměstnavatel regionu, koncern Škoda, zaměstnával před rokem 1989 přibližně 35 tisíc zaměstnanců a dnes pracuje ve všech jeho společnostech sotva pět tisíc zaměstnanců, není zde vysoká nezaměstnanost. Naopak je hluboko pod celorepublikovým průměrem, dosahujeme téměř druhých nejlepších výsledků po Praze. Souvisí to s tím, že se zde usídlila řada nových podniků a zahraničních investorů, kteří také potřebují zejména technicky vzdělané pracovníky. Takže již delší dobu se prakticky všechny firmy v regionu potýkají s nedostatkem technicky kvalifikovaných pracovních sil.

Pomáhá Hospodářská komora těmto firmám?

Při Hospodářské komoře Plzeň působí odborná sekce Rozvoje lidských zdrojů, která sdružuje převážně personalisty z významných podniků regionu, které trápí tato neuspokojivá situace na trhu práce. Největší problém vidíme v malém zájmu mladých lidí o technické vzdělání, přestože podniky paradoxně hledají pracovníky pro technické profese. Školy mají volnou kapacitu v oborech, ale chybějí žáci. Vzbudit v nich zájem o technické obory je během na dlouhou trať a je třeba určitého posunu v myšlení žáků, jejich rodičů a výchovných poradců.

Jakých úspěchů už váš projekt dosáhl?

Loni jsme uspořádali prezentační výstavu „Perspektiva technických oborů ve třetím tisíciletí“, která se setkala se značným zájmem, a letos se bude konat opět. Kromě toho se snažíme i při jiných našich akcích propagovat technické obory jako velmi perspektivní. Jsme rádi, že technické profese jsou též prioritou u našich bavorských kolegů, kde je obdobná situace jako u nás, takže pracujeme na různých projektech v tomto směru společně.

Má podle vás nedostatek lidí v určitých profesích vliv na posilování odborů?

Určitě. Znamená to nejenom posilování moci odborů, ale i posilování pozice každého takového zaměstnance jako jednotlivce, zejména co se týká nároků na odměnu. I mzdy se musí řídit zákonitostmi nabídky a poptávky, a tak si často vysoce kvalifikovaný dělník může vydělat víc než třeba vysokoškolák v humanitním oboru.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít