Na Plzeňsku potřebujeme spíše techniky

26. června 2006, 00:00 - admin
26. června 2006, 00:00

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL PLZEŇSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: Ne všude chybějí řemeslníci. Zástupci krajů s velkou koncentrací továren upozorňují na nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Techniky shánějí například firmy na Plzeňsku. * Plzeňský kraj je tradičním místem vysoké koncentrace strojírenství, kovoobrábění, elektrotechniky.

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL PLZEŇSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: Ne všude chybějí řemeslníci. Zástupci krajů s velkou koncentrací továren upozorňují na nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Techniky shánějí například firmy na Plzeňsku. Plzeňský kraj je tradičním místem vysoké koncentrace strojírenství, kovoobrábění, elektrotechniky. Jaká je zde situace na trhu práce?

Ano, v podnikání zde převládají technické obory. S tím logicky souvisí vyšší poptávka po kvalifikovaných pracovnících. Přestože dřívější dominantní zaměstnavatel regionu, koncern Škoda, zaměstnával před rokem 1989 přibližně 35 tisíc zaměstnanců a dnes pracuje ve všech jeho společnostech sotva pět tisíc zaměstnanců, není zde vysoká nezaměstnanost. Naopak je hluboko pod celorepublikovým průměrem, dosahujeme téměř druhých nejlepších výsledků po Praze. Souvisí to s tím, že se zde usídlila řada nových podniků a zahraničních investorů, kteří také potřebují zejména technicky vzdělané pracovníky. Takže již delší dobu se prakticky všechny firmy v regionu potýkají s nedostatkem technicky kvalifikovaných pracovních sil.

Pomáhá Hospodářská komora těmto firmám?

Při Hospodářské komoře Plzeň působí odborná sekce Rozvoje lidských zdrojů, která sdružuje převážně personalisty z významných podniků regionu, které trápí tato neuspokojivá situace na trhu práce. Největší problém vidíme v malém zájmu mladých lidí o technické vzdělání, přestože podniky paradoxně hledají pracovníky pro technické profese. Školy mají volnou kapacitu v oborech, ale chybějí žáci. Vzbudit v nich zájem o technické obory je během na dlouhou trať a je třeba určitého posunu v myšlení žáků, jejich rodičů a výchovných poradců.

Jakých úspěchů už váš projekt dosáhl?

Loni jsme uspořádali prezentační výstavu „Perspektiva technických oborů ve třetím tisíciletí“, která se setkala se značným zájmem, a letos se bude konat opět. Kromě toho se snažíme i při jiných našich akcích propagovat technické obory jako velmi perspektivní. Jsme rádi, že technické profese jsou též prioritou u našich bavorských kolegů, kde je obdobná situace jako u nás, takže pracujeme na různých projektech v tomto směru společně.

Má podle vás nedostatek lidí v určitých profesích vliv na posilování odborů?

Určitě. Znamená to nejenom posilování moci odborů, ale i posilování pozice každého takového zaměstnance jako jednotlivce, zejména co se týká nároků na odměnu. I mzdy se musí řídit zákonitostmi nabídky a poptávky, a tak si často vysoce kvalifikovaný dělník může vydělat víc než třeba vysokoškolák v humanitním oboru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít