Na nemoci Ústeckého kraje máme recept

15. října 2010, 17:56 - Zina Plchová
15. října 2010, 17:56

Nedostavěná dálnice D8 a nízká vzdělanostní struktura obyvatelstva – hlavní problémy, které trápí Ústecký kraj. Podle hejtmanky Jany Vaňhové kraj recepty na tyto nemoci zná, prosadit je ale není jednoduché. O tom, ale třeba i o podpoře podnikatelů v kraji chce diskutovat už tuto středu v rámci Setkání s hejtmankou Ústeckého kraje.

Foto: Vanhova.cz

Co momentálně nejvíc trápí podnikatele v regionu?

Mezi nejpalčivější problémy našeho kraje patří nedostatečná dopravní infrastruktura a nízká vzdělanostní struktura obyvatel. Obě oblasti patří mezi priority Ústeckého kraje. Usilujeme o urychlené dokončení dálnice D8, která by měla spojit hlavní město s Ústím nad Labem a dále pokračovat do Německa. Dostavba dálnice přinese do kraje další investice a očekáváme i navýšení turismu. Druhou oblastí je nízká kvalifikace obyvatel, která neodpovídá poptávce trhu. Proto Ústecký kraj zavedl již v loňském roce motivační programy pro učně a středoškoláky.

Jaké jsou v současnosti prioritní oblasti Ústeckého kraje?

Ústecký kraj je průmyslově zaměřený region se silnou orientací na energetiku. Na tom chceme stavět, avšak potenciál vidíme také v cestovním ruchu. Z programu 4.2 Zlepšování kvality a nabídky ubytovacích a stravovacích zařízení byly zrekonstruovány, rozšířeny nebo nově vybudovány některé objekty za celkem 360 milionů korun. Dalším nástrojem, kterým chceme přispět k rozvoji turistické nabídky v kraji, je destinační fond. Ústecký kraj do každého destinačního fondu přispívá jako člen minimálně půl milionu korun. V Ústeckém regionu se začínají profilovat vedle Českého Švýcarska a Českého Středohoří další atraktivní turistické oblasti, které stojí za to destinačně řídit a podporovat. Jsou to Krušné hory a Poohří.

Jakou podobu má u vás podpora podnikatelů a jejich činnosti?

Podpora podnikatelů zahrnuje kromě jiného také oblasti jako motivační programy, cestovní ruch a propagace kraje. Nelze zcela přesně vyčíslit určitou sumu, kterou kraj vyčlení na podporu podnikatelů. Největší přímé investice kraje v posledních letech směřovaly do jediné průmyslové zóny v majetku kraje – Trinagle u Žatce. V současné době pracujeme na zpřístupnění zóny malým a středním investorům. Dosud byla totiž určena výhradně velkým firmám. Celkové investice do této zóny dosud představují dvě miliardy korun. Ostatní městské nebo soukromé zóny kraj eviduje a spolupracuje s městy při jejich propagaci například na veletrhu Exporeal.

Můžete zmínit nějaký konkrétní projekt a jeho výsledky?

Do dvou let rozjede svou výrobu v žatecké průmyslové zóně společnost Solar Turbines, která v rámci globálního koncernu Caterpillar vyrábí průmyslové turbíny. Investor se zavázal vytvořit 450 nových pracovních míst. Nadále jednáme s dalšími možnými investory.

A cíle pro nejbližší období?

Z dlouhodobého pohledu je naším cílem zajištění udržitelného rozvoje, snížení nezaměstnanosti pod celorepublikový průměr a zabezpečení blahobytu pro naše obyvatele.

Jak jste se vypořádali s následky nedávných bleskových povodní?

Škody na území Ústeckého kraje přesáhly dvě miliardy korun. Újma přímo na majetku Ústeckého kraje činí přes 600 milionů. Největší škody jsme zaznamenali na komunikacích, kde se náklady na obnovu odhadují na 614 milionů korun. Každá živelná pohroma ale zasahuje také podnikatelský sektor. Oblast, která byla povodněmi nejvíce zasažena, je cestovní ruch. Ústecký kraj pracuje na projektu Obnova turistické infrastruktury v Českém Švýcarsku po povodních 2010 a hledá vhodné finanční zdroje i v rámci evropských fondů.

Co čekáte od chystaného setkání s podnikateli?

Očekávám zejména konstruktivní diskuzi mezi zainteresovanými subjekty, jako jsou ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo pro místní rozvoj, Hospodářská komora, samozřejmě podnikatelé a další subjekty, které mohou významně přispět k rozvoji regionu. Pro kraj je aktuální otázka nezaměstnanosti, což je oblast, ve které mohou podnikatelé s krajem spolupracovat. Předpokládám, že získáme aktuální informace kompetentních orgánů k otázkám ohledně státní energetické koncepce nebo úspor v jednotlivých rezortech a jejich vlivu na podnikatelské prostředí.

O čem budete na setkání hovořit vy?

Svou roli na tomto setkání vnímám především ve zhodnocení současné situace v podnikatelském prostředí na území Ústeckého kraje a ve vyzdvižení aktuálních problémů, které je třeba ve spolupráci s příslušnými orgány řešit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít