Na Národní vyroste nové centrum

06. června 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
06. června 2005, 00:00

COPA CENTRUM NÁRODNÍ Na jedné z posledních nezastavěných ploch v centru Prahy vyroste velké obchodní a administrativní komplex. Přímo nad stanicí metra Národní třída má být postaven komplex pěti vzájemně propojených domů s obchody a kancelářemi. Jeden z nejfrekventovanějších uzlů městské dopravy v Praze se na čas promění ve staveniště.

COPA CENTRUM NÁRODNÍ Na jedné z posledních nezastavěných ploch v centru Prahy vyroste velké obchodní a administrativní komplex. Přímo nad stanicí metra Národní třída má být postaven komplex pěti vzájemně propojených domů s obchody a kancelářemi. Jeden z nejfrekventovanějších uzlů městské dopravy v Praze se na čas promění ve staveniště. Na stanici Národní třída, kde se kříží trasa metra B a několik tramvajových linek, vznikne moderní polyfunkční centrum. Chystá ho společnost Copa Leisure podnikatele Sebastiana Pawlowského. Relativně volná plocha přiléhající k ulici Spálená dosud nebyla - přes svou polohu v centru metropole - příliš využita. Vedle sousedního obchodního domu (bývalý Máj) se totiž nalézá jen několik prodejních stánků a lavičky. Druhou část plochy zabírá jednoduchý vstupní vestibul do metra, v jehož rámci funguje i několik obchodů. Plánovaný projekt ale celý areál výrazně promění. OBCHODY I LUXUSNÍ BYTY Podle Kamily Sršňové z Copa Leisure vyroste přímo v místě dnešního vestibulu celkem pět domů, které budou vzájemně propojeny pasáží. Komplex nabídne více jak 50 tisíc metrů čtverečních užitné plochy. „Na českém realitním trhu jde o jednu z největších investic. Cena projektu přesáhne 2,2 miliardy korun,“ upřesňuje Sršňová. Centrum podle ní nabídne značkové obchody, kanceláře, restaurace a kavárny. Součástí bude také 50 luxusních bytů a velké podzemní parkoviště. Na kanceláře připadne polovina z plánovaných prostor, dalších 15 tisíc metrů čtverečních je určeno pro obchody, pro rezidenční účely pak kolem pěti tisíc metrů čtverečních. Projekt nese oficiální název Copa centrum Národní. Za architektonickým návrhem stojí společnost Cigler Marani Architects. Firmu, která centrum postaví, ještě developer nevybral. Stále totiž běží schvalovací proces. „Územní rozhodnutí očekáváme letos v létě,“ dodává Sršňová. Stavět by se mělo již od konce letošního roku, dokončení je pak plánováno na třetí až čtvrté čtvrtletí roku 2007. Podle Sršňové je již nyní o pronájem prostor velký zájem. Centrum má dvě evidentní přednosti, které vyplývají z jeho umístění. Jednak snadnou dostupnost hromadnou dopravou prakticky ze všech částí Prahy. Druhou výhodou je samozřejmě velký počet potenciálních zákazníků, kteří lokalitou procházejí. PROVOZ METRA BEZ OMEZENÍ**

Stavba bude přímo propojena s prostorami metra. Přístup na stanici Národní bude právě přes nové centrum, součástí projektu je totiž i vestibul podzemní dráhy. Velké stavební úpravy by se však měly uskutečnit za plného provozu metra.

„Po dobu stavby nedojde k uzavření zastávky. Soupravy v ní budou normálně stavět. Cestující musejí pouze počítat s tím, že ve vestibulu budou probíhat stavební práce, takže například dočasně uzavřeme některé východy,“ vysvětluje tisková mluvčí pražských dopravních podniků Michaela Kuchařová. Přestavba bude podle ní využita i k modernizaci stanice. „Přibude tam například výtah pro starší nebo fyzicky handicapované cestující,“ upřesňuje.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít