Na nákup drahých zdravotnických přístrojů stát nestačí

14. února 2011, 02:11 - Dalibor Dostál
14. února 2011, 02:11

Ke snížení počtu dětí v dětských domovech zatím chyběla politická vůle, říká Marie Oktábcová, ředitelka Nadačního fondu J&T.

Foto: J&T

Jednou z oblastí, kde pomáháte, je nákup přístrojů do nemocnic. Peníze, které poskytuje stát a kraje, podle vás nestačí?

Určitě nestačí, ale tato problematika není tak jednoduchá a souvisí s reformou zdravotnictví. My jsme se rozhodli pomáhat s nákupem ojedinělých, specializovaných přístrojů. Pro příklad uvedu refraktor, který jsme zakoupili na Dětskou oční kliniku VF Brno. Přístroj přesně vyšetří a odhalí závažné typy dioptrických vad u dětí do prvních tří let věku života a tím umožní včasné zahájení léčby.

Pomáháte rovněž rozvíjet náhradní rodinnou péči. Podaří se podle vás v dohledné době snížit množství dětí v dětských domovech, kde má Česko smutné evropské prvenství?

Byli bychom rádi a pevně v to věříme. Bohužel to nezávisí na nás a dalších neziskových organizacích, které se o změnu systému snaží již celou řadu let. Musí být politická vůle a chuť celou transformaci systému začít a dotáhnout do konce. My jsme společně s několika významnými nevládními organizacemi založili iniciativu, jež usiluje o reformu státního systému náhradní rodinné péče v České republice. V současné době vrcholí přípravy kampaně Odsouzeni.cz, kterou chceme poukázat na to, že není normální, aby děti trávily své dětství v ústavech. Mají být v rodině, když nemohou ze závažných důvodů vyrůstat v rodině biologické, tak v náhradní např. pěstounské.

Velmi významně podporujete také hospicovou péči. Je podle vás v Česku věnována posledním věcem člověka dostatečná péče a pozornost, nebo stále přetrvává zaměření na materiální hodnoty ovlivněné čtyřicetiletým vývojem před rokem 1989?

Hospic je filosofie, jiný pohled péče o člověka, řekla bych takový komplexní. Smrt vyvolává v lidech strach, chybí jim rozměr přesahu. Ale abych odpověděla na otázku - dostatečná péče a pozornost hospicové péči v ČR věnována není, ale rok od roku je to lepší, roste počet hospiců, které mění pohled a vnímání lidí. Jen pro příklad ve středočeském kraji byl v roce 2010 jediný hospic a stačí se podívat kolik finančních prostředků získal v dotačním řízení na rok 2010.

Téměř všechny oblasti v minulých dvou letech postihly důsledky ekonomické krize. Ovlivnila také nějak činnost Vašeho nadačního fondu?

Ekonomickou krizi jsme zaznamenali vyšším počtem žádostí o pomoc. Naštěstí počet našich dárců ani výše příspěvků směrem do nadačního fondu neklesly.

Speciál: Finanční nadace

Nadace ČEZ

Nadace ČEZ: Aby na hřištích nehrozily úrazy

Bohdana Horáčková: Téměř každý desátý úraz se dětem stane na hřišti

Nadace OKD

Nadace OKD: Aby děti nezůstaly na ulici

Blanka Novotná: Na Ostravsku je živobytí těžší, proto pomáháme

Nadace J&T

Nadační fond J&T: Útočiště pro ženy ohrožené násilím

Marie Oktábcová: Na nákup drahých zdravotnických přístrojů stát nestačí

Nadace Proměny

Nadace Proměny: Vrací do měst krásné parky

Gabriela Navrátilová: Péče o veřejné prostory je v Česku stále opomíjená

Nadace Vodafone

Nadace Vodafone: Senioři nemusí skončit v ústavu

Inga Kaškelyte: Pro neziskovky chtějí pracovat stovky manažerů

Nadace České spořitelny

Aby drogy neznamenaly konec

ČS: Naše nejstarší charitativní spolupráce trvá již od roku 1988

Nadace Preciosa: Aby české sklo zůstalo krásné

Ivo Schötta: Tvůrčí a výtvarná činnost dětí je nám blízká

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít