Na mobil místo kreditky si počkáme

02. dubna 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
02. dubna 2007, 00:00

MOŽNOSTI PLATEB TELEFONEM Využití mobilních telefonů pro elektronické makroplatby se v Česku zatím pouze připravuje. Například ve Španělsku už ale přes mobil můžete platit v obchodě, prodejním automatu i na internetu. Potenciál mobilních telefonů, které v současnosti ve vyspělých zemích vlastní prakticky každý člověk, nespočívá pouze v čistě telekomunikačních službách.

MOŽNOSTI PLATEB TELEFONEM Využití mobilních telefonů pro elektronické makroplatby se v Česku zatím pouze připravuje. Například ve Španělsku už ale přes mobil můžete platit v obchodě, prodejním automatu i na internetu.

Potenciál mobilních telefonů, které v současnosti ve vyspělých zemích vlastní prakticky každý člověk, nespočívá pouze v čistě telekomunikačních službách. Operátoři vymýšlejí i další způsoby využití. Jedním z nich je používání mobilu k elektronickým platbám. V Česku jsou mobilní platby zatím v plenkách - uživatelé mají k dispozici pouze prémiové SMS a klienti operátora TMobile také takzvané m-platby. Limitem je však horní hranice částky, kterou lze tímto způsobem převádět.

V zahraničí ale již fungují ambiciózní systémy, které umožňují používání mobilního telefonu jako platební karty. Například španělští operátoři přišli s řešením zvaným MobiPay, pomocí kterého lze platit i vysoké částky například v kamenných obchodech, e-shopech nebo při úhradě účtů za elektřinu. Stejně tak oznámili brzké spuštění mobilních plateb založené na SMS operátoři v Belgii.

V Česku se na vývoji vhodného řešení pro mobilní platby teprve pracuje. Všichni tři tuzemští operátoři a největší banky vytvořily za tímto účelem asociaci MPA (Mobile Payment Association). Podle manažera e-business společnosti T-Mobile Tomáše Poláka ale zatím ještě není rozhodnuto ani to, jaká technologie by měla být v České republice pro mobilní platby používána.

„Belgický systém založený na textových zprávách se z pohledu uživatelského komfortu nejeví jako úplně optimální,“ tvrdí Polák. „Jako možná řešení se nabízejí spíše standardizace M-platby nebo přizpůsobení španělského řešení MobiPay podmínkám a možnostem Česka.“ Podle jeho mínění vkládají velké naděje operátoři také do plateb přes rozhraní RFID, které je v současnosti používáno například v Japonsku. Umožňuje jak větší nákupy, tak platby třeba v automatech na cigarety nebo nápoje. Vzhledem k náročnosti uvedení konkrétního systému do praxe (ve Španělsku podle MPA trvalo dva a půl roku) si tak čeští zákazníci na plnohodnotné mobilní platby zřejmě ještě několik let počkají.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít