Na mobil místo kreditky si počkáme

02. dubna 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
02. dubna 2007, 00:00

MOŽNOSTI PLATEB TELEFONEM Využití mobilních telefonů pro elektronické makroplatby se v Česku zatím pouze připravuje. Například ve Španělsku už ale přes mobil můžete platit v obchodě, prodejním automatu i na internetu. Potenciál mobilních telefonů, které v současnosti ve vyspělých zemích vlastní prakticky každý člověk, nespočívá pouze v čistě telekomunikačních službách.

MOŽNOSTI PLATEB TELEFONEM Využití mobilních telefonů pro elektronické makroplatby se v Česku zatím pouze připravuje. Například ve Španělsku už ale přes mobil můžete platit v obchodě, prodejním automatu i na internetu.

Potenciál mobilních telefonů, které v současnosti ve vyspělých zemích vlastní prakticky každý člověk, nespočívá pouze v čistě telekomunikačních službách. Operátoři vymýšlejí i další způsoby využití. Jedním z nich je používání mobilu k elektronickým platbám. V Česku jsou mobilní platby zatím v plenkách - uživatelé mají k dispozici pouze prémiové SMS a klienti operátora TMobile také takzvané m-platby. Limitem je však horní hranice částky, kterou lze tímto způsobem převádět.

V zahraničí ale již fungují ambiciózní systémy, které umožňují používání mobilního telefonu jako platební karty. Například španělští operátoři přišli s řešením zvaným MobiPay, pomocí kterého lze platit i vysoké částky například v kamenných obchodech, e-shopech nebo při úhradě účtů za elektřinu. Stejně tak oznámili brzké spuštění mobilních plateb založené na SMS operátoři v Belgii.

V Česku se na vývoji vhodného řešení pro mobilní platby teprve pracuje. Všichni tři tuzemští operátoři a největší banky vytvořily za tímto účelem asociaci MPA (Mobile Payment Association). Podle manažera e-business společnosti T-Mobile Tomáše Poláka ale zatím ještě není rozhodnuto ani to, jaká technologie by měla být v České republice pro mobilní platby používána.

„Belgický systém založený na textových zprávách se z pohledu uživatelského komfortu nejeví jako úplně optimální,“ tvrdí Polák. „Jako možná řešení se nabízejí spíše standardizace M-platby nebo přizpůsobení španělského řešení MobiPay podmínkám a možnostem Česka.“ Podle jeho mínění vkládají velké naděje operátoři také do plateb přes rozhraní RFID, které je v současnosti používáno například v Japonsku. Umožňuje jak větší nákupy, tak platby třeba v automatech na cigarety nebo nápoje. Vzhledem k náročnosti uvedení konkrétního systému do praxe (ve Španělsku podle MPA trvalo dva a půl roku) si tak čeští zákazníci na plnohodnotné mobilní platby zřejmě ještě několik let počkají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít