Na mobil místo kreditky si počkáme

02. dubna 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
02. dubna 2007, 00:00

MOŽNOSTI PLATEB TELEFONEM Využití mobilních telefonů pro elektronické makroplatby se v Česku zatím pouze připravuje. Například ve Španělsku už ale přes mobil můžete platit v obchodě, prodejním automatu i na internetu. Potenciál mobilních telefonů, které v současnosti ve vyspělých zemích vlastní prakticky každý člověk, nespočívá pouze v čistě telekomunikačních službách.

MOŽNOSTI PLATEB TELEFONEM Využití mobilních telefonů pro elektronické makroplatby se v Česku zatím pouze připravuje. Například ve Španělsku už ale přes mobil můžete platit v obchodě, prodejním automatu i na internetu.

Potenciál mobilních telefonů, které v současnosti ve vyspělých zemích vlastní prakticky každý člověk, nespočívá pouze v čistě telekomunikačních službách. Operátoři vymýšlejí i další způsoby využití. Jedním z nich je používání mobilu k elektronickým platbám. V Česku jsou mobilní platby zatím v plenkách - uživatelé mají k dispozici pouze prémiové SMS a klienti operátora TMobile také takzvané m-platby. Limitem je však horní hranice částky, kterou lze tímto způsobem převádět.

V zahraničí ale již fungují ambiciózní systémy, které umožňují používání mobilního telefonu jako platební karty. Například španělští operátoři přišli s řešením zvaným MobiPay, pomocí kterého lze platit i vysoké částky například v kamenných obchodech, e-shopech nebo při úhradě účtů za elektřinu. Stejně tak oznámili brzké spuštění mobilních plateb založené na SMS operátoři v Belgii.

V Česku se na vývoji vhodného řešení pro mobilní platby teprve pracuje. Všichni tři tuzemští operátoři a největší banky vytvořily za tímto účelem asociaci MPA (Mobile Payment Association). Podle manažera e-business společnosti T-Mobile Tomáše Poláka ale zatím ještě není rozhodnuto ani to, jaká technologie by měla být v České republice pro mobilní platby používána.

„Belgický systém založený na textových zprávách se z pohledu uživatelského komfortu nejeví jako úplně optimální,“ tvrdí Polák. „Jako možná řešení se nabízejí spíše standardizace M-platby nebo přizpůsobení španělského řešení MobiPay podmínkám a možnostem Česka.“ Podle jeho mínění vkládají velké naděje operátoři také do plateb přes rozhraní RFID, které je v současnosti používáno například v Japonsku. Umožňuje jak větší nákupy, tak platby třeba v automatech na cigarety nebo nápoje. Vzhledem k náročnosti uvedení konkrétního systému do praxe (ve Španělsku podle MPA trvalo dva a půl roku) si tak čeští zákazníci na plnohodnotné mobilní platby zřejmě ještě několik let počkají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít