Na mobil místo kreditky si počkáme

02. dubna 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
02. dubna 2007, 00:00

MOŽNOSTI PLATEB TELEFONEM Využití mobilních telefonů pro elektronické makroplatby se v Česku zatím pouze připravuje. Například ve Španělsku už ale přes mobil můžete platit v obchodě, prodejním automatu i na internetu. Potenciál mobilních telefonů, které v současnosti ve vyspělých zemích vlastní prakticky každý člověk, nespočívá pouze v čistě telekomunikačních službách.

MOŽNOSTI PLATEB TELEFONEM Využití mobilních telefonů pro elektronické makroplatby se v Česku zatím pouze připravuje. Například ve Španělsku už ale přes mobil můžete platit v obchodě, prodejním automatu i na internetu.

Potenciál mobilních telefonů, které v současnosti ve vyspělých zemích vlastní prakticky každý člověk, nespočívá pouze v čistě telekomunikačních službách. Operátoři vymýšlejí i další způsoby využití. Jedním z nich je používání mobilu k elektronickým platbám. V Česku jsou mobilní platby zatím v plenkách - uživatelé mají k dispozici pouze prémiové SMS a klienti operátora TMobile také takzvané m-platby. Limitem je však horní hranice částky, kterou lze tímto způsobem převádět.

V zahraničí ale již fungují ambiciózní systémy, které umožňují používání mobilního telefonu jako platební karty. Například španělští operátoři přišli s řešením zvaným MobiPay, pomocí kterého lze platit i vysoké částky například v kamenných obchodech, e-shopech nebo při úhradě účtů za elektřinu. Stejně tak oznámili brzké spuštění mobilních plateb založené na SMS operátoři v Belgii.

V Česku se na vývoji vhodného řešení pro mobilní platby teprve pracuje. Všichni tři tuzemští operátoři a největší banky vytvořily za tímto účelem asociaci MPA (Mobile Payment Association). Podle manažera e-business společnosti T-Mobile Tomáše Poláka ale zatím ještě není rozhodnuto ani to, jaká technologie by měla být v České republice pro mobilní platby používána.

„Belgický systém založený na textových zprávách se z pohledu uživatelského komfortu nejeví jako úplně optimální,“ tvrdí Polák. „Jako možná řešení se nabízejí spíše standardizace M-platby nebo přizpůsobení španělského řešení MobiPay podmínkám a možnostem Česka.“ Podle jeho mínění vkládají velké naděje operátoři také do plateb přes rozhraní RFID, které je v současnosti používáno například v Japonsku. Umožňuje jak větší nákupy, tak platby třeba v automatech na cigarety nebo nápoje. Vzhledem k náročnosti uvedení konkrétního systému do praxe (ve Španělsku podle MPA trvalo dva a půl roku) si tak čeští zákazníci na plnohodnotné mobilní platby zřejmě ještě několik let počkají.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít