Na letišti jsme čekali 14 hodin

10. ledna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
10. ledna 2005, 00:00

Zkušenost cestujícíhoLevné letenky mohou být někdy zrádné. Přinášíme příběhy lidí, kteří chtěli letět lacino, ale byl v tom háček.Cestující sice za levné letenky zaplatí málo, ale za to musí očekávat menší servis a také přísnější podmínky cesty. Problémem může být třeba nemožnost měnit rezervací nebo velké zpoždění letů.

Zkušenost cestujícího Levné letenky mohou být někdy zrádné. Přinášíme příběhy lidí, kteří chtěli letět lacino, ale byl v tom háček. Cestující sice za levné letenky zaplatí málo, ale za to musí očekávat menší servis a také přísnější podmínky cesty. Problémem může být třeba nemožnost měnit rezervací nebo velké zpoždění letů. Následují skutečné příběhy lidí, kteří na to doplatili. NOVOU LETENKU NEVYSTAVÍME Barbora Sevčíková sehnala levné spojení do Říma s nízkotarifními aerolinkami Smart Wings. Za dvě zpáteční letenky pro sebe a pro kolegu zaplatila dohromady jen sedm tisíc korun. Někde ale letenky založila a už je nenašla. Zdánlivě banální ztráta se ale ukázala jako neřešitelný problém. „Mluvila jsem o tom s agentkou, která mi letenku prodala a ukázalo se, že novou mi nevystaví. Přitom jsem měla potvrzení o platbě a situaci řešila zhruba měsíc před odletem!“ Sevčíková tak přišla o peníze a do Říma stejně neletěla. ČAS SI HLÍDEJTE SAMI

Paní Simona se potřebovala dostat ze severní Moravy do Francie. Zaplatila si let z Kunovic do Prahy u nízkotarifní společnosti Discovery Travel. Z Prahy jí navazoval let do Paříže. Před odletem se pro jistotu telefonicky dotázala, zda se nic nemění. Čekala ji špatná zpráva. Odlet z Kunovic byl odložen o dvě hodiny. Simona by tak nestihla ani navazující letadlo v Praze. Musela proto jet do hlavního města autem a letenku z Kunovic nechat propadnout. „Nejhorší je, že kdybych se sama nedotázala, společnost by mě na zpoždění neupozornila a linka do Paříže by mi uletěla,“ zlobí se paní Simona.

ZPOŽDĚNÍ JEDEN DEN JE V TOLERANCI

Pan Martin si udělal několikadenní výlet do Istanbulu. Nabídka vypadala lákavě. V relativně nízké ceně byl kromě samotného letu zahrnut i hotel a snídaně. Při návratu vzal ale příjemný dojem z pobytu za své. Odlet charterového letu z Turecka do České republiky se totiž opozdil o celých čtrnáct hodin. Přitom samotný let trval pouhé dvě hodiny. Noc strávená na letišti byla martýriem. „Byli jsme už kompletně odbavení, takže jsme museli celou tu nekonečnou dobu čekat v celním prostoru, V nevelké místnosti se tísnila víc než stovka cestujících. Spát se téměř nedalo. Navíc jsme u sebe měli jen příruční zavazadla,“ vypráví Martin. Důvodem zpoždění bylo prý špatné počasí a to, že letadlo Travel Servisu, které mělo spoj zajistit, přiletělo pro cestující pozdě. Zpoždění 14 hodin bylo ale ještě v toleranci, kterou letecká společnost měla. „Protože se jednalo o levný charterový let, mohlo se letadlo zpozdit až o 24 hodin, aniž by to bylo porušení nějakých pravidel,“ krčí rameny pan Martin.

VÍZUM POTŘEBUJETE l NA PĚT MINUT

Podnikatelka Lenka Vojtíškova hledala levné letecké spojení do Kostariky. Několik dni pátrala na Internetu, až ho našla. Let se společností KLM měl stát jen 16 tisíc korun, což je o 30 procent nižší cena, než je běžný tarif. Podnikatelka telefonicky letenku zarezervovala a začala si balit. Vízum nemusela řešit, protože s Kostarikou má Česká republika bezvízový styk. Když ale Vojtíškova přišla do pobočky letenku v hotovosti zaplatit, čekalo ji nemilé překvapení. „Úřednice na přepážce se jakoby mimochodem ujišťovala, jestli mám vízum do Spojených států amerických. To jsem samozřejmě neměla. Bez něj ovšem nemůžete letět. Většina linek směřujících do Latinské Ameriky má totiž mezipřistání na Floridě v USA. A americké úřady vyžadují i na tu chvilku, než přestoupíte na letišti z letadla do letadla, plnohodnotné vízum.“ Vojtíškova tedy musela rezervaci zrušit. Jednání s americkou ambasádou je totiž zdlouhavé a samotné vízum je natolik drahé, že relativizuje nízkou cenu letenky. Vojtíškova se pozastavuje nad tím, že ji prodejce neupozornil na nutnost víza ihned. „Mohlo se klidně stát, že bych letenku zaplatila a tuhle povinnost zjistila až potom. Byly by to vyhozené peníze, protože tyto levné letenky nelze stornovat. Nebo hůř, odletěla bych a úřady v USA by mě poslaly prvním letadlem zpátky,“ říká Lenka Vojtíškova.

NOVOTNÝ JAKO NOVOTNÝ

Přísná kritéria levných letenek mohou někdy klientovi nahrát. Jiří Novotný, ředitel jedné pražské společnosti, měl letět na služební cestu do Srbska a Černé Hory. Levnou letenku nebylo možné stornovat. Podmínky neumožňovaly ani měnit datum odletu nebo jméno, na které byla letenka rezervována. Ředitel ovšem nakonec nemohl kvůli pracovnímu vytížení do Bělehradu odletět. „Pomohla nám ale náhoda,“ vypráví. „Můj syn, který také pracuje v naší společnosti, se jmenuje úplně stejně jako já. V cestovní agentuře nám řekli, že může klidné letět on. Letenka je totiž vystavená na jméno a rezervace není nijak dále specifikována. Ani datem narození, ani číslem pasu. Takže jsme letenku nemuseli nechat propadnout,“ uzavírá Jiří Novotný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít