Na lékárny by měl platit zákon trhu

20. března 2006, 00:00 - KRISTÝNA DUŠKOVÁ-JANOUCHOVÁ
20. března 2006, 00:00

LEONA ŠTĚPKOVÁ, MAJITELKA LÉKÁRNY: Leona Štěpková je majitelkou malé lékárny v Hrobu a výdejny léků v Hostomicích. V současné době je členkou představenstva České lékárnické komory v Praze. Vlivem Rathových reforem této podnikatelce klesl obrat o 10 procent za dva měsíce.

LEONA ŠTĚPKOVÁ, MAJITELKA LÉKÁRNY:

Leona Štěpková je majitelkou malé lékárny v Hrobu a výdejny léků v Hostomicích. V současné době je členkou představenstva České lékárnické komory v Praze. Vlivem Rathových reforem této podnikatelce klesl obrat o 10 procent za dva měsíce. Jste majitelkou malé lékárny a výdejny léků. Jak ovlivnilo snížení marže vaše podnikání?

Pokud mohu soudit podle uplynulých dvou měsíců, tak u mě došlo ke snížení obratu o téměř deset procent v porovnání se stejnými měsíci roku předchozího. Nedokážu samozřejmě posoudit, zda k poklesu došlo pouze v důsledku snížení obchodní přirážky, nebo je součtem více faktorů. Vliv může mít i fakt, že lékaři předepisují méně léků a často ty levnější.

Můžete uvést, jaké máte náklady? Průměrné náklady mé lékárny a výdejny jsou okolo 140 tisíc měsíčně. Největším výdajem jsou samozřejmě mzdy zaměstnanců, které u mě činí více než polovinu hrubého zisku. Zaměstnávám čtyři zaměstnance, tedy jednu magistru, dvě laborantky a jednu uklízečku. Propuštění některé ze zaměstnankyň či zkrácení úvazku by znemožnilo provozování lékárny a výdejny v souladu se zákony a dalšími právními předpisy v rámci stávající provozní doby. Většina ostatních provozních nákladů je podobná jako u ostatních podnikatelů. Navíc ale musím kupovat chemikálie na pravidelné čištění destilačního přístroje a platit měsíční atesty destilované vody. Peníze stojí i validace vah metrologickým ústavem, pravidelná kalibrace teploměrů v každé místnosti a každé lednici, pravidelná kontrola sterilizátoru… Někteří podnikatelé mají daleko nižší marže než lékárny a považují lékárny za privilegovaný byznys. Co na to říkáte?

Jistě že někteří podnikatelé mají daleko nižší marže než lékárníci, stejně jako jiní je mají vyšší. Každý podnikatel přece ví, že samotná výše obchodní přirážky o ničem nevypovídá. Je nezbytné posuzovat marži vzhledem k obratu, šíři sortimentu, poměru vysokoobratových ku nízkoobratovým zásobám, způsobu platby za zboží a nutnosti zaměstnávat kvalifikovaný personál povinně přítomný po celou provozní dobu. Více než polovinu sortimentu bez předpisu prostě prodat nesmíme, i kdyby pacient jakkoliv chtěl nebo byla ohrožena doba použitelnosti. Řídit skladbu zboží musím nejen podle přání klientů, ale i podle lékařů v okolí a úhradových vyhlášek. Změny jsou často velké a víme o nich jen několik dní předem. Lékárny jsou ze zákona povinny poskytnout léky na předpis všem občanům, byť pojištěným u krachující či neplatící pojišťovny. Já osobně jsem za 10 let přišla o platby třech zkrachovalých pojišťoven Hornická, Sport a Garant Hospital. Souhlasím. I lékárny byly, jsou a budou ohroženy krachem „vlivem trhu“. To je normální a nic proti tomu nenamítám. Státní regulační zásahy ovšem nemají s trhem nic společného. Jejich dopad se nedá nijak zmírnit, je okamžitý a je zcela v rozporu se stále rostoucími a také regulovanými vstupy, jako jsou třeba energie.

MĚSÍČNÍ BILANCE MALÉ LÉKÁRNY Obrat: 1 000 000 Kč

Náklady: 140 000 Kč

Hrubý zisk: 170 000 Kč  

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít