Na krizi získáme

25. září 2008, 19:20 - Karel Zaoral
25. září 2008, 19:20

Jeanem Pastré

Finanční krize zmítá kurzy akcií v divokém rytmu. Investoři opouštějí pozice a pro delší růstový trend chybí likvidita. Cena peněz na volném trhu vysoce převyšuje sazby centrálních bank. Privátní bankéři dokázali svým klientům poradit často ještě těsně před vypuknutím krize. „Na současném dění budou mít privátní banky jako sektor navrch, to však neznamená, že z toho máme radost,“ říká Jean Pastré, společník Lombard, Odier, Darier Hentsch & Cie. Týdeník EURO s ním hovořil o příčinách vzniku krize i o možnostech, jak ji v relativním klidu přečkat.

EURO: Je sektor privátních bank opravdu odolnější než zbytek finančního světa? PASTRÉ: Dá se to tak říci, i když záleží na konkrétních případech. Krizi jsme sledovali od počátku se zvláštním zájmem, přestože jí nejsme zasaženi. Nejsme investiční ani obchodní banka, jsme banka, která se stará o správu aktiv a investic našich klientů. Tím je naše výhoda jasně daná a je nutné říci, že naše komentáře ke krizi budou ovlivněny tímto hlediskem.
Můžeme říci, že došlo k určitému směšování jednotlivých typů bankovnictví – investičního, komerčního, správy aktiv a podobně do jednoho neprůhledného mixu. Právě střety zájmů související s takovým směšováním nebo zaměňováním stojí za touto krizí jako jedna z příčin vzniku. Jsme znepokojeni vývojem a stavem finančních trhů. V poslední době ale můžeme říct, že monetární autority situaci zvládají úspěšně. Zejména americké úřady zodpovědné za finanční sektor.

EURO: Jenže zásahy administrativy říkají, že bankéř může jakkoliv riskovat, protože pokud přijde katastrofa, společnost za něj zaplatí účet. Celé to připomíná spíše kasino… PASTRÉ: Riziko úpadku velkých společností a jeho dopad na společnost je aktuální otázka, analýza příčin a důsledků může být a bude provedena později. Existují dva scénáře, buďto nechat společnost zaniknout s vědomím následků, nebo jí pomoci za cenu zespolečenštění nákladů na minulé zisky těch firem. Druhá věc je hodnocení příčin. Dle mého názoru vše spočívá ve špatném řízení v minulosti, například úrokové míry byly příliš nízké. Stalo se také to, že v těch několika posledních letech se odkládala složitá rozhodnutí do budoucna. Když oddalujete řešení, narůstají jeho náklady.

EURO: Nedostatek peněz na úvěry ovlivní postupně celou ekonomiku. Které sektory se budou jako první potýkat s vážnými problémy? PASTRÉ: Promítne se to napříč ekonomikou a celým hospodářstvím. Nedostatek úvěrů a složitý přístup k penězům bude v důsledku znamenat zpomalení ekonomik. Některé sektory na tom budou lépe, protože nejsou příliš úvěrově zatíženy, a v jiných odvětvích, kde jsou společnosti závislé na cizích zdrojích, to bude horší. Zmiňme energetiku jako jednu z oblastí, která utrpí méně než ostatní.

EURO: Změní současná krize pohled na skutečnou hodnotu aktiv? PASTRÉ: Je to možné. Svět se bude každopádně dívat na investice jinak, možná jim bude skutečně přikládat jinou hodnotu. Dříve se na aktivech hodnotilo, jakým způsobem je možné je použít jako podklad pro půjčku, díky níž vyděláme další peníze. Dnes bude soustředěna pozornost na aktiva co do jejich skutečné hodnoty, nebudou už považována za meziprodukt, na jehož účet je možné získat další prostředky.

EURO: Co radíte klientům, kteří chtějí využít nízkých cen a investovat už nyní? PASTRÉ: Opatrnost. Určitá aktiva budou stále čelit znehodnocení. Dnes je tedy možná ještě brzy na to, abychom nějakým razantním způsobem intervenovali na trhu. Nedostatek likvidity bude mít za následek výrazné cenové pohyby jednotlivých druhů aktiv. Právě v tomto momentu se zhodnotí přístup privátní banky, založený na dlouhodobé perspektivě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít