Na krizi získáme

25. září 2008, 19:20 - Karel Zaoral
25. září 2008, 19:20

Jeanem Pastré

Finanční krize zmítá kurzy akcií v divokém rytmu. Investoři opouštějí pozice a pro delší růstový trend chybí likvidita. Cena peněz na volném trhu vysoce převyšuje sazby centrálních bank. Privátní bankéři dokázali svým klientům poradit často ještě těsně před vypuknutím krize. „Na současném dění budou mít privátní banky jako sektor navrch, to však neznamená, že z toho máme radost,“ říká Jean Pastré, společník Lombard, Odier, Darier Hentsch & Cie. Týdeník EURO s ním hovořil o příčinách vzniku krize i o možnostech, jak ji v relativním klidu přečkat.

EURO: Je sektor privátních bank opravdu odolnější než zbytek finančního světa? PASTRÉ: Dá se to tak říci, i když záleží na konkrétních případech. Krizi jsme sledovali od počátku se zvláštním zájmem, přestože jí nejsme zasaženi. Nejsme investiční ani obchodní banka, jsme banka, která se stará o správu aktiv a investic našich klientů. Tím je naše výhoda jasně daná a je nutné říci, že naše komentáře ke krizi budou ovlivněny tímto hlediskem.
Můžeme říci, že došlo k určitému směšování jednotlivých typů bankovnictví – investičního, komerčního, správy aktiv a podobně do jednoho neprůhledného mixu. Právě střety zájmů související s takovým směšováním nebo zaměňováním stojí za touto krizí jako jedna z příčin vzniku. Jsme znepokojeni vývojem a stavem finančních trhů. V poslední době ale můžeme říct, že monetární autority situaci zvládají úspěšně. Zejména americké úřady zodpovědné za finanční sektor.

EURO: Jenže zásahy administrativy říkají, že bankéř může jakkoliv riskovat, protože pokud přijde katastrofa, společnost za něj zaplatí účet. Celé to připomíná spíše kasino… PASTRÉ: Riziko úpadku velkých společností a jeho dopad na společnost je aktuální otázka, analýza příčin a důsledků může být a bude provedena později. Existují dva scénáře, buďto nechat společnost zaniknout s vědomím následků, nebo jí pomoci za cenu zespolečenštění nákladů na minulé zisky těch firem. Druhá věc je hodnocení příčin. Dle mého názoru vše spočívá ve špatném řízení v minulosti, například úrokové míry byly příliš nízké. Stalo se také to, že v těch několika posledních letech se odkládala složitá rozhodnutí do budoucna. Když oddalujete řešení, narůstají jeho náklady.

EURO: Nedostatek peněz na úvěry ovlivní postupně celou ekonomiku. Které sektory se budou jako první potýkat s vážnými problémy? PASTRÉ: Promítne se to napříč ekonomikou a celým hospodářstvím. Nedostatek úvěrů a složitý přístup k penězům bude v důsledku znamenat zpomalení ekonomik. Některé sektory na tom budou lépe, protože nejsou příliš úvěrově zatíženy, a v jiných odvětvích, kde jsou společnosti závislé na cizích zdrojích, to bude horší. Zmiňme energetiku jako jednu z oblastí, která utrpí méně než ostatní.

EURO: Změní současná krize pohled na skutečnou hodnotu aktiv? PASTRÉ: Je to možné. Svět se bude každopádně dívat na investice jinak, možná jim bude skutečně přikládat jinou hodnotu. Dříve se na aktivech hodnotilo, jakým způsobem je možné je použít jako podklad pro půjčku, díky níž vyděláme další peníze. Dnes bude soustředěna pozornost na aktiva co do jejich skutečné hodnoty, nebudou už považována za meziprodukt, na jehož účet je možné získat další prostředky.

EURO: Co radíte klientům, kteří chtějí využít nízkých cen a investovat už nyní? PASTRÉ: Opatrnost. Určitá aktiva budou stále čelit znehodnocení. Dnes je tedy možná ještě brzy na to, abychom nějakým razantním způsobem intervenovali na trhu. Nedostatek likvidity bude mít za následek výrazné cenové pohyby jednotlivých druhů aktiv. Právě v tomto momentu se zhodnotí přístup privátní banky, založený na dlouhodobé perspektivě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít