Na kolik vás vyjde dovoz z Číny? Vyplatí se opatrnost

01. srpna 2009, 00:00 - Jakub Křižka, Centrum pro hospodářskou spolupráci s Čínou
01. srpna 2009, 00:00

Co vše je potřeba vzít v potaz při kalkulacích cen dovozu zboží? Pokusíme se nastínit faktory, které v mezinárodním obchodu výrazně ovlivňují nákladovou složku.

Autor: www.a1-kontejner.cz

Cena deklarovaná výrobcem, bývá ve většině případů uváděna jako FOB (Free On Board) společně se jménem přístavu. Výrobce zde má povinnost uhradit náklady spojené s výrobou zboží a jeho dopravou k nalodění v ujednaném přístavu. Kupující je pak povinen zajistit lodní prostor a uvědomit prodávajícího o jménu lodi, místu a dnech určených pro dodání zboží na loď. Veškeré další náklady a rizika spojené s dopravou pak přecházejí na kupujícího okamžikem dodání zboží na palubu lodi.

Stejně jako u letecké dopravy podléhají ceny neustálému vývoji, proto je vždy potřeba zjistit si aktuální ceny u dopravce. Pochopitelně záleží i na množství a objemu zboží, přístavu vyplutí apod. Pokud je vaše zásilka menšího rozsahu (řekněme do 1 m3), cena se může pohybovat 200-250 USD za přepravu lodí. U celých kontejnerů se pak cena orientačně může pohybovat v rozmezí cca 2 000 – 3 000 USD. Pokud uvažujete o dražším či choulostivějším zboží, určitě se vyplatí přemýšlet také o jeho možném pojištění.

Dalším nákladem, který vstupuje do ceny dováženého zboží, je clo. Jeho konkrétní výši pro daný typ výrobků lze nalézt v systému integrovaného tarifu EU TARIC. Na tomto místě je zapotřebí upozornit na fakt, že clo se vyměřuje z celkové částky zahrnující jak hodnotu zboží, tak i cenu jeho dopravy do prvního místa určení na území EU. Pro pořádek je rovněž nutné uvést, že celní určení dle TARICu, které provedete samostatně, se nakonec nemusí shodovat se zařazením, které provede celní orgán při samotném celním řízení. Při práci s databází TARIC je proto nutné nepřehlédnout specifika výrobku, která mohou být rozhodná pro přiřazení do té či oné kategorie.

Třetí položkou prodražující dovoz zboží je daň z přidané hodnoty, případně spotřební daň, která se vyměřuje na dovážené zboží v zákonné výši podle Zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, respektive Zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních.

Výše uvedené náklady je zapotřebí kalkulovat vždy. Další nákladové položky, které mohou vstoupit do hry v některých případech, jsou pak spojené především s:

a) Potřebnými certifikacemi – dovoz některých produktů je spojen s nutností nejrůznějších certifikací. Vždy je tedy zapotřebí prověřit, zda se nějaké podobné opatření netýká i Vašeho produktu. V řadě případů postačí deklarace výrobce, že výrobky splňují požadavky příslušných norem. Vzhledem k tomu, že ve svém důsledku ponesete za soulad s normami zodpovědnost vy, je vhodné nechat výrobek, který kupujete, otestovat nezávislou certifikovanou institucí. Výše poplatků spojených s naplňováním potřebných certifikací je pak zpravidla odvislá od obtížnosti požadovaných testů, množství norem, dle kterých je test prováděn či počtu zkoumaných parametrů. Ceny se také liší v zahraničních a českých laboratořích. Řádově za atest zaplatíte od několika tisíc korun výše.

b) Kontrolou zboží – kontrola zboží představuje krok, který by v rámci kalkulací neměl být opominut. Ideální je v tomto případě osobní kontrola, která je nákladově spojena s letenkou, ubytováním a programem cesty. Kontrolou je ovšem možné pověřit i nezávislý subjekt, který výrobce navštíví a na základě stanovených kritérií kontrolu provede. Tato služba je z nákladového hlediska výhodnější (přímé náklady, časová úspora), na druhou stranu nic se nevyrovná osobní kontrole.

c) Ochranou práv duševního vlastnictví – pokud se rozhodnete pro registraci Vašich práv duševního vlastnictví, je zapotřebí počítat s administrativními poplatky spojenými s podáním a registrací žádosti. Další poplatky jsou pak spojené s udržováním aktivního statutu patentu a platí se každoročně. Tyto poplatky navíc s přibývajícími roky platnosti registrace rostou.

Za podání přihlášky patentu tak v Číně zaplatíte 950 RMB (cca 2 500Kč), v případě užitného vzoru 500 RMB (1 320 Kč). Za podrobné zkoumání patentu z hlediska splnění podmínek registrace (novost apod.) zaplatíte 2 500 RMB (6 600Kč). Roční poplatky se za udržení patentu se pohybují ve výši 900 RMB za první tři roky, během třetího až dvacátého pak postupně rostou až k 8 000 RMB. V případě užitného vzoru (desetiletá ochrana) se tyto poplatky pohybují na škále 600 – 2 000 RMB ročně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít