Na kolik se mám pojistit?

11. listopadu 2002, 00:00 - Jiří Fencl
11. listopadu 2002, 00:00

Není snadné určit výši pojistné částky pro konkrétního člověka U rizikového životního pojištění se kupovaná pojistná ochrana nevztahuje na pojištěného, ale na oprávněné osoby (nejčastěji na jeho rodinu). A právě pojistná částka určuje výši finančních prostředků, které oprávněné osoby dostanou.

Není snadné určit výši pojistné částky pro konkrétního člověka

U rizikového životního pojištění se kupovaná pojistná ochrana nevztahuje na pojištěného, ale na oprávněné osoby (nejčastěji na jeho rodinu).

A právě pojistná částka určuje výši finančních prostředků, které oprávněné osoby dostanou. Pokud jste svobodní a nejsou na vás finančně závislé jiné osoby, se stanovením pojistné částky nemáte žádné starosti, neboť rizikové životní pojištění není produkt pro vás. V opačném případě, tedy v situaci, že životní pojištění z různých důvodů potřebujete, byste se o pojistnou částku měli zajímat. I v tomto případě platí, že není radno se spoléhat pouze na rady pojistných agentů. Bohužel, většina jejich zákazníků nemá při pohovoru vlastní představu o podobě pojištění ani o výši potřebné pojistné částky. To některé neseriózní pojistné agenty může svádět k tomu, aby doporučovali svým zákazníkům produkty, které nejsou nejlepší pro ně, ale jsou výhodné z hlediska výše provize pro samotného prodejce.

Výše pojistné částky

Pojistná částka je součástí pojistné smlouvy a určení její výše plně závisí na rozhodnutí pojištěného. Tuto pojistnou částku si může později za určitých podmínek zvyšovat či u některých pojišťoven i snižovat. Může také uzavírat další životní pojištění u stejné či jiné pojišťovny a v případě pojistné události dostanou oprávněné osoby vyplacenou pojistnou částku ze všech pojistek. Pokud pojištěný nastaví pojistnou částku příliš vysoko, dojde k tzv. přepojištění (platil by zbytečně vyšší pojistné) a pokud si stanoví pojistnou částku velmi vysokou, mohl by být dokonce podezřelý z pojistného podvodu. Pojišťovna si totiž může například ve svých interních pravidlech jako ochranný prvek stanovit, že jeli sjednaná pojistná částka vyšší než určitý násobek ročního příjmu pojištěné osoby, je třeba tuto smlouvu více prověřit. Pokud je pojistná částka naopak stanovena příliš nízko, dochází k podpojištění. V případě úmrtí pojištěného by pak peníze od pojišťovny nepostačovaly na uhrazení všech přímých a nepřímých závazků rodiny. Od výše pojistné částky základního pojištění se rovněž odvozují limity maximálního plnění různých připojištění (např. připojištění závažných onemocnění). Je-li základní pojistná částka nízká, budou automaticky nižší i pojistné částky jednotlivých zahrnutých připojištění.

Česká asociace pojišťoven

Důležitosti správného nastavení pojistné částky si je vědoma i Česká asociace pojišťoven, která vydala klientům následující doporučení: “ Zvažte výši pojistné částky, aby odpovídala vašim potřebám. Chcete-li spořit na stáří a sjednat pojištění pro případ smrti nebo dožití, tak přiměřená je až pojistná částka nad jeden roční hrubý plat. Vezměte v úvahu, že pojišťovny nabízejí zvýšení pojistného v závislosti na vývoji inflace nebo na indexu vývoje kupní síly.Tímto způsobem se vaše pojistná částka neznehodnotí.“

Pojišťovny

Od zástupců pojišťoven se lze dále setkat s následujícími doporučeními:

Pojistnou částku stanovte minimálně ve výši jednoho hrubého ročního platu.

Optimální pojistná částka činí 2 až 3násobek čistého ročního příjmu.

Typická rodina by měla uzavřít pojištění na pojistnou částku minimálně 500 000 Kč.

Tato doporučení jsou pouze obecná a konkrétní výše vhodné pojistné částky se pro jednotlivé zákazníky bude samozřejmě výrazně odlišovat. Záleží na věku klienta, jeho příjmech, na skutečnosti, zda žije sám, nebo v rodině (jak početné a s jakými příjmy) apod. Jinou pojistnou částku pro případ úmrtí bude potřebovat samostatně žijící člověk a jinou muž živící tříčlennou rodinu s milionovou hypotékou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít