Na klikací frontě klid

13. května 2013, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
13. května 2013, 12:00

Nic dobrýho z toho nekouká, když do plachet nám vítr nefouká, zpívá v jedné ze svých písní skupina Traband. Do takového bezvětří se o víkendu dostali i němečtí Piráti, strana, která dlouhodobě útočí na pětiprocentní hranici vstupu do Bundestagu.

Na svém víkendovém sjezdu v braniborském Neumarktu si chtěla odhlasovat, aby do svých řad zavedla „digitální demokracii“. Registrovaní příznivci strany by klikáním přímo úkolovali pirátské politiky a vznikl by tak přímý mandát, který by se utvářel on-line. To je lákavá myšlenka – jenže neprošla. Pirátům se vymstilo pravidlo dvoutřetinové většiny, a tak i když si největší skupina nejúspěšnější alternativní strany Německa přeje klikací demokracii, vše zůstane na mrtvém bodě. Inu – bezvětří.

Ba co víc, v platnosti zůstal systém „liquid feedback“. Což je mechanismus dotazování členské báze po pirátském intranetu, který je sám o sobě stejně nepružný a pomalý jako zjišťování názorů oblastních skupin klasických stran.

Hranice přímé demokracie

Neúspěch Pirátů dobře ukazuje, že přímá demokracie má své hranice. Pokud jde o rozhodování třeba na komunální úrovni, je každý pro. Zda dát příspěvek raději fotbalistům nebo hasičům nebo jestli obec zadlužit kvůli několika metrům kanalizace, bez níž místní desítky let docela dobře žili, má chuť i kompetence rozhodnout každý. Koneckonců i v Česku nám ti báječní mužové a ženy na radnicích neustále říkají, že v zastupitelstvech se neřeší politická příslušnost a každý pracuje pro blaho obce. Opravdu? Proč se potom za své partaje nechávají zvolit?

Když ale dojde na otázky „velké politiky“, jsme v koncích. Daně? Nejlépe samozřejmě neplatit žádné, ale co pak s deficitem veřejných financí? Úředníci? Zadat audit a kdo je zbytečný, jde z kola ven. Jenže každá evaluace zjistí, že byrokraté se neflákají a představy, že to jde dělat jinak a lépe, dosud nikdo nenaplnil.

Člověk toho nakonec od politiků nakonec moc nechce. Především to, aby se mu nepletli do života a každý týden neměnili pravidla hry. A ta jsou v zásadě jednoduchá. Platíme si pocit bezpečí, vědomí, že se dovoláme práva a že služby těm, kdo je potřebují, budou fungovat. A politici si to nějak přeberou a nás otravují jen jednou za čtyři roky. Pak ovšem tlačí na pilu a hřímají, že kdo nejde k volbám, může si za to sám. Vzoreček je to opravdu prostý. Jenže – zkuste se k němu nějak proklikat.


Čtěte další komentářa Blahoslava Hrušky:

Jaklovic amina

Lepší Björk v hrsti

Antirozhovor z Pasova


Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít