Na Hradě přituhuje, Zeman se inspiruje v Zimbabwe

22. února 2016, 12:00 - Petr Holec
22. února 2016, 12:00

Říkejme tomu třeba logika prázdné lahve slivovice, při níž selhává mozek. Nebo radši dvou lahví, jen pro jistotu. „Pokud syrská zákonná vláda o pomoc stála, proč by nemohla být poskytnuta?“ odpověděl prezident Miloš Zeman na otázku, jestli by se Rusko nemělo omluvit za nálety v Sýrii, při nichž Putinova armáda jako obvykle vzala i nemocnice a školy.

Myslím, že bychom na svého prezidenta měli být ještě více hrdí, než jak vychází z průzkumů veřejného mínění. Při svých nonstop prezidentských výjezdech na náměstích a v kulturácích o sobě Zeman rád vykládá, že je bývalý ekonom. Svatá pravda. A netrvá to úplně krátce, jen tak mimochodem. Možná by teď ale prezident měl přidat, že je i bývalý demokrat.

Syrská vláda je totiž asi stejně zákonná jako ta Mugabeho v Zimbabwe. Anebo jako někdejší komunistická vláda v Československu, když Zeman ještě býval komunista. Zpravidla se to přihodí zhruba následovně: uděláte puč, ovládnete armádu, policii, justici i média, načež si napíšete vlastní zákony, podle nichž je vaše vládnutí zákonné. A – voila – začnete vyhrávat volby s téměř stoprocentním volebním ziskem.

Pamatujete ještě na policejní šťáru na vládě, když tam panovala dvojice Nečas-Nagyová? Nebo spíš Nagyová-Nečas, abych zůstal objektivní a taky politicky korektní ohledně nového řazení pohlaví. Ano, nakonec to nedopadlo úplně nejlíp. Přesto: snad by podobná šťára nyní neškodila na Hradě. Evidentně tam totiž dochází k jistému mentálnímu vývoji, který obvykle taky nekončí dobře.

Takhle přece neargumentuje prezident členské země EU a mimochodem i vrchní velitel naší armády, ne? Nebo aspoň podle ústavy, samozřejmě: vím, že Zeman ve skutečnosti poslední dobou nevelí ani zmíněné lahvi kořalky, jak ukázal nejen u korunovačních klenotů. Ale nejde jen o to.

Prezident vycítil, že i v zemi, která nezná islámský ani jiný terorismus (atentát na exprezidenta Klause nepočítám; šlo o recesi a navíc útočník byl neznaboh) a kde nežijí téměř žádní muslimští přistěhovalci, můžete zažehnout slušnou nenávist, když ji budete permanentně živit a následně na ni hned i reagovat. I proto nás teď denně varuje před převážně muslimskými uprchlíky a hlavně premiéra Bohuslava Sobotku vyzývá, aby s migrací něco dělal.

Jak moudré. Nejvíc Syřanů totiž do Evropy utíká před „zákonným“ syrským prezidentem Asadem a poslední dobou také ruskými nálety, což je to samé. Málokomu se logicky chce umřít kvůli tomu, že zatímco Putin ekonomicky ruinuje vlastní občany, kompenzuje body popularity zabíjením lidí v jiné zemi. Zeman tak sám de facto živí migrační krizi, před níž nás doma varuje. Ale možná ho jen argumentačně vybavuje Jiří Ovčáček a to je pak jiná.

Dokud český prezident mediálně bojoval jen proti svým odpůrcům a na státní svátky na Hradě vyznamenával nomenklaturní kádry nebo staré estébačky, byla to v podstatě nevinná legrace. Ostatně celé jeho prezidentování jako by byla jen špatná reality show, která prostě jednou skončí. Jenže co začal 17. listopadu slavit s českými i ruskými extrémisty a veřejně obhajuje zločinné vůdce, co zabíjejí vlastní lidi, veškerá legrace přestává. Možná přišel čas na kalašnikova, jak nám radí jistý moudrý politik…


Čtěte také komentáře dalších redaktorů časopisu Euro:

Miroslav Zámečník: Kartel, který se nedohodne

Pavel Páral: Pachatelé dobra

Petr Weikert: Sociální dárek

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít