Na hádky už doplácejí menší firmy

23. července 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
23. července 2007, 00:00

MISTROVSTVÍ SVĚTA V LYŽOVÁNÍ 2009 Kolem přípravy lyžařského mistrovství světa v Liberci to vře. Úředníci se s organizátory dohadují o peníze. A také o to, kdo má velet přípravám šampionátu. Vše může skončit mezinárodní ostudou. Kdo už na spor doplatil? Menší firmy, které se podílejí na přípravných pracích.

MISTROVSTVÍ SVĚTA V LYŽOVÁNÍ 2009 Kolem přípravy lyžařského mistrovství světa v Liberci to vře. Úředníci se s organizátory dohadují o peníze. A také o to, kdo má velet přípravám šampionátu. Vše může skončit mezinárodní ostudou. Kdo už na spor doplatil? Menší firmy, které se podílejí na přípravných pracích.

Pořádání velkých sportovních akcí v Česku je asi prokleté. V čerstvé paměti je ještě spor o výstavbu pražské Sazka Areny před hokejovým šampionátem v roce 2004. Tehdy hrozilo, že se stadion nestihne včas dostavět. Soukromý investor žádal navyšování finanční podpory od státu, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) to odmítalo.

Podobná situace teď nastala při přípravách mistrovství světa v klasickém lyžování, které se má konat na Liberecku v roce 2009. Úpravy lyžařského areálu Ještěd a běžeckého okruhu u obce Vesec vyžadují stamilionové investice. Stát již přislíbil organizátorům podporu ve výši 569 milionů korun a nyní uvolnil ještě dalších 700 milionů do rozpočtu MŠMT. To na přípravu dohlíží a peníze postupuje dále pořádajícímu městu Liberec. Nyní ale převod peněz zastavilo a tím ustaly i přípravné práce.

Náklady se podle ministerstva neúměrně navyšují. Úředníci také žádají výměnu prezidenta organizačního výboru šampionátu, jímž je Roman Kumpošt. Místo něj by podle představ úředníků mohla v čele výboru usednout bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.

Dohady o personálním obsazení výboru ale značně zkomplikovaly celou přípravu. Zejména vážně hrozí, že se všechny potřebné práce nestihnou. Na spor, s nímž vlastně nemají nic společného, ovšem především již nyní doplatily firmy, které přípravné práce zajišťují.

VOLÍŠ LOSNU, NEBO MAŽŇÁKA? Podstatu problému trefně vyjádřil primátor Liberce Jiří Kittner. „Všichni se mě ptají, jestli volím Losnu, nebo Mažňáka. Já ale dobře vycházím jak s ministerstvem, tak s panem Kumpoštem. Mě zajímá hlavně to, aby se zase rozběhly přípravné práce,“ říká liberecký primátor.

Město Liberec je subjektem, který uzavíral smlouvy s dodavatelskými firmami. Teď jim nemůže za odvedené práce zaplatit. „Snažím se jim pomoct, ale pokud ministerstvo nepošle peníze, platit samozřejmě zatím nebude z čeho. Pro velké společnosti, jako je třeba Strabag, snad nebude výpadek plateb takovým problém, ty to ustojí. Potíže ale začínají mít menší firmy a subdodavatelé, pro které je nezaplacená faktura v řádu milionů korun dost zásadní,“ potvrzuje Kittner. „Například teď řeším případ jedné menší společnosti, která dodala sněžná děla. Sama je nakoupila, dopravila, ale zaplaceno nedostala,“ uvádí primátor.

Kauza podle něj dolehla zhruba na dvě desítky firem. Ty vyšly vítězně z 28 výběrových řízení na přípravné práce (některé firmy vyhrály vícero tendrů).

ÚŘEDNÍCI: CHCEME PROVĚŘIT HOSPODAŘENÍ

Ministerstvo ale zatím se zasláním peněz nespěchá. Chce udělat nejprve prověrku, zda jsou prostředky vynakládány hospodárně. „Chceme nejprve s městem Liberec a organizačním výborem vyjasnit investiční záměry, rozpis staveb, časový plán jejich realizace a další technickou specifikaci,“ informovala Karolína Svobodová z tiskového oddělení MŠMT.

Náměstek ministra Jaromír Soukup již dříve v tisku upozornil, že o diskutovaných 700 milionů byl posílen rozpočet rezortu, ale není automaticky řečeno, že musejí jít na přípravu šampionátu. Roman Kumpošt se zase podivil, že ministerstvo blokuje peníze kvůli jeho přítomnosti ve vedení výboru. Ten totiž pracuje s vlastním, na státu nezávislým rozpočtem. Se státními penězi nakládá jen město Liberec.

NA LATRÍNU JDĚTE DO LESA Práce na areálech každopádně již několik dní prakticky stojí, odkládá se také související stavba 250 nových bytů. „Je nešťastné, že se to stalo právě v letní sezoně, kdy jsou nejlepší klimatické podmínky pro stavební činnost,“ říká Kittner.

Kvůli odstávce se téměř určitě nestihnou areály připravit na leden 2008, kdy mají projít generálkou v podobě závodů Světového poháru v lyžování. „Při současném stavu budou diváci chodit při Světovém poháru na latrínu do lesa,“ varuje Karel Vacek ze společnosti Snowhill, která provozuje ještědský areál. Podle něj nestačí ani slíbená sedmisetmilionová finanční injekce. „Potřeba je ještě minimálně miliarda korun,“ míní Vacek. A pokud stát peníze nedá, je podle něj otázkou, zda pořádání šampionátu raději úplně nezrušit. „Finanční škrty by způsobily okleštěné mistrovství a rozpačitý dojem lyžařského světa,“ uzavírá varovnou prognózou Vacek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít