Na expanzi s Rakušany

28. listopadu 2007, 16:51 - Ondřej Hergesell
28. listopadu 2007, 16:51

Tomáš Pavlík

Rakouská společnost New Frontier Holding (HFH) koupila na konci října 60procentní podíl v české technologicko-konzultační společnosti Profinit. Akvizice firmy se zhruba čtvrtmiliardovým obratem byla prvním krokem holdingu v naplnění plánů na vybudování silné skupiny v regionu střední a východní Evropy. „Během několika následujících měsíců by měly do holdingu přibýt dvě až tři IT firmy z Balkánu. Já mám za úkol sledovat další potenciální akviziční cíle zde v České republice,“ říká Tomáš Pavlík, generální ředitel Profinitu, který se zároveň stal poradcem vedení holdingu.

EURO: Jak se stalo, že do Profinitu vstoupil rakouský investor? PAVLÍK: Za dobu existence Profinitu jsme dostali několik nabídek na prodej firmy, ale nikdy jsme na to nereflektovali a už vůbec jsme sami aktivně investora nehledali. Když letos přišli majitelé New Frontier Holdingu, zaujal nás především jejich nápad vytvořit velkou firmu v oblasti IT služeb, která by byla s pokrytím v regionu střední a východní Evropy schopna konkurovat jedničkám na trhu, jako jsou firmy Accenture, IBM či Logica. To nás hodně oslovilo, neboť kvalitou služeb se cítíme jako součást této „ligy“, ale logicky tam nepatříme z hlediska velikosti byznysu či značky. Nikdy jsme ani neměli dostatečný kapitál, abychom na to mohli pomýšlet.

EURO: Profinit je první součástí holdingu, který by měl v budoucnu těmto velkým firmám konkurovat? PAVLÍK: New Frontier chce uskutečnit alespoň jednu akvizici v každé středo a východoevropské zemi, přičemž kupovaná firma by měla být buď dostatečně velká, co do objemu tržeb, nebo zajímavá tím, co dělá. Vize vybudování holdingu s působností v celém regionu je zhruba pěti až šestiletá, přičemž Profinit je první společností, která do tohoto uskupení vstoupila. V horizontu několika týdnů by měla do holdingu přibýt jedna významná firma z Rumunska a jedna společnost z Bulharska.

EURO: Má holding zájem i o další české IT firmy? PAVLÍK: New Frontier má v České republice poměrně ambiciózní cíle - co do obratu a velikosti firmy - a k jejich naplnění velmi pravděpodobně nebude stačit jen Profinit, i kdybychom rostli o desítky procent ročně. Je tedy velmi pravděpodobné, že se holding ve spolupráci s námi bude rozhlížet po českém IT trhu a hledat další vhodné cíle pro akvizici.

EURO: Rekrutují se takové firmy i z okruhu konkurentů Profinitu? PAVLÍK: V tomto ohledu sledujeme několik směrů. Máme zájem o posílení kompetencí a schopností, které dnes Profinit má, to znamená o oblasti zakázkového vývoje softwaru na míru a business intelligence, tedy manažerské informační systémy. Zároveň máme zájem i o rozšíření portfolia o segmenty trhu, v kterých Profinit nepodnikal. Sledujeme ještě třetí linii, kterou je možný nákup firmy realizující velké obraty v českém IT, abychom získali silnější pozici na trhu.

EURO: Bavíme se jen o IT službách, nebo i o jiných segmentech trhu? PAVLÍK: Zatím je předčasné hovořit o konkrétnostech, jsme ve fázi monitorování trhu, ale klidně bychom mohli mít zájem o systémového integrátora, který prodává kombinaci IT služeb, hardwaru, softwaru či sítí.

EURO: Jak velký objem peněz má New Frontier připraven na akvizice na českém trhu, do jak velké transakce se můžete pustit? PAVLÍK: Cílem holdingu je získat na jednotlivých trzích vedoucí postavení. Z toho vyplývá, že holding má dostatek prostředků pro to, aby koupil libovolnou českou IT firmu. Samozřejmě nebudeme uvažovat o koupi velkých technologických gigantů, ale když řeknete jméno kterékoliv české IT společnosti, jsem přesvědčen, že New Frontier má připraveny zdroje, aby ji mohl koupit. V tom není problém. Jde o to tu firmu nalézt.

EURO: Uvažujete o tom, že by se všechny firmy do budoucna spojily pod jednu značku, ať v rámci Česka nebo dokonce celého regionu? PAVLÍK: Základní strategií New Frontieru je poskytovat zákazníkům lokální řešení prostřednictvím lokálních firem. Společnosti, byť budou fungovat v rámci holdingu, zůstanou i nadále do značné míry autonomní, stavět se bude na jejich existujících značkách a zavedeném lokálním brandu. Vytváření korporátní značky půjde velmi pozvolna a v několika krocích. V první fázi půjde o určitý typ co-brandingu, například k logu Profinitu se připojí dovětek typu „member of NFH“ nebo něco obdobného.

EURO: Podíl holdingu v Profinitu je prozatím 60procentní. Existuje nějaká opce či dohoda na další navyšování majetkového podílu Rakušanů? PAVLÍK: V současnosti mezi námi žádná opce neexistuje, nicméně cílem nás všech v horizontu šesti sedmi let je uvedení New Frontieru na burzu prostřednictvím IPO. V ten moment dojde ke konverzi podílů na akcie celého holdingu. Do té doby se ale musí vybudovat silná skupina, tedy soustředit se na akvizice v jednotlivých zemích, aby se vytvořila masa, kterou firma musí být, aby se mohlo k IPO přistoupit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít