Na expanzi s Rakušany

28. listopadu 2007, 16:51 - Ondřej Hergesell
28. listopadu 2007, 16:51

Tomáš Pavlík

Rakouská společnost New Frontier Holding (HFH) koupila na konci října 60procentní podíl v české technologicko-konzultační společnosti Profinit. Akvizice firmy se zhruba čtvrtmiliardovým obratem byla prvním krokem holdingu v naplnění plánů na vybudování silné skupiny v regionu střední a východní Evropy. „Během několika následujících měsíců by měly do holdingu přibýt dvě až tři IT firmy z Balkánu. Já mám za úkol sledovat další potenciální akviziční cíle zde v České republice,“ říká Tomáš Pavlík, generální ředitel Profinitu, který se zároveň stal poradcem vedení holdingu.

EURO: Jak se stalo, že do Profinitu vstoupil rakouský investor? PAVLÍK: Za dobu existence Profinitu jsme dostali několik nabídek na prodej firmy, ale nikdy jsme na to nereflektovali a už vůbec jsme sami aktivně investora nehledali. Když letos přišli majitelé New Frontier Holdingu, zaujal nás především jejich nápad vytvořit velkou firmu v oblasti IT služeb, která by byla s pokrytím v regionu střední a východní Evropy schopna konkurovat jedničkám na trhu, jako jsou firmy Accenture, IBM či Logica. To nás hodně oslovilo, neboť kvalitou služeb se cítíme jako součást této „ligy“, ale logicky tam nepatříme z hlediska velikosti byznysu či značky. Nikdy jsme ani neměli dostatečný kapitál, abychom na to mohli pomýšlet.

EURO: Profinit je první součástí holdingu, který by měl v budoucnu těmto velkým firmám konkurovat? PAVLÍK: New Frontier chce uskutečnit alespoň jednu akvizici v každé středo a východoevropské zemi, přičemž kupovaná firma by měla být buď dostatečně velká, co do objemu tržeb, nebo zajímavá tím, co dělá. Vize vybudování holdingu s působností v celém regionu je zhruba pěti až šestiletá, přičemž Profinit je první společností, která do tohoto uskupení vstoupila. V horizontu několika týdnů by měla do holdingu přibýt jedna významná firma z Rumunska a jedna společnost z Bulharska.

EURO: Má holding zájem i o další české IT firmy? PAVLÍK: New Frontier má v České republice poměrně ambiciózní cíle - co do obratu a velikosti firmy - a k jejich naplnění velmi pravděpodobně nebude stačit jen Profinit, i kdybychom rostli o desítky procent ročně. Je tedy velmi pravděpodobné, že se holding ve spolupráci s námi bude rozhlížet po českém IT trhu a hledat další vhodné cíle pro akvizici.

EURO: Rekrutují se takové firmy i z okruhu konkurentů Profinitu? PAVLÍK: V tomto ohledu sledujeme několik směrů. Máme zájem o posílení kompetencí a schopností, které dnes Profinit má, to znamená o oblasti zakázkového vývoje softwaru na míru a business intelligence, tedy manažerské informační systémy. Zároveň máme zájem i o rozšíření portfolia o segmenty trhu, v kterých Profinit nepodnikal. Sledujeme ještě třetí linii, kterou je možný nákup firmy realizující velké obraty v českém IT, abychom získali silnější pozici na trhu.

EURO: Bavíme se jen o IT službách, nebo i o jiných segmentech trhu? PAVLÍK: Zatím je předčasné hovořit o konkrétnostech, jsme ve fázi monitorování trhu, ale klidně bychom mohli mít zájem o systémového integrátora, který prodává kombinaci IT služeb, hardwaru, softwaru či sítí.

EURO: Jak velký objem peněz má New Frontier připraven na akvizice na českém trhu, do jak velké transakce se můžete pustit? PAVLÍK: Cílem holdingu je získat na jednotlivých trzích vedoucí postavení. Z toho vyplývá, že holding má dostatek prostředků pro to, aby koupil libovolnou českou IT firmu. Samozřejmě nebudeme uvažovat o koupi velkých technologických gigantů, ale když řeknete jméno kterékoliv české IT společnosti, jsem přesvědčen, že New Frontier má připraveny zdroje, aby ji mohl koupit. V tom není problém. Jde o to tu firmu nalézt.

EURO: Uvažujete o tom, že by se všechny firmy do budoucna spojily pod jednu značku, ať v rámci Česka nebo dokonce celého regionu? PAVLÍK: Základní strategií New Frontieru je poskytovat zákazníkům lokální řešení prostřednictvím lokálních firem. Společnosti, byť budou fungovat v rámci holdingu, zůstanou i nadále do značné míry autonomní, stavět se bude na jejich existujících značkách a zavedeném lokálním brandu. Vytváření korporátní značky půjde velmi pozvolna a v několika krocích. V první fázi půjde o určitý typ co-brandingu, například k logu Profinitu se připojí dovětek typu „member of NFH“ nebo něco obdobného.

EURO: Podíl holdingu v Profinitu je prozatím 60procentní. Existuje nějaká opce či dohoda na další navyšování majetkového podílu Rakušanů? PAVLÍK: V současnosti mezi námi žádná opce neexistuje, nicméně cílem nás všech v horizontu šesti sedmi let je uvedení New Frontieru na burzu prostřednictvím IPO. V ten moment dojde ke konverzi podílů na akcie celého holdingu. Do té doby se ale musí vybudovat silná skupina, tedy soustředit se na akvizice v jednotlivých zemích, aby se vytvořila masa, kterou firma musí být, aby se mohlo k IPO přistoupit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít