Na dobré smlouvě vydělají všichni

07. června 2004, 00:00 - admin
07. června 2004, 00:00

PROFIT PO DESETI LETECH Zkušenost Václava Krátkého z Liberce má dnes stejnou platnost jako před deseti lety, kdy se s ní podělil se čtenáři Profitu. Stále je totiž možné narazit na ty, kteří chtějí v obchodě získat všechny výhody pro sebe a zapomínají, že dobrý obchod je ten, který je výhodný pro obě, nikoliv jen pro jednu stranu.

PROFIT PO DESETI LETECH

Zkušenost Václava Krátkého z Liberce má dnes stejnou platnost jako před deseti lety, kdy se s ní podělil se čtenáři Profitu. Stále je totiž možné narazit na ty, kteří chtějí v obchodě získat všechny výhody pro sebe a zapomínají, že dobrý obchod je ten, který je výhodný pro obě, nikoliv jen pro jednu stranu.

Naše firma působí ve stavebnictví, provádí práce na klíč i menší rekonstrukce a opravy. Spolupracuje s řadou subdodavatelů. Našimi zákazníky jsou větší společnosti i soukromé osoby. Při uzavírání smluv tedy jednáme s nejrůznějšími subjekty a podle složitosti kontraktu přitom firmu zastupujeme buď oba společníci nebo jen jeden z nás. Většina jednání má ustálený průběh, ale občas nás něco zaskočí. Domluvili jsme si schůzku s novým zákazníkem, spíš menší než střední firmou. Protože šlo o zcela běžný kontrakt, nepokládali jsme za nutné zúčastnit se jí oba. Jaké však bylo moje překvapení, když se proti mně usadilo šest zástupců druhé strany, včetně právníka. Podotýkám, že jsme vždy jednali s každým zákazníkem slušně, takže bylo vyloučeno, aby se uvedená firma takto jistila proti prokázaně nesolidnímu partnerovi, jehož služby prosto potřebuje. Na jednání jsem byl připraven jako vždy, se společníkem si pokaždé předem stanovíme rozpětí v ceně, termínu i dalších podmínkách zakázky, na které můžeme přistoupit. Moji „protivníci“ se při jednání snažili získat všechny výhody pro svou firmu, tj. co nejvíce práce v co nejkratší době a hluboko pod cenou. Jak na mě střídavě mluvilo všech šest, začínalo se jim to pomalu dařit. Každý z nich sledoval svou problematiku, já musel všechny najednou. Připadal jsem si jako u výslechu. Naštěstí jsem se včas vzpamatoval a vymluvil se, že smlouvu musí před podpisem ještě vidět můj společník. Nakonec jsme se na zakázce a dokonce i na další spolupráci dohodli. Naši partneři sice zdráhavě, ale přece jenom pochopili, že nemohou chtít „slíznout všechnu smetanu“ sami.

Poučení:

* Aby vás jednání s novým partnerem nezaskočilo, je důležité nejenom se dobře připravit, ale také si předem dohodnout základní pravidla průběhu schůzky.

* Obchodní smlouva není bitva, z níž jedni vycházejí jako vítězové a druzí jako poražení. Má přinášet výhody pro oba partnery.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít