Na dárečky bude

 Páral 15. dubna 2015, 11:46  -  Pavel Páral
15. dubna 2015, 11:46

Na ministerstvu financí vzniká první nástřel státního rozpočtu právě teď, tak jako každý rok. Tento rok je však prvním po dlouhé době, kdy jeho autoři mohou počítat se slušným růstem příjmů. A to autonomním růstem, tedy bez nějakého zvyšování daní, či rozpočtových zázraků v podobě elektronické evidence tržeb. Jestliže ekonomika poroste v roce 2016 o nějaká tři procenta, což odpovídá současnému vývoji, nateče státu do kasy o 35 až 40 miliard korun více.

A tak Andrej Babiš může celkem sebevědomě slibovat snížení deficitu ze sta miliard na sedmdesát. Má to ale trochu slabinu. A tou jsou výdaje, které ministerstvo financí zřejmě nechává růst jen velmi omezeně. Růst prostředků na platy ve výši tří miliard korun představuje dvouprocentní zvýšení platů ve státním sektoru, což bude málo nejen odborářům, ale i Babišovu šéfovi Sobotkovi.

Také dvě miliardy pro zdravotnictví jsou trochu v rozporu s představami ministra Němečka, který počítá s každoročním růstem státní dotace o šest až osm miliard korun. O hodně víc budou chtít i stavitelé silnic a dálnic, či pečovatelé o chudé a potřebné, kde jsou vždy požadavky neomezeny.

Ruce budou dotěrnější

A natažené ruce budou dotěrnější i kvůli tomu, že Babiš slibuje stále ono zázračné zvýšení daňových příjmů, které se pořád jaksi nekoná. Ale příští rok nastoupí již zmíněné registrační pokladny a kontrolní hlášení tržeb, tedy v případě že to poněkud chaoticky vedené ministerstvo financí dokáže dotáhnout do použitelného stavu.

A tyto zázraky mají nadělit údajně nějakých 25 miliard korun. Takže autor spolu se socany trochu škodolibě čeká na to, jak velký optimismus a víru ve vlastní dílo projeví Andrej Babiš v konečných rozpočtových číslech a zda tam o těch třicet miliard nižší deficit opravdu bude.

Nicméně musíme přiznat, že kus realismu v našem ministru financí přece jen dříme. Na rok 2017 počítá s poklesem deficitu již jen o deset miliard, místo současných třiceti, přestože růst ekonomiky by měl pokračovat a možná i akcelerovat.

On totiž rok 2017 bude volební a to politici rozdávají předvolební dárečky. Andrej Babiš sice není politik a maká, jak tvrdí, ale zjevně ví, že přes některé věci prostě vlak nejede.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Odyssea 2015

Miloš o ničem

Opravdové Palermo

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít