Na čísla zapomeňte

02. května 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
02. května 2005, 00:00

PLATY MANAŽERŮ Firmy kótované na pražské burze nebo v RM-Systému měly ze zákona zveřejnit, kolik vloni vydělali jejich šéfové. Ti si však na poslední chvíli prosadili, aby tento údaj zůstal tajný. Senátem prošel minulý čtvrtek zákon, který umožnil veřejně obchodovaným firmám, aby nemusely zveřejňovat platy a odměny jednotlivých manažerů.

**PLATY MANAŽERŮ

Firmy kótované na pražské burze nebo v RM-Systému měly ze zákona zveřejnit, kolik vloni vydělali jejich šéfové. Ti si však na poslední chvíli prosadili, aby tento údaj zůstal tajný.

Senátem prošel minulý čtvrtek zákon, který umožnil veřejně obchodovaným firmám, aby nemusely zveřejňovat platy a odměny jednotlivých manažerů. Tuto povinnost měly letos poprvé, a to na základě úpravy z minulého roku. Ve výročních zprávách za rok 2004, které musejí odevzdat do dnešního dne, se přesto na základě již platné novely zákona mohou objevit souhrnné údaje za celé představenstvo, skupinu výkonných ředitelů a celou dozorčí radu.

Informační povinnost se jim zmírnila narychlo a těsně před termínem, kdy měli „citlivá čísla“ dodat. Zákon byl po schválení v Senátu okamžitě převezen na Moravu, kde pobýval prezident Klaus. Ten ho okamžitě podepsal. Podmínka, že změna platí nejdřív od data jejího uvedení ve Sbírce zákonů, byla zajištěna tím, že novela šla už ve čtvrtek večer do tiskárny.

Informace o platech, odměnách a dalších peněžních bonusech manažerů musí zveřejňovat firmy, s jejichž akciemi nebo dluhopisy se obchoduje na Burze cenných papírů nebo v RMSystému. Zákon o podnikání na kapitálovém trhu platný od května minulého roku to ukládá celkem 135 společnostem. Výroční zprávy za rok 2004 musí odevzdat dozorovému orgánu - Komisi pro cenné papíry (KCP) - do konce dubna. Do minulého čtvrtka, kdy ještě povinně obsahovaly i citlivé údaje, se jich na KCP sešlo jen třiadvacet.

O zmírnění informační povinnosti usilovalo už delší dobu lobby vedené manažery polostátních firem, jako je Český Telecom nebo ČEZ. Začátkem letošního roku pronikly na veřejnost informace o bonusech v řádu desítek milionů korun, na které mají vedle svých platů nárok právě šéfové těchto podniků. Top manažeři Telecomu si rozdělí navíc přes 300 milionů korun a šéf firmy ČEZ Martin Roman měl za necelý rok od příchodu do firmy (viz Profit 5/2005) nárok na více než padesátimilionovou akciovou opci.

Zmírnění navrhl poslanec ODS Pavel Suchánek. Dvakrát sice s tímto návrhem neuspěl, ale potřetí jej dolní komora parlamentu schválila jako přívažek zákona o zániku Fondu národního majetku. Pro hlasovali poslanci ODS a přidali se k nim i jednotlivci z ostatních stran.

Původní povinnost prosadila Komise pro cenné papíry, a to na základě doporučení Evropské komise, která ji považuje za nástroj průhledného řízení firem. Veřejně obchodované firmy musí platy jednotlivých manažerů zveřejňovat ve Velké Británii, Francii, Itálii, Nizozemsku a ve Švédsku. V jiných státech, například vNěmecku či ve Finsku, stačí souhrnný údaj. Zveřejnění platů nepožaduje ani polský nebo maďarský zákon.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít