Na čísla zapomeňte

02. května 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
02. května 2005, 00:00

PLATY MANAŽERŮ Firmy kótované na pražské burze nebo v RM-Systému měly ze zákona zveřejnit, kolik vloni vydělali jejich šéfové. Ti si však na poslední chvíli prosadili, aby tento údaj zůstal tajný. Senátem prošel minulý čtvrtek zákon, který umožnil veřejně obchodovaným firmám, aby nemusely zveřejňovat platy a odměny jednotlivých manažerů.

**PLATY MANAŽERŮ

Firmy kótované na pražské burze nebo v RM-Systému měly ze zákona zveřejnit, kolik vloni vydělali jejich šéfové. Ti si však na poslední chvíli prosadili, aby tento údaj zůstal tajný.

Senátem prošel minulý čtvrtek zákon, který umožnil veřejně obchodovaným firmám, aby nemusely zveřejňovat platy a odměny jednotlivých manažerů. Tuto povinnost měly letos poprvé, a to na základě úpravy z minulého roku. Ve výročních zprávách za rok 2004, které musejí odevzdat do dnešního dne, se přesto na základě již platné novely zákona mohou objevit souhrnné údaje za celé představenstvo, skupinu výkonných ředitelů a celou dozorčí radu.

Informační povinnost se jim zmírnila narychlo a těsně před termínem, kdy měli „citlivá čísla“ dodat. Zákon byl po schválení v Senátu okamžitě převezen na Moravu, kde pobýval prezident Klaus. Ten ho okamžitě podepsal. Podmínka, že změna platí nejdřív od data jejího uvedení ve Sbírce zákonů, byla zajištěna tím, že novela šla už ve čtvrtek večer do tiskárny.

Informace o platech, odměnách a dalších peněžních bonusech manažerů musí zveřejňovat firmy, s jejichž akciemi nebo dluhopisy se obchoduje na Burze cenných papírů nebo v RMSystému. Zákon o podnikání na kapitálovém trhu platný od května minulého roku to ukládá celkem 135 společnostem. Výroční zprávy za rok 2004 musí odevzdat dozorovému orgánu - Komisi pro cenné papíry (KCP) - do konce dubna. Do minulého čtvrtka, kdy ještě povinně obsahovaly i citlivé údaje, se jich na KCP sešlo jen třiadvacet.

O zmírnění informační povinnosti usilovalo už delší dobu lobby vedené manažery polostátních firem, jako je Český Telecom nebo ČEZ. Začátkem letošního roku pronikly na veřejnost informace o bonusech v řádu desítek milionů korun, na které mají vedle svých platů nárok právě šéfové těchto podniků. Top manažeři Telecomu si rozdělí navíc přes 300 milionů korun a šéf firmy ČEZ Martin Roman měl za necelý rok od příchodu do firmy (viz Profit 5/2005) nárok na více než padesátimilionovou akciovou opci.

Zmírnění navrhl poslanec ODS Pavel Suchánek. Dvakrát sice s tímto návrhem neuspěl, ale potřetí jej dolní komora parlamentu schválila jako přívažek zákona o zániku Fondu národního majetku. Pro hlasovali poslanci ODS a přidali se k nim i jednotlivci z ostatních stran.

Původní povinnost prosadila Komise pro cenné papíry, a to na základě doporučení Evropské komise, která ji považuje za nástroj průhledného řízení firem. Veřejně obchodované firmy musí platy jednotlivých manažerů zveřejňovat ve Velké Británii, Francii, Itálii, Nizozemsku a ve Švédsku. V jiných státech, například vNěmecku či ve Finsku, stačí souhrnný údaj. Zveřejnění platů nepožaduje ani polský nebo maďarský zákon.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít