Na Čínu se dívej!

 Zámečník 09. července 2015, 13:38  -  Miroslav Zámečník
09. července 2015, 13:38

Masivní výprodeje čínských akcií se podařilo zastavit, indexy dnes zase poskočily nahoru, ale za cenu vyšší než malou. Když regulátor nakupuje za peníze od centrální banky, a zároveň zakazuje jiným, aby prodávali nebo šli na trh s novými primárními emisemi, a půlka firem s veřejně obchodovatelnými akciemi pozastavila obchodování, je to manipulace s trhem jako hrom.

Investoři jsou nervózní, úřady jsou nervózní, a dopady na světovou ekonomiku jsou potenciálně násobně vyšší než to, co může Evropě, potažmo světové ekonomice způsobit pád Řecka do údolí temnot. Bublina na čínském trhu praskla, celkově jsou sice akcie za tento rok v plusu, ale oproti červnovým maximům klesly o třetinu. Z trhu se vypařilo 2,4 bilionu dolarů, což je jedenáctinásobek loňského řeckého nominálního HDP.

Tohle je sklizeň úrody, na kterou se v Číně zadělávalo dlouho. Jde o kombinaci finanční represe a uvolňování měnové politiky. Uvádíme starší graf, ale dokumentuje úvěrovou expanzi v Číne pořád dobře – jestli se něco změnilo, pak tedy jenom směrem k dalšímu zvýšení poměrů úvěrů k HDP…

Na represi byl čínský model růstu do značné míry postaven a spočívá v tom, že střadatelé dostávají uměle nízký úrok, přičemž levné zdroje jsou pak za levno půjčovány preferovaným odvětvím. Samozřejmě, že obyvatelstvo hledá alternativní investice, a pokud je to masový fenomén, projevuje se na cenách aktiv-jednou v realitách, podruhé v akcích, kde bublina dovede při pákování investic půjčkami narůst velmi rychle.

Do roku 2010 bylo pákování burzovních obchodů v Číně přísně regulováno, ale postupné uvolňování pravidel se promítlo do jeho rychlého nárůstu. Hezky je to vidět na tomhle grafu, kde máte poměr úvěrů na nákup akcií k celkové nabídce obchodovaných akcií. Modrá čára je newyorská burza, červená je Šang-haj a Šen-čen. Z nuly na trojnásobek americké úrovně během pár let.

Teď se inkasuje odvrácená strana téhož, neboť „margin trading“ má tu nepříjemnou vlastnost, že při poklesu cen je tlačí dál dolů na klesající a zrychlující se spirále.

Podstatnější je, jaká bude odezva otřesů na burzách v „reálném sektoru“, tedy zda se promítne do chování spotřebitelů a ovlivní jejich ochotu k utrácení, protože za bublinou stojí především drobní investoři (asi 85%). Pokud bude dopad výrazně negativní, posílí se tím tendence k dalšímu oslabování čínského růstu.

Nižší firemní zisky se projeví na kvalitě bankovních bilancí a růstu podílu špatných úvěrů. Z toho vyplývá také masivní rozsah intervencí ze strany regulačních orgánů, které chtějí všemožně zabránit panice na trhu a především jejímu přenosu do snížené domácí poptávky. Na Čínu se dívejme a palce ve vlastním zájmu držme!


Dakší komentáře autora:

A co medúzy, Františku, štípou? Řecko před referendem

Když se národní park řídí jako firma

Stolypin a CzechTrade

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít