Na čí stranu energoboje se postavit

12. listopadu 2007, 00:00 - Marcela Honsová
12. listopadu 2007, 00:00

Asi nás nespasí větrné elektrárny či ekopalivo, ale neměli bychom nad nimi už mávat rukama.

To neumíš zhasnout světlo? Proč jde televize, když se na ni nedíváš?

Mnozí z nás podobné výzvy už slyšeli, nebo je dokonce i vydávají. Ale všeho s mírou, jak říkávala moje babička. Vždyť nedávná zkušenost nás poučila, že například šetření vody vedlo ke zvýšení její ceny vodárenskými společnostmi. S tímto zdravým nadhledem jsem četla i seriál Profitu nazvaný Energie ve firmě. Téměř by mě zastánci atomové energetiky přesvědčili, že bez dalších reaktorů budeme svítit loučemi, ale jen téměř. Hlavně jejich amatérské argumentace ve mně vyvolávají pochyby. Jestliže zastánci jádra tvrdí, že zelení jsou proti atomovým elektrárnám, aby získali hlasy voličů, proč na druhé straně snášejí argumenty o tom, jak prý lidé v anketách volají po dalších blocích? To by přece naopak voliče od Zelených odrazovalo! V průzkumech ČEZ dokonce tři čtvrtiny studentů odpověděly, že další atomové bloky by se měly postavit v Temelíně. Jestliže má ale více než polovina mladých lidí problém jmenovat nejvyšší českou horu, mám pochybnosti, zda tři čtvrtiny opravdu vědí, kde vůbec Temelín leží. Natož, že je to nejvhodnější místo na rozšíření jaderné elektrárny. Statistika je věc ošidná… Když si podobný průzkum udělají Zelení, vyjdou jim stejná čísla, avšak na opačných pólech.

Takzvaně máslo na hlavě mají ale i ekologové. Na jedné straně správně argumentují, že s likvidací vyhořelého atomového paliva si nevědí rady nikde na světě, na straně druhé tiše mlčí, že podobná situace se týká i fotovoltaických článků ze slunečních elektráren.

A mezi tím lítáme my – spotřebitelé. Závidíme společnosti ČEZ vysoké zisky a nevidíme důvod, proč by měla na náš úkor elektřinu vyvážet. Ovšem bez proudu bychom žít už nedokázali. Bohužel, vypínání televize a světla nám nepomůže. Asi nás nespasí ani větrné elektrárny či ekopalivo, ale určitě bychom nad nimi už neměli mávat rukama. Příklad Zdeňka Černého (viz. str. 34) ukazuje, že je to dobrý byznys i třeba prima cesta, jak oddálit výstavbu další elektrárny. Pomůže také, když Temelín konečně pojede bez poruch!

Pokud vědci nevymyslí něco rozumnějšího, na rozšíření jaderné elektrárny na jihu Čech jednou asi stejně dojde, jsou už tam totiž postavené základy pro další dva bloky. Ale neuspěchala bych to. PS: Jsem Jihočech.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít