Na čí stranu energoboje se postavit

12. listopadu 2007, 00:00 - Marcela Honsová
12. listopadu 2007, 00:00

Asi nás nespasí větrné elektrárny či ekopalivo, ale neměli bychom nad nimi už mávat rukama.

To neumíš zhasnout světlo? Proč jde televize, když se na ni nedíváš?

Mnozí z nás podobné výzvy už slyšeli, nebo je dokonce i vydávají. Ale všeho s mírou, jak říkávala moje babička. Vždyť nedávná zkušenost nás poučila, že například šetření vody vedlo ke zvýšení její ceny vodárenskými společnostmi. S tímto zdravým nadhledem jsem četla i seriál Profitu nazvaný Energie ve firmě. Téměř by mě zastánci atomové energetiky přesvědčili, že bez dalších reaktorů budeme svítit loučemi, ale jen téměř. Hlavně jejich amatérské argumentace ve mně vyvolávají pochyby. Jestliže zastánci jádra tvrdí, že zelení jsou proti atomovým elektrárnám, aby získali hlasy voličů, proč na druhé straně snášejí argumenty o tom, jak prý lidé v anketách volají po dalších blocích? To by přece naopak voliče od Zelených odrazovalo! V průzkumech ČEZ dokonce tři čtvrtiny studentů odpověděly, že další atomové bloky by se měly postavit v Temelíně. Jestliže má ale více než polovina mladých lidí problém jmenovat nejvyšší českou horu, mám pochybnosti, zda tři čtvrtiny opravdu vědí, kde vůbec Temelín leží. Natož, že je to nejvhodnější místo na rozšíření jaderné elektrárny. Statistika je věc ošidná… Když si podobný průzkum udělají Zelení, vyjdou jim stejná čísla, avšak na opačných pólech.

Takzvaně máslo na hlavě mají ale i ekologové. Na jedné straně správně argumentují, že s likvidací vyhořelého atomového paliva si nevědí rady nikde na světě, na straně druhé tiše mlčí, že podobná situace se týká i fotovoltaických článků ze slunečních elektráren.

A mezi tím lítáme my – spotřebitelé. Závidíme společnosti ČEZ vysoké zisky a nevidíme důvod, proč by měla na náš úkor elektřinu vyvážet. Ovšem bez proudu bychom žít už nedokázali. Bohužel, vypínání televize a světla nám nepomůže. Asi nás nespasí ani větrné elektrárny či ekopalivo, ale určitě bychom nad nimi už neměli mávat rukama. Příklad Zdeňka Černého (viz. str. 34) ukazuje, že je to dobrý byznys i třeba prima cesta, jak oddálit výstavbu další elektrárny. Pomůže také, když Temelín konečně pojede bez poruch!

Pokud vědci nevymyslí něco rozumnějšího, na rozšíření jaderné elektrárny na jihu Čech jednou asi stejně dojde, jsou už tam totiž postavené základy pro další dva bloky. Ale neuspěchala bych to. PS: Jsem Jihočech.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít