Na české koleje vyjede nový vlak ze Škodovky

25. listopadu 2011, 20:55 - Dalibor Dostál
25. listopadu 2011, 20:55

Devatenáct nových vlaků z plzeňské Škody vyjede v příštích třech letech na regionální trati v Česku. Nový vlak RegioPanter se objeví v pěti krajích. Z toho bude 15 třívozových souprav a čtyři soupravy dvouvozové.

Foto: České dráhy

Na rozdíl od již známých souprav CityElefant, které jsou dvoupodlažní, budou nové vlaky jednopodlažní.  Škoda Transportation je bude nabízet ve třech variantách, které se budou lišit nejenom počtem vozů, ale také systémem napájení.

RegioPanter je symbolem moderní železniční dopravy třetího tisíciletí. Jedná se o nový koncept, který však navazuje na dlouholetou výrobu elektrických jednotek, které vozí cestující nejen v ČR, ale i na Slovensku nebo v Litvě,“ říká Josef Bernard, generální ředitel Škody Transportation.

Vývoj těchto vozů znamenal přes 200 tisíc konstrukčních hodin a podílelo se na něm několik desítek vývojářů ze skupiny Škoda Transportation. Soupravy budou moci jezdit maximální rychlostí až 160 kilometrů v hodině.  „Veškeré technologické zařízení je umístěno na střeše vozidla, chybí tedy klasická strojovna. Tímto řešením je v maximální míře interiér vozidla využit pro cestující,“ dodává k technické stránce Jiří Paruza, ředitel Škody Vagonka.

Celková hodnota kontraktu pro České dráhy je 2 miliardy a 511 milionů korun. Nákup všech souprav je ze čtyřiceti procent spolufinancován z programů Evropské unie.  RegioPantery budou jezdit na tratích v Jihočeském, Ústeckém, Olomouckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji, kde jsou v současné době nasazovány klasické soupravy tažené lokomotivou nebo staré pantografy

Plníme svůj slib a pokračujeme v modernizaci vozidlového parku na regionálních tratích. Cestující  budou mít k dispozici moderní klimatizované jednotky, které díky svým technickým parametrům včetně vysokého výkonu a zrychlení, umožní zkrácení jízdní doby,“ uvedl Petr Žaluda, generální ředitel Českých drah.

Soupravy jsou uzpůsobeny pro nástup vozíčkářů, rodiče s nejmenšími dětmi najdou na toaletách přebalovací pult, nevidomí bude k dispozici speciální zařízení pro usnadnění orientace při nástupu. V 1. třídě najdou cestující zásuvky pro notebooky. Ve vlaku bude k dispozici také  WiFi připojení. Prvních pět souprav bude dodáno v průběhu roku 2012, další budou předávány postupně až do roku 2014.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít